Αναπαραγωγή Η κανάρα έκανε δυο αυγά και έκτοτε τίποτα

Evangelia2018

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2018
Μηνύματα
67
Πόλη
Τρίπολη
Καλησπέρα σας,
έχω ένα ζευγάρι καναρίνια όπου πριν από δυο εβδομάδες η κανάρα έκανε δυο αυγά και μετά σταμάτησε.
Το πρώτο αβγό το έκανε έξω από την φωλιά και το δεύτερο μέσα στην φωλιά, μετά από μια εβδομάδα της έβγαλα το αβγό γιατί δεν έχει κάνει άλλα (έκανα σωστά 😉. Τώρα κάθεται στην φωλιά σαν να έχει αβγά. Τι να κάνω δεν ξέρω;
 
Αν ζευγάρωσαν...
Αν είχες κάνει ωοσκόπηση...
Και αν είχες αποφανθεί πως ήταν άσπορο τότε ίσως να είχες πράξει σωστά...

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.
Τροφοδοτείς το ζευγάρι με πλούσιο μίγμα σπόρων, αυγουλάκι, αυγοτροφή, λαχανικά, φρούτα και ασβέστιο (σουπιοκόκκαλο, γκριτ, σκεύασμα) και περιμένεις τον επόμενο κύκλο αναπαραγωγής.
Δεν έδωσες πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή και διαμονή των πουλιών σου.
 
Τώρα κάθεται στην φωλιά σαν να έχει αβγά. Τι να κάνω δεν ξέρω;
Δείχνει ανέτοιμο για πλήρη και ολοκληρωμένη γέννα.
Εγώ θα του έβαζα πλαστικά αυγά και θα το άφηνα να κλωσά μια βδομάδα ίσως και λίγο παραπάνω.
Μόνο καλό θα του κάνεις με αυτό τον τρόπο.
Έτσι ή αλλιώς γέννα αυγών θα κάνει μόνο όταν είναι το ίδιο έτοιμο... και από εμπειρία ξέρω, πως έτσι ετοιμάζεται γρηγορότερα.
 
Δεν έδωσες πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή και διαμονή των πουλιών σου.
Καλήμερα, τα καναρίνια τα έχω μέσα στο σπίτι με σταθερή θερμοκρασία, την προετοιμασία στην άρχισα περίπου στα μέσα του Γενάρη. Εκτός από τα σπόρια που έχουν στις ταΐστρες καθημερινά τους δίνω αυγό, αυγοτροφή (την κάνω εγώ), διάφορα λαχανικά και χόρτα 3-4 φορές την εβδομάδα (καρότο, ζοχούς, μαρούλι, σπανάκι, μπρόκολο, όχι πολύ συχνά μήλο γιατί η κανάρα κάνει διάρρεια).
 
Εγώ θα του έβαζα πλαστικά αυγά και θα το άφηνα να κλωσά μια βδομάδα ίσως και λίγο παραπάνω.
Μόνο καλό θα του κάνεις με αυτό τον τρόπο.
Έβαλα στην φωλιά της τρία πλαστικά αβγά,. Τώρα περιμένω.
 
Back
Top