Αναπαραγωγή Η κανάρα δεν ταΐζει τα μικρά

Aggeliki19

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2020
Μηνύματα
3
Πόλη
Κέρκυρα
Γεια σας,
Παρατηρήσαμε εδώ και μέρες ότι ήταν ατάιστα κάποια από τα3 άρα δεν ταΐζει τους νεοσσούς η μάνα. Ήδη έχει πεθάνει ένα πουλάκι επειδή ποδοπατήθηκε από τη μάνα. Τα μικρά δεν έχουν προλάβει να φτάσουν την Πέμπτη μέρα ζωής τους και αυτή προσπαθεί να ζευγαρώσει πάλι και να φτιάξω καινούργια φωλιά; Σήμερα χάσαμε ακόμα ένα το οποίο φαινόταν ότι ήταν ατάιστο και προσπαθούμε να σώσουμε το τελευταίο ταΐζοντας το με οδοντογλυφίδα.
Τι να κάνουμε; Να την βγάλουμε από τ φωλιά; Είναι πολύ Νωρις για να μείνει χωρίς ζέστη από τ μάνα το τελευταίο (5 ημερών);
Να συνεχίσουμε τ τάισμα με τ ειδικό μείγμα;
Γιατί δεν τα ταΐζει;
Συγνώμη για τ κατεβατό αλλά είναι πρώτη μας φορά και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.
 
Γεια σου Αγγελική, έχει τύχει κ σε εμένα αυτό αλλά την θέση της μάνας την ανέλαβε ο πατέρας που ήταν εμπειρος αρκετα. Βέβαια δεν συμβαίνει σε όλους το ίδιο. Έχεις βγάλει τον αρσενικό εσύ;
Μέλη της σελίδας ειναι πιο εμπειρα στα καναρινακια και θα σε βοηθήσουν σίγουρα. 😊
 
Είναι πολύ Νωρις για να μείνει χωρίς ζέστη από τ μάνα το τελευταίο (5 ημερών);
NAI
Να συνεχίσουμε τ τάισμα με τ ειδικό μείγμα;
ΝΑΙ
Γιατί δεν τα ταΐζει;
Μάλλον κάτι την έχει τρομάξει, υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν ψείρες στην φωλιά;
Ο
[automerge]1585591282[/automerge]
Ποιά είναι η συμπεριφορά του αρσενικού;
 
Στην παρουσα φαση και να ταιζει το αρσενικο δεν οφελει γιατι λύνεται θεωρητικά το προβλημα της τροφής αλλα δεν θα ζεσταινει καποιος του νεοσσους.
Ριξε μια ματια στον οδηγο ταισματος νεοσσων στο χερι.

Δυστυχώς εισαι μακρια αλλιως θα τα βαζαμε στη δικη μου θερμομανα μιας και τυγχάνει να ταιζω κι εγω στο χερι αυτη την περιοδο.
 
NAI

ΝΑΙ

Μάλλον κάτι την έχει τρομάξει, υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν ψείρες στην φωλιά;
Ο
[automerge]1585591282[/automerge]
Ποιά είναι η συμπεριφορά του αρσενικού;
Η φωλιά είναι καθαρή. Δε υπάρχουν ψείρες. Παίζει ρόλο που το ένα πουλί πέθανε μέσα στη φωλιά κ δ ήξερε να το βγάλει κ το βγάλαμε εμείς; Ό μπαμπάς προσπαθεί να τα ταΐσει και να ταΐσει κ αυτήν αλλά τι να πρωτοπρολάβει να κάνει...
[automerge]1585603289[/automerge]
Στην παρουσα φαση και να ταιζει το αρσενικο δεν οφελει γιατι λύνεται θεωρητικά το προβλημα της τροφής αλλα δεν θα ζεσταινει καποιος του νεοσσους.
Ριξε μια ματια στον οδηγο ταισματος νεοσσων στο χερι.

Δυστυχώς εισαι μακρια αλλιως θα τα βαζαμε στη δικη μου θερμομανα μιας και τυγχάνει να ταιζω κι εγω στο χερι αυτη την περιοδο.
Ποσό κοστίζει μια θερμόμανα; Αν είναι κ για μελλοντική χρήση να πάρω κ εγώ μια μήπως κ τα βοηθήσω λίγο... Θα αρχίσω με το τάισμα στο χέρι αν κ βλέπω πολύ αδύναμο τον τελευταίο νεοσσό κ ίσως να είναι πολύ αργά. 😞
 
Είμαστε απολύτως σίγουροι πως η κανάρα δεν ταΐζει τους νεοσσούς;
Ή έτσι νομίζουμε;
Δεν φτάνουν 5 ημερών χωρίς τάισμα.
Η κανάρα δεν αφήνει εύκολα υγιέστατους νεοσσούς 5 ημερών για να προχωρήσει σε επόμενη γέννα, όσο πυρωμένη κι αν είναι, όσο κι αν την κυνηγάει ο αρσενικός.
Ή κάτι άλλο συμβαίνει ή τίποτα...
 
Ποσό κοστίζει μια θερμόμανα; Αν είναι κ για μελλοντική χρήση να πάρω κ εγώ μια μήπως κ τα βοηθήσω λίγο... Θα αρχίσω με το τάισμα στο χέρι αν κ βλέπω πολύ αδύναμο τον τελευταίο νεοσσό κ ίσως να είναι πολύ αργά. 😞

Το κοστος μιας θερμομανας ειναι ασυμφορο για καποιον που φροντιζει ενα ζευγαρακι.
Μπορεις αν πιανουν τα χερια σου να φτιαξεις κατι αντιστοιχο με φελιζολ και κοινη λαμπα.
 
Το κοστος μιας θερμομανας ειναι ασυμφορο για καποιον που φροντιζει ενα ζευγαρακι.
Μπορεις αν πιανουν τα χερια σου να φτιαξεις κατι αντιστοιχο με φελιζολ και κοινη λαμπα.
Σε ευχαριστώ! Θα ψάξω κανένα βίντεο να δω αν μπορώ να φτιάξω κάτι..
[automerge]1585605102[/automerge]
Είμαστε απολύτως σίγουροι πως η κανάρα δεν ταΐζει τους νεοσσούς;
Ή έτσι νομίζουμε;
Δεν φτάνουν 5 ημερών χωρίς τάισμα.
Η κανάρα δεν αφήνει εύκολα υγιέστατους νεοσσούς 5 ημερών για να προχωρήσει σε επόμενη γέννα, όσο πυρωμένη κι αν είναι, όσο κι αν την κυνηγάει ο αρσενικός.
Ή κάτι άλλο συμβαίνει ή τίποτα...
Εκτός από τις ώρες π κοιμόμαστε όλες τις άλλες ώρες την έχουμε κοντά κ την ελέγχουμε συνέχεια. Το ένα πέθανε 3 ημερών και το άλλο 4. Δεν ξέρω τι να σου πω. Παίζει ρόλο που είναι και οι 2 του Άπειροι γονείς; Είναι η πρώτη του γεννά κ είναι μικροί και οι 2. Ο μπαμπάς 9 μηνών και η μαμά 7 μηνών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η φωλιά είναι καθαρή. Δε υπάρχουν ψείρες. Παίζει ρόλο που το ένα πουλί πέθανε μέσα στη φωλιά κ δ ήξερε να το βγάλει κ το βγάλαμε εμείς; Ό μπαμπάς προσπαθεί να τα ταΐσει και να ταΐσει κ αυτήν αλλά τι να πρωτοπρολάβει να κάνει...
Ο αρσενικός μπορεί να κάνει τα πάντα, να ταΐσει την κανάρα και τον νεοσσό άνετα και χωρίς πρόβλημα.
Ίσως η κανάρα να αναστατώθηκε με την παρέμβαση που κάνατε στην φωλιά για να βγάλετε το νεκρό νεοσσό.
Αφού ο κάναρος δείχνει ότι φροντίζει την κανάρα και τον νεοσσό σταμάτα να ασχολείσαι και να τα παρακολουθείς από απόσταση χωρίς να τα ενοχλείς.
Αν ο κάναρος ταΐζει και η κανάρα ζεσταίνει τον νεοσσό θα καταφέρει να επιβιώσει.

Μακάρι να πάνε όλα καλά !
 
Back
Top