Γενικά Η κακοτυχια συνεχιζεται...

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης POTISO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

POTISO

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2009
Μηνύματα
29
Πόλη
Ρόδος
τα καναρινια μου τα εχω εξω στην βεραντα, μερα-νυχτα. Τον Δεκεμβριο (αν και πολυ νωρις) μαζεψε χαρτια η θυληκια σε μια γωνια και εκανε αυγο! τοτε της εβαλα φωλια, την ενωσα με τον αρσενικο και εφτιαξε φωλια και εκανε 4 αυγα. την 10η μερα ομως ενας ξαφνικος πολυ δυνατος αερας εριξε το κλουβι κατω. τα πουλια βγηκαν εξω αλλα τα μαζεψα αμεσως(05.00 το πρωι) τα αυγα εσπασαν και ηταν και τα 4 με πουλια. Θυμωσα και εφτιαξα μια αποθηκη στην βεραντα και τα εβαλα μεσα πριν 5 ημερες, ενω ειχε κανει 4 αυγα. σημερα μολις διαπυστωσα πως λογω αλλαγης κλιματος ο αρσενικος μαδησε! την παρασκευη βγαινουν τα πουλια οποτε 2η παρτιδα δεν προλαβαινουμε...
αν εχεις τυχη διαβενε!
 
Μία ερώτηση θέλω να σου κάνω καθαρά για πληροφόρηση.

Τι θερμοκρασία είχατε στη Ρόδο το Δεκέμβριο;

Ευχαριστώ.
 
15-20.
εκανε καπιεσ μερες κρυο αλλα οταν λεμε κρυο στην Ροδο εννοουμε 9-10 μπρρρρρρρ!
 
Φίλε τα πουλιά βγηκαν έξω; Αν ναι μετά που τα βρήκες; Εγώ για να αποφύγω κάτι τέτοιο έδεσα το κλουβί με το καρφί με μια κορδέλα. Τα αυγά που σπάσανε είχαν σπόρο;
 
ειχα 2 ζευγαρωστρες πανω σε μια εξωτερικη ντουλαπα, κατω απο περγκολα. η ντουλαπα ηταν βιδωμενη στον τοιχο και εσπασε η πλατη της, οποτε διαλυσε. και τα 4 πουλια βγηκαν εξω, το 1 κλουβι εσπασε και τα βρηκα με φακο (γιατι ειχε και διακοπη) και τα 4 εκει γυρω. μου πηρε βεβαια 40-50 λεπτα, αλλα τα βρηκα και αυτο ειναι το ευχαριστο... Τα αυγα εσπασαν και μεσα ειχε πουλακια...3 ημερες ηθελε και βγαιναν, αλλα...
 
Back
Top