Γενικά Η κανάρα γεννάει αυγά, τι να κάνω;

MOTO SPEED

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2013
Μηνύματα
9
η καναρα γεναει αυγα τι να κανω δεν εχει αρσενικο μαζι να παρω τα αυγα η να τισ βαλω αρσενικο;
 
Καταρχην ηρεμησε! Ετσι κανουν τα θηλυκα καναρινια.. και χωρις αρσενικο γεννανε ασπορα/κλουβια αυγα, οπως και οι κοτες. Παρτης υδατοδιαλυτο ασβεστιο απο καποιο πετ σοπ να της δωσεις φια καποιες μερες για να αποφυγεις καποια δυστοκια ή μπορεις για σημερα να της δωσεις λιγο σουσαμι ή λιγο τσοφλι απο αυγο για να παρει το ασβεστιο που χρειαζεται. Η καναρα σου προφανως ειναι πυρωμενη και αυτο δεν ειναι καλο γι αυτην την εποχη.Αυτην την περιοδο τελειωνει η πτεροροια και μπαινουμε στην περιοδο συντηρησης. Πρεπει να της αλλαξεις διατροφη που της κανεις. Τι την ταιζεις; Σε ποιο μερος την έχεις; (μεσα, εξω, θερμοκρασια κτλ) Εχει "μπερδευτει" ο ορμονικος της κυκλος.
 
αν δεν εχει αρσενικο τα αυγα ειναι ασπορα οποτε και να βαλεις δεν αλλαζει κατι. Στους παπαγαλους απ οτι ξερω αφηνουμε τα ασπορα αυγα μεσα το πολυ για μια βδομαδα ωστε να ικανοποιησει λιγο το πουλι το εντσικτο του και μετα τα βγαζουμε για να μην ταλαιπωρειται, στα καναρινια δεν ξερω αν πρεπει να τα βγαλεις κατευθειαν η θα ταν καλυτερα να τα αφησεις καμια βδομαδα
 
την εχω μεσα και την ταιζω σπορια αυγο και βιταμινη ειμαι καινουργειοσ και δεν ξερω ευχαριστο πολυ
 
Το αυγό αυτή την εποχή ελάχιστο, το μείγμα αφού είναι και μέσα όσο πιο ελαφρύ γίνεται και υπομονή, θα γεννήσει όσα έχει να γεννήσει και θα σταματήσει. Πολλές ώρες φως (επειδή είναι μέσα), ζεστός καιρός και αυγό την έκαναν να νομίζει πως ήρθε καιρός για αναπαραγωγή. Μην τα αφήσεις μέσα τα αυγά, υποθέτω ότι δεν της έχεις φωλιά και υλικά. Καλό είναι το πουλί να κοιμάται όταν σκοτεινιάζει και έξω ώστε να συμβαδίζει ο κύκλος του με την εποχή. Καλό είναι το ασβέστιο που πρότειναν και πιο πάνω και καμιά πολυβιταμίνη γιατί αμέσως μετά την πτερόροια να γεννάει το πουλί είναι επίπονο για τον οργανισμό του.
 
ευχαριστο παιδεια οπωτε δεν βαζω αρσενικο και τισ παιρνω τα αυγα και ποτε θα τα βαλω για ζευγαρωμα κατα τη γνωμησας ευχαριστο και παλει
 
Τα καναρίνια μπαίνουν άνοιξη στην αναπαραγωγή, αν το έχεις μέσα στο σπίτι πολύ πιθανόν αρχές Φλεβάρη να είναι ήδη πυρωμένα τα πουλιά. Πριν την αναπαραγωγή χρειάζονται προετοιμασία κυρίως διατροφική ώστε να ανταπεξέλθουν στις αυξημένες ανάγκες αυτής της διαδικασίας (γέννες, τάισμα νεοσσών κλπ)
 
το αυγο καλυτερα να το κοψεις για ενα διαστημα και να της βαζεις κα ιμπανιερα να κανει μπανιο για να ξεπυρωσει
 
Κοψε σταδιακα το αυγο.. Οχι αποτομα! Αν οι βιταμινες που λες ειναι χυμα σε σακουλακια; Αν ειναι ετσι κοψτη! Ειναι περιττη μεσα στα λιπαρα και στα μπαγιατικα μπισκοτα.. Οποτε τ αυγα τα πετας, κοβεις σταδιακα το αυγο, βαζεις υδατοδιαλυτο ασβεστιο για καποιες μερες και μετα λιγες βιταμινες στο νερο και σκεπαζεις το κλουβι του πουλιου οταν σκοτεινιαζει με ενα μαυρο πανι και το ξεσκεπαζεις οταν ξημερωσει. Εξω δεν μπορεις να τα εχεις; ΕΙναι καλυτερα γι αυτα...

Φιλικα,
Αλικη!
 
ναι θα τα βγαζω εξω απλα φοβομουνα μη κριωνουναι ευχαριστο
 
Αν ο χώρος είναι καλά προφυλαγμένος από ρεύματα αέρα, τότε μπορούν να ζήσουν έξω το χειμώνα χωρίς προβλήματα. Επίσης η διάρκεια του φωτισμού, μιας και θα είναι φυσικός, θα εξαλείψει το πρόβλημα που αναφέρεις. Θα λειτουργούν πιο φυσιολογικά τα πουλιά γενικώς.

Διάβασε αν θέλεις το Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας και το Η Διατροφή των πουλιών και η συμβολή της στην καλή υγεία τους Πιστεύω πως θα σε βοηθήσουν.
 
Για να περασουν το χειμωνα εξω πρεπει να τα εχουμε απο τωρα εξω. Μονιμα ομως. Μην τα μπαινοβγαζεις μεσα-εξω γιατι αυτο ειναι το χειροτερο γι αυτα. Μ αυτον τον καιρο που κανει γι αυτα ειναι ιδανικα! Αν εχεις μερος στο μπαλκονι σου που δε φυσαει καθολου και ειναι προφυλαγμενα και απο αρπακτικα τοτε μπορεις να τα βγαλεις απο τωρα εξω. Πιστευω ειναι καλυτερα γι αυτα ο εξωτερικος χωρος αρκει να ειναι ασφαλη!

Φιλικα,
Αλίκη!
 
εχω συνεργειο και τη μερα τα βγαζο εξω σε μια περγολα να μη τρωνε το καυσαεριο αλλα δεν βρεχονται και δεν φυσαει και πολυ
 
τωρα που εχει καλο καιρο καλα κανεις αλλα οταν σε λιγο πιασουν τα κρυα τοτε καλυτερα μεσα και μην τα βγαζεις εξω, ετσι κι αλλιως στην Αθηνα εχει μονιμα καυσαεριο, οποτε;
 
δεν ειμαι Αθήνα σαμο ειμαι και το βραδι τα βαζο μεσα γιατι φοβαμαι τα αρπακτικα
 
καλημέρα, καλή εβδομάδα. όπως κατάλαβα το μαγαζί είναι συνεργείο οπότε το καυσαέριο υπάρχει εντός του χώρου σου και γι αυτό βγάζεις την ημέρα τα πουλάκια έξω. Πιστεύω πως καλά κάνεις και φυσκά που το βράδυ τα βάζεις μέσα. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.
 
Φίλε μου αφού είσαι Σάμο (εάν δεν κάνω λάθος εκεί το 0* το βλέπεται μόνο... σε κουλούρι ) μην τα βάζεις μέσα, απλά έξω να τα έχεις προστατευμένα από εχθρούς γενικότερα...
 
Back
Top