Αναπαραγωγή Η κανάρα θέλει να προχωρήσει σε τρίτη γέννα, πώς να τη σταματήσω;

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Η κανάρα μου χωρίς να πειράξει την ήδη υπάρχουσα φωλιά που έκανε το 2ο μωρό για φέτος, άρχισε να μπαίνει μέσα μαζί με το μωρό και τώρα που το μικρό είναι 20 ημερών το έχει εκτοπίσει από τη φωλιά. Έχω δει τον αρσενικό να τη βατεύει και εχθές έκανε ένα αυγό χωρίς τσόφλι. Στις 2 προηγούμενες γέννες έκανε συνολικά 9 αυγά! Αυτές τις μέρες τις έτριβα στην αυγοτροφή κόκκαλο σουπιάς και χθες της το έβαλα ολόκληρο. Της έδωσα και σουσάμι και τα τίμησε και τα 2 δεόντως. Σήμερα έκανε ένα κανονικό αυγό το οποίο κλωσάει λίγο. Σήμερα στην αυγοτροφή έτριψα το μισό κόκκαλο σουπιάς, το οποίο το τρώει και ολόκληρο, και έβαλα και σουσάμι. Θεωρείται πως πρέπει να της δώσω και ασβέστιο στο νερό; Έχει η μαμά μου κάψουλες ασβεστίου Calcioral και μου λέει να της βάλω αλλά δε ξέρω αν κάνει.. Είναι 500mg ασβέστιο.. Τι με συμβουλεύετε;

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι πίνει πολύ νερό! Την παρατήρησα 5-10 λεπτά και πήγε τρεις φορές και ήπιε από 3-4 γουλιές νερό. Και είδα ότι η κουτσουλιά της ήταν μόνο νερό! Κάθισα και μετά αρκετή ώρα να την παρατηρώ αλλά δεν κουτσούλισε... Αυτή η κουτσουλιά της με άγχωσε πολύ! Βέβαια κάνει και ζέστη αλλά τόσο νερό μόνο αυτή πίνει! Κανένα άλλο! Είναι ανησυχητικό; Εγώ τους έφτιαξα σήμερα τσάι με ρίγανη, δυόσμο, γλυκάνισο και αγγλικό τσάι που είχαμε σπίτι και έβαλα σε όλα. Καλά έκανα; Σκέφτηκα να της βάλω almoral που είναι για τη διάρροια αλλά δε ξέρω αν κάνει γιατί είναι και το μικρό στο κλουβί..

Επειδή όπως έχω ξαναπεί δε θέλω να προχωρήσει σε τρίτη γέννα και φοβάμαι για δυστοκία τι θα μπορούσα να κάνω; Να τη βάλω μαζί με το μωρό σε ένα μικρό κλουβάκι σε άλλο μέρος χωρίς τη φωλιά ώστε να το ταίζει και να "ξεχαστεί"; Να της βάλω ψεύτικα αυγά μπας και σταματήσει την ωοτοκία; Να αλλάξω θέση στο κλουβί και να βγάλω τη φωλιά; Ή να την αφήσω να γεννήσει αυγά με φόβο τη δυστοκία, να τα κλωσήσει για λίγες μέρες και μετά να τα πετάξω;

Η αλήθεια έχω αγχωθεί λίγο και φοβάμαι μην κάτι πάει στραβά και τη χάσω! Αν και η κυρία είναι πάρα πολύ ζωηρή, τρώει πάρα πολύ και είναι κινητικότατη!

Συγγνώμη για το σεντόνι που έγραψα! Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
 
Τι γέννα δεν την γλιτώνεις και έχει ήδη ξεκινήσει
Σε αυτή την φάση εγώ θα απομάκρυνα τον αρσενικό και θα άφηνα την κανάρα να ολοκληρώσει τις γέννες (στην φωλιά της) και στην συνέχεια θα απομάκρυνα αυγά και φωλιά.
Δεν θα άλλαζα θέση στο κλουβί και δεν θα απομάκρυνα την φωλιά ! Αυτά προσθέτουν επιπλέον στρες στην κανάρα.
Τα ψεύτικα αυγά δεν βοηθάνε σε κάτι.
Το μικρό (τρώει 😉 θα το έβαζα με το αρσενικό.
Το ότι πίνει πολύ νερό και έχει πολλές κουτσουλιές (κάποιες νερουλές) είναι φυσικό για μια καναρα πριν και κατά την διάρκεια της γέννας
Το κόκαλο σουπιάς πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμο.
 
Γιάννη σ ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου! Λες να πάω να πάρω ασβέστιο υδατοδιαλυτό, να της βάλω το ανθρώπινο που έχω ή με σουσάμι, τσόφλι και ΠΟΛΥ κόκκαλο σουπιάς είμαι καλυμμένη; Το κόκκαλο σουπιάς το έχω μόνιμα μέσα στο κλουβί και τρώει και από κει.

Δυστυχώς ο αρσενικός δεν ασχολείται καν με το μικρό... Δεν το ταίζει και δεν το πειράζει κιόλας. Λες και δεν είναι μαζί στο κλουβί. Το ταίζει μόνο η μανούλα και αυτό δεν τρώει.. Είδα σήμερα μόνο που τσίμπησε λίγο αυγοτροφή. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να βάλω την μαμά με τα δύο μικρά της (της πρώτης και της δεύτερης γέννας) και με τη φωλιά και τα αυγά και να βάλω τον αρσενικό από την άλλη. Θα ήταν καλύτερα έτσι;

Άρα για την κουτσουλιά να μην ανησυχώ; Οοουφφφφ μου έφυγε ένα βάρος! Απλά μου κάνει εντύπωση που πίνει τόσο νερό.. Θα μου πεις βέβαια 30 βαθμούς έχει και κλωσάει κιόλας λίγο.. Μακάρι να μην είναι τίποτα!
 
Αν δεν ασχολείται ο αρσενικός άσε το μικρό με την μάνα, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Για το ασβέστιο δεν γνωρίζω αν κάνει το ανθρώπινο, εγώ δεν θα το έβαζα.
Γιατί να βάλεις με την μάνα τα μικρά από άλλες γέννες τώρα; δεν έχεις κλουβιά; Όλα σε ένακλουβί είναι;
 
Τα είχα από την αρχή σε ζευγαρώστρα το πρώτο μωρό είναι στην μία μεριά της ζευγαρώστρας και από την άλλη είναι οι γονείς και το δεύτερο μωρό. Θα βάλω τον μπαμπά μόνο του σε ένα κλουβί λοιπόν!

Τώρα για το ασβέστιο ούτε εγώ ξέρω τι να κάνω.. Περιμένω γνώμες!
 
Τελικά τώρα το βράδυ της έβαλα στην 100ml ποτίστρα λιγότερο από το μισό δίσκιο Calcioral γιατί είμαι υπερβολική και ανασφαλής! 😛 Της το έβαλα τώρα ώστε να πιει το πρωί νερό και να τη βοηθήσει στην ωοτοκία. Βέβαια θα ξυπνήσω πάλι κατά τις 8 ώστε να δω ότι γέννησε και ότι είναι καλά. Έκανα βλακεία με το χάπι που έβαλα; Η μητέρα μου έχει διαβάσει πως το ασβέστιο και παραπάνω να πιούμε δε δημιουργεί πρόβλημα.. Ισχύει;
 
Η κάψουλα αυτή είναι νομίζω αυτή που περνούν η γυναίκες για την οστεοπόρωση, τις παίρνει και η μάνα μου.
Τις έχω δοκιμάσει σε κότες τριμμένες στην τροφή τους και νόμιζω πώς δούλεψαν
 
τα μικρα η ιδια τα απογαλακτιζει;αφου κανει τη νεα γεννα περιπου στις 20 μερες του μικρου μετα καθεται μονιμα για κλωσσημα-ταιζει παραλληλα;.. Δεδομενου οτι ο πατερας ειναι αδιαφορος... Οπως ειπες χωρισε τον πατερα αφου δεν κανει τιποτα και ασε τη μανα να κλωσσησει μεχρι να απογαλακτιστει το μικρο και μετα χωρισε τα και αυτα βγαλε τη φωλια, ακολουθα γενικα αυτα που χει αναφερει ο κ. Μακης στο σχετικο βιντεο, ισως μειωση λιπαρων σπορων, μπανια κλπ-τα αυγα προφανως πετα τα τωρα που τα κανει μην μεγαλωσει το εμβρυο σε τυχον ενσπορα.
 
τα μικρα η ιδια τα απογαλακτιζει;αφου κανει τη νεα γεννα περιπου στις 20 μερες του μικρου μετα καθεται μονιμα για κλωσσημα-ταιζει παραλληλα;.. Δεδομενου οτι ο πατερας ειναι αδιαφορος... Οπως ειπες χωρισε τον πατερα αφου δεν κανει τιποτα και ασε τη μανα να κλωσσησει μεχρι να απογαλακτιστει το μικρο και μετα χωρισε τα και αυτα βγαλε τη φωλια, ακολουθα γενικα αυτα που χει αναφερει ο κ. Μακης στο σχετικο βιντεο, ισως μειωση λιπαρων σπορων, μπανια κλπ-τα αυγα προφανως πετα τα τωρα που τα κανει μην μεγαλωσει το εμβρυο σε τυχον ενσπορα.
Ακριβώς όπως τα λες. Μόνη της απογαλακτίζει το μωρό (ποτέ δεν μου έχει κάνει πάνω από ένα μικρό) και μόλις το μικρό γίνει 15-20 ημερών και κάνει την καινούργια γέννα ενώ ταίζει παράλληλα το μικρό μέχρι να μπορεί να φάει μόνο του. Οκ λοιπόν! Αυτό θα κάνω! Ευχαριστώ πολύ! :D

Τελικά το ασβέστιο έκανε δουλειά βρήκα και δεύτερο αυγό σήμερα στη φωλιά. Επίσης, βρήκα στο ψυγείο Calcio της Tabernil το οποίο όμως έχει λήξει από τον 5ο του 2014 αλλά το είχα όλο το καιρό στο ψυγείο.. Να το βάλω αντί για το ανρθώπινο ή όχι;
 
μπραβο στη μανα που τα κανει ολα γιατι αλλιως θα αναγκαζοσουν να το ταισεις εσυ μερικες μερες.. Οσο για τον πατερα.. Ασχολιαστος. Παντως μου φαινεται λιγο περιεργο με την εννοια οτι η μανα οταν ξεκινα κανονικο κλωσσημα βγαινει αραια και για λιγο ισα ισα να φαει και να πιει για την ιδια.. Ποτε προλαβαινει να ταισει και το μικρο, εκτος αν καθυστερει να αρχισει την επωαση, ισως και το μικρο αναγκαζεται λογω πεινας να δοκιμασει να φαει-απογαλακτιστει νωριτερα απ οτι συνηθως..
 
μπραβο στη μανα που τα κανει ολα γιατι αλλιως θα αναγκαζοσουν να το ταισεις εσυ μερικες μερες.. Οσο για τον πατερα.. Ασχολιαστος. Παντως μου φαινεται λιγο περιεργο με την εννοια οτι η μανα οταν ξεκινα κανονικο κλωσσημα βγαινει αραια και για λιγο ισα ισα να φαει και να πιει για την ιδια.. Ποτε προλαβαινει να ταισει και το μικρο, εκτος αν καθυστερει να αρχισει την επωαση, ισως και το μικρο αναγκαζεται λογω πεινας να δοκιμασει να φαει-απογαλακτιστει νωριτερα απ οτι συνηθως..

Ναι ο πατέρας είναι απαράδεκτος! Τώρα δε ξέρω... ίσως δεν βοηθάει επειδή πάντα το μωρό είναι ένα και δε χρειάζεται γιατί η θηλυκιά μου είναι πολύ καλή μάνα και δεν τα αφήνει ποτέ ατάιστα... Η μαμά όντως καθυστερεί την επόμενη γέννα.. Δηλαδή σήμερα το μικρό είναι 21 ημερών και σήμερα έκανε το τρίτο αυγό. Το μικρό καραδοκεί έξω από τη φωλιά και όταν βγει η μαμά του την πρήζει να το ταίσει και η καημένη ακόμα το ταίζει πολύ! Σχεδόν αποκλειστικά... Το μικρό τσιμπάει ελάχιστα αυγοτροφή και τίποτα άλλο...

Λευτέρη, και γενικά παιδιά, ξέρω πως πρέπει να πετάξω τα αυγά αλλά δεν μπορώ! Σκέφτομαι ότι μέσα εκεί μπορεί να βγουν πουλάκια... Και δεν το κάνω για να έχω πιο πολλά πουλιά έχω ήδη 12 και είμαι ευτυχής, αλλά για πολλά χρόνια όλα τα αυγά ήταν άσπορα και δεν μπορούσα να βγάλω ούτε ένα μωράκι και τώρα θα είναι λογικά ένσπορα και δεν μου πάει η καρδιά να τα πετάξω... Από την άλλη η θηλυκιά έχει μεγαλώσει 2 μικρά μόνη της.. Αααχχχ πείτε μου ξανά γιατί πρέπει να τα πετάξω..
 
2 μικρα εχειμεγαλωσει οχι 8 σιγα την κουραση. Αλλα ειναι πολυ αργα χρονικα, θα κλωσσαει μεσα στη ζεστη, απ οτι εχω δει απ τα μεσα της αλλης βδομαδας πιθανον να χουμε καυσωνα, οπως και να χει αν τα αφησεις θα σκασουν κατα τις 5 ιουλη θα απογαλακτιστουν 5 αυγουστου θα χουν ερθει 5 καυσωνες ως τοτε που λεει ο λογος.συν οτι οι πιθανοτητες εκκολαψης με τις συνθηκες που θα χουμε μειωνονται πολυ, οποτε απ το ναμεγαλωσουν και να ψωφησουν μεσα καλυτερα να μην μεγαλωσουν καθοου, οπως ειπες αλλωστε μονο 1 μικρο σου δινει ανα γεννα τωρα κι αυτο δυσκολα θα υπαρξει συν η ταλαιπωρια της μανας πιθανη πτερροροια κλπ
 
Οκ! Σ ευχαριστώ πολύ Λευτέρη! Θα τα πετάξω σήμερα κιόλας πριν μεγαλώσει μέσα ο σπόρος.. Ελπίζω του χρόνου αν και θα είναι 4 χρόνων να μπορέσει να μου γεννήσει η γλυκειά μου γιατί είναι πολύ καλή μάνα!

Για το ασβέστιο να της δώσω το Calcio της tabernil που το είχα στο ψυγείο αλλά γράφει ημερομηνία λήξης 5/2014 ή να δώσω το ανθρώπινο που της έδωσα και χθες και βοήθησε;
 
πετα τα οπως ειναι και μη κοιτας αν εχουν σπορο. Για το ασβεστιο γενικα απ οτι ξερω μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και καποια σκευασματα που πριοριζονται για τον ανθρωπο, αλλωστε αρκετα φαρμακα γενικα που ναι για μας κανουν και για τα πουλια παντα στην καταλληλη δοσολογια. Το αλλο που ναι αποκλειστικα για πουλια πιστευω δε θα χει παθει κατι ακομα απ το μαη ως τωρα. Μπορεις να συνεχισεις τι ανθρωπινο λογικα αλλωστε καμια μερα να δωσεις ακομα
 
Back
Top