Αναπαραγωγή Η κανάρα έφτιαξε φωλιά εδώ και μια βδομάδα και αυγό δεν έκανε

antonismz3

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2018
Μηνύματα
54
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας

Εχω ενα ζευγαρι timbrado γεννημενα το 2019.
Η καναρα απο την προηγουμενη Τεταρτη 8 / 1 εχει ολοκληρωσει την φωλια της κανονικα.Αυγο ομως. Τιποτα! Σημερα ειναι ακριβως 1 βδομαδα. Το βραδυ παει καθεται κανονικα και κοιμαται μεσα.. Επισης να προσθεσω οτι 2 φορες εβαλα λιγο νημα και παει το τσιμπαει και το προσθετει στη φωλια.
Εχει συμβει σε καποιον τετοιο συμβαν;
 
Αντώνη καλησπέρα
Έχεις δει βατέματα από τον αρσενικό;
Γιαννη καλησπερα.2 φορες ειδα ναι που ετυχε να μαι σπιτι. Γενικα εβλεπα τον αρσενικο να της κελαηδαει επιμονα και προθυμα
 
Στην πρώτη και στην δεύτερη γέννα το 2019 η θηλυκιά τιμπράντο έκανε το πρώτο αυγό μετά από 3 ημέρες αφού είχε φτιάξει την φωλιά της.
[automerge]1579109577[/automerge]
Η ηλικία της θηλυκιάς ποιά είναι;
 
Στην πρώτη και στην δεύτερη γέννα το 2019 η θηλυκιά τιμπράντο έκανε το πρώτο αυγό μετά από 3 ημέρες αφού είχε φτιάξει την φωλιά της.
Οντως τοσο θελει 2 με 3 μερες απο οσο ξερω .
 
Μαιος 2019 γεννημενη
Μάλλον είναι οριακά μικρή.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίζεις για την καλή της διατροφή και παροχή ασβεστίου (σουπιοκόκκαλο).
 
Κακως πουλακια που ενδεχομενως δεν ειναι βιολογικα ετοιμα να μπαινουν στην αναπαραγωγη.
Τις περισσοτερες φορες δεν ειναι καλα τα απαοτελεσματα, ευχομαι να πανε ολα καλα.
 
Κακως πουλακια που ενδεχομενως δεν ειναι βιολογικα ετοιμα να μπαινουν στην αναπαραγωγη.
Τις περισσοτερες φορες δεν ειναι καλα τα απαοτελεσματα, ευχομαι να πανε ολα καλα.
οταν η καναρα εχει κανει ολο το κλουβι μεσ την κομμενη εφημεριδα και ψαχνει επιμονα να φτιαξει φωλια, δεν την βαζεις μηπως και ειναι για αναπαραγωγη οταν οι συνθηκες ειναι εντος χωρου και δειχνει οτι με τον αρσενικο ταιριαξανε;
Εδω ο καιρος εχει μπερδεψει ολους τους ζωντανους οργανισμους
 
@antonismz3 , Αντώνη, έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία στα πουλάκια; Αν θέλεις, διάβασε εδώ για την αναπαργωγή.
Σε γενικές γραμμές, όταν τα πουλιά είναι ανέτοιμα, συμβαίνει συχνά καθυστέρηση στην απόθεση αυγών ή / και άσπορες γέννες
 
@antonismz3 , Αντώνη, έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία στα πουλάκια; Αν θέλεις, διάβασε εδώ για την αναπαργωγή.
Σε γενικές γραμμές, όταν τα πουλιά είναι ανέτοιμα, συμβαίνει συχνά καθυστέρηση στην απόθεση αυγών ή / και άσπορες γέννες
Κανονικα και συμφωνα με τις υποδειξεις του forum που ακολουθω πιστα εδω και 3 χρονια
 
οταν η καναρα εχει κανει ολο το κλουβι μεσ την κομμενη εφημεριδα και ψαχνει επιμονα να φτιαξει φωλια, δεν την βαζεις μηπως και ειναι για αναπαραγωγη οταν οι συνθηκες ειναι εντος χωρου και δειχνει οτι με τον αρσενικο ταιριαξανε;
Εδω ο καιρος εχει μπερδεψει ολους τους ζωντανους οργανισμους

Tην απαντηση στο ερωτημα την δινεις μονος σου, ο καιρος τα μπερδεψε αρα μιλαμε για κατι μη φυσιολογικο.
Τουτέστιν τα πουλακια ειναι εκτος εποχης και οργανικα δεν ξερεις αν το θηλυκο σου ειναι 100% ωριμο για αναπαραγωγη.

Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν συνεχιζουμε το λαθος και το μπερδεμα, διαχειριζομαστε τα πουλια με τετοιο τροπο ωστε να τα επαναφερουμε στο φυσιολογικο.
 
Κανονικα και συμφωνα με τις υποδειξεις του forum που ακολουθω πιστα εδω και 3 χρονια

Ειναι 9 μηνων η καναρα! Και εκτος αυτου, πουθενα το φορουμ δεν εχει υποδείξει Δεκεμβριο μηνα να κανουμε προετοιμασια.
 
Φιλοι μου θελω να ξεκαθαρισω οτι τα πουλια δε τα βαζω με το ζορι να ζευγαρωσουν. Υπαρχουν πολλοι τωρα που εχουν ηδη νεοσσους. Δηλαδη δεν κανω κατι παρανομο ή παρατολμο. Το ζευγαρι εδειξε τις διαθεσεις του κι εγω ακολουθησα αυτο που επρεπε.Απο κει κ περα υποδειξεις και οδηγιες υπαρχουν οπως σε ολα τα πραματα.. Οπως και στους ανθρωπους
 
Το ζευγαρι εδειξε τις διαθεσεις του κι εγω ακολουθησα αυτο που επρεπε.
Αντώνη καλησπέρα
Χωρίς καμία διάθεση κριτικής θα σου πω ότι αν η κανάρα ήταν μεγαλύτερη σε ηλικία δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.
Το ''λάθος'' στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι η συμπεριφορά τους σε έκανε να προχωρήσεις ενώ λόγω της μικρής ηλικίας της κανάρας θα έπρεπε να την βοηθήσεις να ξεπυρώσει και να προχωρήσεις στην αναπαραγωγή μετά από 1-2 Μήνες.
 
Ήδη ολα τα timbrado μου αρσενικά και θηλυκά είναι πυρωμένα, ακόμα και που βρίσκονται έξω και εχει ζεστές μέρες και πολυ κρύα βράδια με υγρασία. Παραμένουν πυρωμένα, και το καταλαβαίνεις οχι μονο απο τη συμπεριφορά αλλα και οταν τα φυσάς. Επειδή είναι ο καιρός αλλοπρόσαλλος δεν θα τον ακολουθήσουμε και να παμε κόντρα στη φύση. Ήδη χθες σταμάτησε η λιτή διατροφή συντήρησης του χειμώνα, και απο εχθες 15 Γενάρη ξεκίνησε σταδιακά η διατροφική προετοιμασία αναπαραγωγής μέχρι 29 φλεβάρη, και απο 1η Μάρτη θα ξεκινήσει η όλη μαγική διαδικασία της αναπαραγωγής. Οσο και να κελαηδάνε (που είναι η δουλειά του timbrado) οσες εφημεριδες και να σκίζουν (βαλε ζεόλιθο), σταμάτα την οπτική επαφή, και λίγο υπομονή...
Καλή συνέχεια φιλε μου. Να τα χαίρεσαι κιόλας.
 
Αντώνη, @antonismz3 , τουλάχιστον (κι εφόσον η δυστοκία θεωρείται πιο επίφοβη για νεαρά θηλυκά), προμηθεύσου, αν δεν έχεις, ασβέστιο σε υγρή μορφή, ώστε αν κάτι ο-μη-γένοιτο συμβεί, να είσαι έτοιμος. Καλή Επιτυχία
 
Φιλοι μου θελω να ξεκαθαρισω οτι τα πουλια δε τα βαζω με το ζορι να ζευγαρωσουν. Υπαρχουν πολλοι τωρα που εχουν ηδη νεοσσους. Δηλαδη δεν κανω κατι παρανομο ή παρατολμο. Το ζευγαρι εδειξε τις διαθεσεις του κι εγω ακολουθησα αυτο που επρεπε.Απο κει κ περα υποδειξεις και οδηγιες υπαρχουν οπως σε ολα τα πραματα.. Οπως και στους ανθρωπους

Χρονια σου πολλα. Αν οντως ειχες διαβασει τις υποδειξεις του φορουμ οπως λες, θα ειχες και τις απαντησεις που θελεις. Δεν αντιλεγωοτι εχεις πυρωμενα πουλια, εχεις κανει ομως την προετοιμασία που απαιτει η αναπαραγωγη πτηνων; Θελει τουλαχιστον ενα μηνα, ηλικιακα η καναρα σου ειναι στο οριο(αν και πολλοι επιλεγουν να χρονισουν πρωτα). Να σου ασκηθει ποινικη διωξη δεν νομιζω, αλλα το διλημμα παρανομο παρατολμο ειναι too much! Ειναι ακρως επικυνδυνο για την ζωη των πτηνων σου χωρις διατροφικη προετοιμασια και με τοσο αλλοπρόσαλλο καιρο να τα βαζεις για αναπαραγωγη. Καλη σου τυχη και παλι χρονια σου πολλα.
 
Back
Top