Αναπαραγωγή Η κανάρα γεννάει στον πάτο του κλουβιού

Ιωάννα93

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2019
Μηνύματα
14
Καλησπέρα
Αρχικά ζήτω συγγνώμη αν παρόμοιο θέμα υπάρχει ήδη όμως χρειάζομαι τις συμβουλές σας επειγόντως.
Πριν 3 μέρες και αφού παρατήρησα περίεργη συμπεριφορά στο καναρίνι μου εκτός του ότι δεν κελαηδουσε διαπίστωσα πως ειναι θηλυκό και μάλιστα από ότι μου είπε γνώστης πυρωμενη στο φουλ.
Μου έδωσε λοιπόν ζευγαρωστρα και με συμβούλεψε να βάλω την καναρα μου και το καναρίνι μια μέρα με χώρισμα.
Την επόμενη και αφού είδα τα πουλιά να ταιζονται έβγαλα το χώρισμα και το βατεμα άρχισε αμέσως.
Το θέμα είναι πως η καναρα αγνόησε πλήρως τις τριχες καθώς και την εσωτερική φωλιά και την πρώτη μέρα βρήκα το αυγό στον πάτο σπασμένο.
Ο γνωστός μου με συμβούλεψε να βάλω εξωτερική φωλιά και μεσα της τσόχα. Το δεύτερο αυγό το έσπασε με τον ίδιο τρόπο.
Να σημειώσω ότι η καναρα είναι πρωταρα όπως και εγώ με την ολη διαδικασία απλώς ακολούθησα οσα με συμβουλεψαν καθώς ήθελα να δω και εγώ την μαγεία της φύσης.
Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περιπτωση;
 
Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περιπτωση;
Καλησπέρα Ιωάννα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Αρχικά θα σου πώ να μήν ανησυχείς για τα αυγά γιατί σίγουρα ήταν άσπορα.
Ξεκίνησες τελείως ανορθόδοξα και βιαστικά, η χρονική στιγμή (τέλη Μαιου) επίσης δεν βοηθά για να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή σε πουλιά τα οποία δεν έχουν προετοιμαστεί διατροφικά κατάλληλα.
Η κανάρα παρότι κάνει αυγά επειδή είναι ανέτοιμη δεν φτιάχνει την φωλιά της.
Θα σου πρότεινα να χωρίσεις τα καναρίνια, να βάζεις καθημερινά μπάνιο (πρωινές ώρες) για να βοηθήσεις την κανάρα να
ξεπυρώσει.
Αν δεν θέλεις να αφήσεις τα πράγματα στην τύχη θα πρέπει να ξεχάσεις την αναπαραγωγή προς το παρόν και να μελετήσεις τα άρθρα της ''αναπαραγωγής καναρινίων'' .
Την επόμενη χρονιά θα είσαι και εσύ και τα πουλάκια καλύτερα προετοιμασμένοι και σίγουρα θα καταφέρεις να δείς και να ζήσεις αυτή την όμορφη διαδικασία.

Φιλικά Γιάννης.
 
Καλησπέρα Γιάννη και ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Τα έχω διαβάσει για αυτό και αναγνωρίζω το ανορθόδοξο της κατάστασης απλώς είχα μια ελπίδα μήπως γίνει κάτι.
Δεν γνωρίζω όμως γιατί τα αυγά είναι ασπορα;
 
Δεν γνωρίζω όμως γιατί τα αυγά είναι ασπορα;
Μετά το βάτεμα απαιτείται κάποιος χρόνος για να γονιμοποιηθούν τα αυγά.
Αυτό που πρέπει να σε προβληματίζει είναι ότι τα πουλιά δεν είναι έτοιμα.
Για να καταλάβεις καλύτερα τη διαδικασία
α. τοποθετείς το ζευγάρι στην ζευγαρώστρα
β. Βλέπεις αν έχουν ταιριάξει και άν ο αρσενικός της τραγουδάει και την ταίζει μέσα απο το διαχωριστικό
γ. Δίνεις φωλιά και νήμα φωλιάς στην θηλυκιά
ε. Όταν δείς ότι η θηλυκιά έχει ξεκινήσει να φτιάχνει την φωλιά τραβάς το διαχωριστικό και ενώνεις το ζευγάρι.

Δες και αυτό:
 
Μετά το βάτεμα απαιτείται κάποιος χρόνος για να γονιμοποιηθούν τα αυγά.
Γιάννη και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου θεωρώ πως βοηθηθηκα πολύ.
Από αύριο πρωί τα χωρίζω και υπομονή μέχρι του χρόνου!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το θέμα είναι πως η καναρα αγνόησε πλήρως τις τριχες καθώς και την εσωτερική φωλιά και την πρώτη μέρα βρήκα το αυγό στον πάτο σπασμένο.
Δυστυχώς για σένα δεν είχε το χρόνο να προετοιμαστεί για τη νέα κατάσταση και να προετοιμάσει τη φωλιά...
Θα με παραξένευε το αντίιθετο.
Στην ουσία γεννά πάνω στο κλαδί και το αυγό πέφτει κάτω και σπάζει...
Είτε γιατί άργησε να μπει στη ζωή της το αρσενικό είτε για την αλλαγή στο κλουβί θα πρέπει να πάρεις απόφαση πως η πρώτη γέννα θα πάει χαμένη...
 
Από αύριο πρωί τα χωρίζω και υπομονή μέχρι του χρόνου!
Στα άρθρα του forum θα βρείς ότι πληροφορία χρειαστείς,
με καλή δική σου προετοιμασία και των πουλιών θα καταφέρεις να κάνεις επιτυχημένη αναπαραγωγή και να διατηρήσεις τα πουλάκια σε καλή κατάσταση.
Για όποια απορία ή προβληματισμό έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις.
Αν θέλεις μπορείς να μας παρουσιάσεις τα καναρινάκια σου στο ''Γενικά για καναρίνια''

Να τα χαίρεσαι!
 
Είτε γιατί άργησε να μπει στη ζωή της το αρσενικό είτε για την αλλαγή στο κλουβί θα πρέπει να πάρεις απόφαση πως η πρώτη γέννα θα πάει χαμένη...
[automerge]1558636710[/automerge]
Με αυτή την απάντηση μπερδεύτηκα να τα χωρίσω ή να προχωρήσουν σε δεύτερη γέννα;
Θα ανεβάσω σύντομα και φωτογραφίες!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις...
Αν δηλαδή θέλεις να τα ζευγαρώσεις οπωσδήποτε ή όχι.
Αν αποφασίσεις μπορούμε να σου πούμε τις λύσεις της επιλογής σου.
Την απόφαση όμως θα την πάρεις εσύ.
 
Βγάζεις την παλιά φωλιά.. μετά δυο μέρες την ξαναβάζεις και περιμένεις να φτιάξουν τη φωλιά...
Θα πρέπει να εκτιμήσεις όμως πως ο καιρός ζεσταίνει ολοένα και πιο πολύ και πως η αναπαραγωγή αυτούς τους μήνες είναι λίγο πολύ δύσκολη...
Από την άλλη κατανοώ πως θέλεις να έχεις μικρά...
 
Θέλω πολύ και θα το επιχειρήσω.
Αυριο θα είναι το τρίτο αυγό που θα κάνει και φωλιά δεν έχει φτιάξει καθόλου.
Εγώ να αφαιρέσω ολόκληρη την πλαστική φωλιά και το κουτί με το νήμα; Ποιά μέρα να την αφαιρέσω;να βάλω την εσωτερική ή την εξωτερική;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θέλω πολύ και θα το επιχειρήσω.
Αφού έχεις την διάθεση να προχωρήσεις φρόντισε το κλουβί να βρίσκεται σε ένα σταθερό σημείο χωρίς ρεύματα αέρα και άμεση επαφή με τον ήλιο.
Όταν κάνεις ότι πρότεινε ο @misalouris
Ασε μόνο την εξωτερική φωλιά με την τσόχα.
Φρόντισε να υπάρχει διαθέσιμο συνέχεια νήμα φωλιάς (μετά την ολοκλήρωση της φωλιάς αφαιρείς το νήμα που έχει περισσέψει)
Δίνε καθημερινά βραστό αβγό (12-15λεπτά βράσιμο) με το τσόφλι, μισό πρωί και μισό το μεσημέρι, μετά από κάποιες ώρες θα το αφαιρείς γιατί αλλοιώνεται (τις μερίδες μπορείς να τις κάνεις και 1/4)
Φρόντισε να έχουν συνέχεια διαθέσιμη αυγοτροφή.

Όλα θα εξαρτηθούν από την κανάρα, μακάρι να προχωρήσει στην κατασκευή φωλιάς.

καλή τύχη!
 
Δυο τελευταίες ερωτήσεις παιδιά
Αύριο να βγάλω την φωλιά;
Αφήνω το κλουβί δυο μέρες χωρις καθόλου φωλιά και μετά την ξανατοποθετω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα Ιωάννα.
Σου εύχομαι ότι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία.
Δεν θέλω να πω την γνώμη μου εάν πρέπει ή δεν πρέπει να συνεχίσεις την αναπαραγωγή τέτοια εποχή αλλά
θα ήθελα να σου επισημάνω ότι η όλη διαδικασία θα σου πάρει περίπου δυο μήνες.
Έχει το χρόνο να είσαι δίπλα στα πουλιά σου όταν αυτά σε χρειάζονται;
 
Καλημέρα Παναγιώτη
Ναι το γνωρίζω και έχω όσο χρόνο απαιτηθεί στη διάθεσή μου. Επίσης στο μέρος που μένω τα καλοκαίρια είναι πολύ δροσερά γεγονός που νομίζω θα επιβαρύνει λίγο λιγότερο τα πουλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη για να είμαι ειλικρινής θεωρώ ότι και πάλι θα είναι ανέτοιμη αλλά θα κάνω μια προσπάθεια ακόμη πριν τα αφήσω στην ησυχία τους.
Σε λίγο θα ανεβάσω και φωτογραφίες
Ωστόσο Παναγιώτη ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top