Αναπαραγωγή Η κανάρα είναι πυρωμένη και δεν φτιάχνει φωλιά.

Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες. Τι είδους προετοιμασία έχει γίνει στα πουλιά; Σε ποιο χώρο βρίσκονται; Ποτέ ένωσες το ζευγάρι; Ποια είναι η ηλικία τους; Ανέβασε καμιά φωτογραφία να τα δούμε.
 
τι προετοιμασια να εχω κανει αρχαριος ειμαι δεν ξερω πολλα οποτε αν πω κατι μην με παρετε στο ψιλο... Ειναι στο δωματιο μου με φως εγω δεν μενω μεσα θελουν ησυχια ειχα βαλει χωρισμα στην αρχη την ταιζε στο στομα τιποτα αλλο... Μετα εβαλα παλι χωρισμα τωρα την βατευει κι ολας η καναρα ειναι 2 ετων και ο αρσενικος ειναι περσινος.. Δειτε και τις φωτογραφιες πως ειναι απο κατω, δεν ξερω αν τις εβγαλα σωστα ειναι η πρωτη φορα μου που το κανω και δεν ξερω πως καν να την πιασω...

Κε Σταυρο δεν περναει η εικονα λεει πολυ μεγαλο αρχειο δεν ξερω γιατι
 
τι προετοιμασια να εχω κανει αρχαριος ειμαι
Παναγιώτη αν δεν κάνω λάθος, έχεις ενημερωθεί με πολλά μηνύματα, δεν είσαι και τόσο αρχάριος. Και δυστυχώς φωτογραφίες δεν φαίνονται.
 
οπως σας ειπα... Ειμαι αρχαριος ακομα δεν ξερω πολλα... Αν και ευχαριστω παρα πολυ για ολα αυτα που εχω μαθει για το φορουμ... Οταν παταω για να βαλω την εικονα για ανεβασμα αρχειου μου λεει το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο
 
Κε Σταυρο δεν περναει η εικονα λεει πολυ μεγαλο αρχειο δεν ξερω γιατι

Αν έχεις στον υπολογιστή κάποιο πρόγραμμα για επεξεργασία εικόνας π.χ. picture manager, photoshop μπορείς να τις μικρύνεις(π.χ. 800 x 600 pixel) και να τις ανεβάσεις μετά
 
https://scontent-ams2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t34.0-12/11121017_852461484819858_440867292_n.jpg σε αυτον τον συνδεσμο μπορειτε να δειτε δεν εχω καποιο αλλο προγραμμα..συγνωμη
 
τι προετοιμασια να εχω κανει αρχαριος ειμαι δεν ξερω πολλα οποτε αν πω κατι μην με παρετε στο ψιλο
Όχι καθόλου, δεν είμαστε εδώ για να σε κρίνουμε αλλά για να βοηθήσουμε εφόσον μπορούμε. Απλά δεν υπάρχει πιο φυσιολογικό πράγμα από το να βάλεις απλά δύο πουλιά μαζί και να περιμένεις να κάνουν πουλάκια αλλά αυτά να μην ανταποκρίνονται. Χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις και κάποια πράγματα που πρέπει να προηγηθούν από αυτό το στάδιο. Δεν θέλω να σου πω ότι κακώς έβαλες τα πουλιά για αναπαραγωγή χωρίς καμία προετοιμασία, αλλά φοβάμαι ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πλέον για να έχεις τα αποτελέσματα που θα ευχαριστήσουν και εσένα και τα πουλιά.
 
βασικα δεν με νοιαζει και ας μην εβγαζα πουλια απλα μου αρεσει η διαδικασια τους που φτιαχνουν φωλια και τα φροντιζω 😀! Αν θελετε ανοιξτε τον συνδεσμο πανω να δειτε την εικονα που ειναι η κοιλια της καναρας να δειτε κι εσεις να μου πειτε την γνωμη
 
Από την φωτογραφία δεν είναι εύκολο να διακρίνεις λεπτομέρειες στην κοιλιά, αλλά ακόμη και αν τα πουλιά σου να είναι υγιή, αυτό να μην είναι αρκετό από μόνο του. Σε ποιο χώρο έχεις τα πουλιά, έξω, μέσα, σε ποιο δωμάτιο; Σε τι κλουβί τα έχεις; Πότε τα έβαλες μαζί;
 
τα εχω 3 μηνες μαζι στο δωματιο μου εγω δεν κοιμαμαι μεσα ξερω οτι θελουν υσηχια και ειναι μεσα σε ζευγαρωστρα
 
τι προετοιμασια να εχω κανει αρχαριος ειμαι δεν ξερω πολλα οποτε αν πω κατι μην με παρετε στο ψιλο... Ειναι στο δωματιο μου με φως εγω δεν μενω μεσα θελουν ησυχια ειχα βαλει χωρισμα στην αρχη την ταιζε στο στομα τιποτα αλλο... Μετα εβαλα παλι χωρισμα τωρα την βατευει κι ολας
Αν έχουν ξεκινήσει είναι θέμα χρόνου να δεις και το αποτέλεσμα αν φυσικά υπάρχει η υγεία που πρέπει στα πουλιά αλλά κυρίως στο θηλυκό.
σε αυτον τον συνδεσμο μπορειτε να δειτε δεν εχω καποιο αλλο προγραμμα..συγνωμη
η καναρα ειναι 2 ετων και ο αρσενικος ειναι περσινος.. Δειτε και τις φωτογραφιες πως ειναι απο κατω...
Με μπλε δαχτυλίδι στο πόδι μιλάμε για το 2011 άρα 4 χρονών...
Μπορείς να βρεις μερικές λεπτομέρειες για Τα δαχτυλίδια ταυτότητες των πουλιών
οπως σας ειπα... Ειμαι αρχαριος ακομα δεν ξερω πολλα... Αν και ευχαριστω παρα πολυ για ολα αυτα που εχω μαθει για το φορουμ...
Παναγιώτη όλοι μαθαίνουμε...
Άλλοι από την αρχή γιατί είναι αρχάριοι (και τα μαθαίνουν και σωστά) και άλλοι όσα προλαβαίνει να δεχτεί ο "εγωισμός" μας μήπως και διορθώσουμε τα λάθη μας.
βασικα δεν με νοιαζει και ας μην εβγαζα πουλια απλα μου αρεσει η διαδικασια τους που φτιαχνουν φωλια και τα φροντιζω 😀!
Νομίζω ο καλύτερος λόγος για να εκτρέφει κάποιος πουλιά... ίσως ο ιδανικός
τα εχω 3 μηνες μαζι στο δωματιο μου εγω δεν κοιμαμαι μεσα ξερω οτι θελουν υσηχια και ειναι μεσα σε ζευγαρωστρα
Αν θέλεις να μ' ακούσεις καλύτερα έξω σε προφυλαγμένο μέρος...
Οι αλλαγές του φωτισμού επηρεάζουν αρνητικά αυτό που θέλεις...
 
Παναγιωτη μου..

22 Απριλιου Τα καναρινια εχουν φτιαξει φωλια ομως αυγο δεν ειδα
9 Μαιου Πυρωνει γρηγοροτερα αν ο αρσενικος ειναι μακρυα;
20 Μαιου Η καναρα ειναι πυρωμενη αλλα δεν εφτιαχνε φωλια
22 Μαιου Nα αφήσω 2 φωλιές στα καναρίνια για να διαλέξουν;

Περιστρεφομαστε γυρω απο το ιδιο θεμα. Σου εχουμε ηδη δωσει βασικες συμβουλες, τις ακολουθεις;

ΞΑΝΑδιαβασε σε παρακαλω Ζευγάρωμα καναρινιών
Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών και κανε οση υπομονη μπορεις. Ζωντανοι οργανισμοι ειναι, προφανως ενα μηνα τωρα κατι τα χαλαει αλλιως θα ειχαν ηδη κανει αυγα.
 
Σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας κι εσυ... Το προβλημα μου ομως δεν ειναι οτι μου δεινετε λαθος συμβουλες ειναι οτι υπαρχει καποιο προβλημα που δεν γενναει η καναρα τις θυμαμαι τις ερωτησεις που εκανα και απαντησατε σε ολες... Ομως αυτο το πραγμα με την καναρα μου ειναι ενα προβλημα που δυστηχως οτι και να διαβασω δεν μπορω να καταλαβω...
 
Θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και το πουλι να συνελθει αν εχει κατι; Αποσυρε την απο την αναπαραγωγη και του χρονου βλεπεις.

Ειναι το θηλυκο που περιεγραψες εδω; Καναρινι με ταχυκαρδια;

Οπως και να χει, ποσο καιρο τα εχεις μαζι; Μηπως το πουλι ειναι αρρωστο; Μηπως απλα δεν ταιριαξαν;
 
Τα εχω τοσο καιρο μαζι η το πουλι ηταν σε κλουβα μπορει να ειχε το προβλημα επειδη μπηκε σε κλουβι τωρα δεν υπαρχει τετοιο προβλημα λεω να τα αφησω για φετος και βλεπουμε του χρονου, με το καλο πρωτα...
 
Περα απο την περιοδο προσαρμογης στο νεο χωρο, δεν αποκτα κανενα προβλημα αν μεταφερθει απο κλουβα σε κλουβι.. Εκτος αν το κλουβι ειναι 5χ10 αλλα δεν παιζει να την εχεις σε τετοιο. Εστιασε στο πουλακι, κατι φταιει. Και για μενα ναι, καλα θα κανεις για φετος να μην την υπολογιζεις.
 
Back
Top