Αναπαραγωγή Η κανάρα έφτιαξε φωλιά αλλά δεν κάνει αυγά

CANARY LONE

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2021
Μηνύματα
25
γεια σας φιλοι εχω ενα ζευγαρι καναρινιων το οποιο η καναρα εχει φτιαξει φωλια εδω και κανα δυο βδομαδεσ και δεν εχει κανει αυγα τι να κανω να τησ την βγαλω την φωλια
 
Για να μην κάνει αυγά, προφανώς δεν είναι έτοιμη. Έκανες τη σχετική διατροφική προετοιμασία? Ποσόν καιρό το ζευγάρι είναι μαζί στο ίδιο κλουβί?
 
Γεια σας. Κι έμενε η κανάρα εχει φτιάξει φωλιά, κάποιες φορές, όταν βγαίνει από τη φωλιά κάθεται και το αρσενικό στη φωλιά, κάποιες φορές και τα δύο μαζί, αλλά στη φωλιά δεν υπάρχει αυγό! Έχουν περάσει 2,5 βδομάδες. Να τα αφήσω ή να τα χωρίσω και να τα βάλω ξανά αργότερα; Τα καναρίνια τα έχω 5 χρόνια. Το αρσενικό είναι γεννημένος το 2018, έχει βραχολακι. Το θηλυκό δεν ξέρω πόσο είναι. Επίσης είχα κάνει πριν δύο χρόνια απόπειρα, είχε κάνει ένα αυγό γονιμοποιημένο αλλά το καναρινάκι απεβίωσε με το σπάσιμο του αυγού. Δηλαδή το είδαμε στη φωλιά το μισό μέσα στο αυγό, το άλλο μισό απ' έξω, το κεφαλάκι δηλαδή.
 
@Sandy με τα συμφραζόμενα φενεται ότι δεν έχει γίνει σωστή και επαρκής προετοιμασία. Του χρόνου αφου εχεις διαβάσει τα άρθρα του forum προσπαθείς ξανά. Ασε τα πουλακια να ηρεμήσουν τώρα
 
Back
Top