Αναπαραγωγή Η κανάρα έκανε 4+3=7 αυγά! Πως γίνεται αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης grekosdx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

grekosdx

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2012
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν φίλοι μου.. Έχουμε ήδη 4 αυγά το σύνολο! Σήμερα έκανε το 4ο! Εκεί που μπερδεύτηκα λίγο, είναι ότι στην ουσία, έκανε αυτές τις μέρες 4+3=7 αυγά! Πως γίνεται αυτό? Έχω ακούσει για 4-6 αλλά 7 αυγά; Άσχετα αν έκανε τα 3 εκτός φωλιάς! Αν κάποιος φίλος το έχει ξανασυναντήσει, ας πει ένα-δυό πράγματα, να έχουμε όλοι μία άποψη! Τώρα, ας ελπίσουμε ότι και αυτή η γέννα θα πάει όπως και η πρώτη, αν και 8 νεοσσοί να τιτιβίζουν και να μην ξέρεις τι να τους κάνεις και που να τους βάλεις, είναι ένα θέμα! 😀! Κι απ'την άλλη, μιας και ποτέ δεν είχαμε τέτοια επιτυχία, μας αρέσει τόσο πολύ, που κάνουμε ότι καλύτερο /περισσότερο μπορούμε! Εκείνον που λυπάμαι λίγο, είναι ο αρσενικός ο οποίος έχει ξεπατωθεί να τους ταϊζει διαρκώς, μιας και τα μικρά βαριούνται να τρώνε σπόρους! Τους έχω βάλει αυγοτροφή, αυγό βραστό, σπόρους, νερό, αλλά σαν του πατέρα δεν έχει μάλλον! Άντε να δούμε πότε θα σταματήσει αυτό!
 
Δεν είναι συνηθισμένο αλλά συμβαίνει. Δεν ξέρω όμως στα αποτελέσματα τι θα κάνει.
 
Δεν είναι -όπως είπε ο Γιάννης- συνηθισμένο, δεν είναι και σπάνιο. Αν ταϊζει και ο αρσενικός, μια χαρά θα μεγαλώσουν. Σήμερα τα έβαλες όλα μαζί στη φωλιά;
 
Όχι, τα άφησα στη θέση τους φίλοι μου, όπως και την 1η φορά! Και σήμερα έχουμε 5 αυγά το σύνολο! Άρα 8; Τι στο καλό; Διασταύρωση με κουνέλι είναι αυτό το πουλί (😀, αστειεύομαι);! Έχουμε μείνει άναυδοι! Χαρούμενοι μεν, άναυδοι δε! Ελπίζω να είναι όλα οκ και γονιμοποιημένα... Θα είναι φανταστικό, εάν έχουμε 2 γέννες με 9 πουλάκια συνολικά! Ο Θεός βοηθός πλέον...
 
εισαι σιγουρος οτι εκανε 3 αυγα εκτος φωλιας; Για 7 αυγα εχω ξανακουσει, 8 παει πολυ, δηλαδη 8 μερες τωρα κανει κι απο 1 αυγο τη μερα; Μηπως μεσολαβησε κενο μεταξυ των 3 εκτος φωλιας κι των 5 τωρα, οποτε μιλαμε για διαφορετικες γεννες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: boys
Ναι, μεσολάβησαν 2 μέρες το πολύ! Αυτό θεωρείται δλδ 3η γέννα; Και γιατί έκανε 3 και όχι 5 εκτός φωλιάς; Ξέρω, δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η συζήτηση με τόσα που θα προκύπτουν, αλλά ήθελα να ακούσω και τις γνώμες /απόψεις που μπορεί να συναντήσατε κι εσείς ανά τα χρόνια!
 
Back
Top