Αναπαραγωγή Η κανάρα κλωσάει και ο αρσενικός τσιμπάει ένα νεοσσό

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα.
εχω ενα ζευγαρι καναρινια με 5 νεοσσους.
η καναρα κλωσάει 3 αυγα, ολα πιγεναν καλα ο αρσενικος ταιζε κανονικα τους νεοσσσους.
απο εχθες τα δυο μεγαλύτερα αρχισαν τις βολτες.
σημερα το πρωι βρηκκα τον εναν νεοσσο ματωμένο στο κεφαλι παρατήρησα οτι τον χτυπούσε ο αρσενικος ενωταιζε τα αλλα 4 αυτο το χτυπουσε.
χωρισα τον αρσενικο, εβγαλα τη φωλια και πιγα τα αυγα σε εναν φιλο που κλωσάει η δικια του καναρα να τα βαλη μαζί
κάποια πήγαιναν στο καγκελο και τα ταιζε μετα απο κανα δυοωρο εβγαλα το χωρισμα και εγινε το ιδιο, πιγεταισε τα αλλα και αυτο το ξαναχτυπισε.
αφίσα την καναρα με τα μικρα και τον ασρενικο διπλα.
του εβαλα λιγο μπεταντιν αλλα καθετε φουσκομενο με το κεφαλι μεσα.
εχετε να μου προτείνετε κατι καλύτερο.
ευχαριστω.

cd9ce0.webp
 
του εβαλα λιγο μπεταντιν αλλα καθετε φουσκομενο με το κεφαλι μεσα.
Αν το τραύμα είναι μεγάλο δύσκολα θα γλιτώσει.
Από την πρώτη στιγμή που γίνονται τέτοιες επιθέσεις πρέπει αμέσως να μπαίνει διαχωριστικό και να μένουν τα μικρά μόνα τους από τη μια και ο πατέρας με τη μητέρα στην άλλη.
Κακώς της πήρες τ' αυγά... έπρεπε να την αφήσεις να ολοκληρώσει...
Σ΄αυτή την ηλικία σπάνια οι μητέρες ταΐζουν κι όσες το κάνουν δίνουν ελάχιστες ποσότητες.
 
Κακώς της πήρες τ' αυγά... έπρεπε να την αφήσεις να ολοκληρώσει...
Σ΄αυτή την ηλικία σπάνια οι μητέρες ταΐζουν κι όσες το κάνουν δίνουν ελάχιστες ποσότητες.
Δεν ηξερα τη να κανω, σκεφτηκα οτι αν δεν εχει αυγα θα τα ταιση.
Η την ειδα παντος να ταιζη λιγο.
Αυριο σκεφτομαι να βγαλω τον τραυματισμενο νεοσσο και να αφησω τον αρσενικο καμια ωρα να ταιση τα υπολοιπα και να το επαναλαβω 3-4 φορες τη μερα.
Απο οτι παρατηρησα μονο αυτον τσιμπαει

Σκεφτηκα να αφησω μονα να ταιζοντε απο το καγκελο αλλα με προβληματισε οτι οι δυο μικροτεροι νεοσσοι 14 και 15 ημερων δεν ειχαν βγει απο τη φωλια οποτε θα εμεναν εκει και θα λιμοκτονουσαν.
Δοκιμασα προτα να τα ταισω με συριγκα αλλα δεν εφαγε κανεις ολοι κρυβοταν.
Και ετσι επραξα τα προαναφερθεντα.
 
Συμφωνώ με τα παραπάνω.. Θα πρέπει σίγουρα να αποφευχθεί και άλλη επίθεση αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πεθάνει από την πείνα αυτός ο νεοσσός προσπάθησε να ταΐσεις μόνο αυτόν με σύριγγα... Δύσκολη η περίπτωση σου μακάρι να πάνε όλα καλά.
 
Πρωτη φορα εχω νεοσσους, πραγματικα σημερα πονεσε το κεφαλι μου απο το να πιγενοερχομαι στο μπαλκονι να κοιταω και να σκεφτομαι τη να κανω.
Ενα ζευγαρι εχω, αν ειχα κανα εκτροφειο θα παθενα εκγεφαλικο με τετοιες καταστασεις.
 
Μην αγχώνεσαι αυτά συμβαίνουν όπως και οι άνθρωποι πολλές φορές τα πουλιά είναι απρόβλεπτα χώρισε τα μικρά από τη μια μεριά και βάλε αυγό μπορεί να επιχειρησουν να δοκιμάσουν επίσης προσπάθησε να ταΐσεις εσύ τον τραυματισμένο νεοσσό.
 
Κι εγώ στο ίδιο θα επιμείνω. Ξαναδοκίμασε να ταΐσεις ο ίδιος όλα τα μικρά. Λέγεται ότι σε ηλικίες άνω των 12-13 ημερών το τάισμα των καναρινιών από άνθρωπο δεν μπορεί να ξεκινήσει διότι τα πουλιά δεν συνεργάζονται. Εγώ σου λέω ότι "ανάγκα και οι Θεοί πείθονται", είναι δύσκολο εγχείρημα αλλά όχι και ακατόρθωτο. Το έχω κάνει και ο ίδιος. Ναι, δεν ανοίγουν το στόμα, αλλά όσο πιο μαλακά γίνεται άνοιξέ τους το εσύ. Προμηθεύσουν κρέμα νεοσσών άμεσα και σύριγγα ινσουλίνης, διάβασε οδηγίες διάλυσης της κρέμας ανάλογα με την ηλικία, θερμοκρασίες, συχνότητα και ποσότητα ταΐσματος ανά γεύμα, και μην χάνεις άλλο χρόνο. Βέβαια πιστεύω ότι θα τα ταΐσει η μάνα τους, αλλά και αν ισχύει αυτό που λέει ο Γιάννης; Που δεν βρίσκω δλδ τον λόγο να μην ισχύει. Θα πρέπει λοιπόν να ετοιμαστείς άμεσα. Καλή επιτυχία.
Σ΄αυτή την ηλικία σπάνια οι μητέρες ταΐζουν κι όσες το κάνουν δίνουν ελάχιστες ποσότητες.
 
Πως ειναι το τραυματισμενο πουλακι; Πονεσε η καρδια μου με την φωτο.. Μακαρι ολα να πανε καλα☹
 
48 ωρες μετα την επίθεση και ο μικρούλης τα παει καλητερα ειναι πιο δραστήριος.
τον ταιζη η μαμα του αλλα αν και πρωτοτόκο δεν ειναι τοσο διεκδιτικος οσο τα αδελφια.
τα αλλα πανε στο καγκελο και τσιμπολογάνε απο τον μπαμπα αυτος δεν πλησιαζει καθολου.
θελει ακομα τον χρονο του.
 
απο εχθες εκανα καπιες δοκιμές.
πήρα το τραυματισμένο και το εβαλα σε αλλο κλουβι.
εδω να πω οτι οι 2 μεγαλύτεροι νεοσσοι ειναι κιτρινοι σαν τον μπαμπα και οι αλλοι 3ης ασπροι σαν τη μαμα.
ανοιξα λιπον το χώρισμα, ετρεξε ο ασρενικο εφαγε αυγο και ξεκινισε να ταιζει τα ασπρα πουλακια.
βαταψε την καναρα και μετα αρχισε να κυνηγαει το ενα κιτρινο πουλακι.
τον χωρισα αμεσος.
το επαναλαβα απο εχθες 5 φορες, βγαζω τα 2 κιτρινα και τον αφινω μιση ωρα να ταιζει τα αλλα 3 χωρις προβλημα.
τα 3 απρα δείχνει να τα συμπαθή.
 
11 ημερες μετα τη επιθεση και ο μικρος μου φιλος πλεον 29 ημερων ειναι μια χαρα.
σημερα που καθαριζα το κλουβι απο την τρομαρα του χτυπισε στα καγκαλα και ματωσε λιγο πανω απο το ραμφος, αλλα ειναι δυνατος δεν καταλαβαινει απο μικροχτυπιματα.
το μονο που με στεναχωρη ειναι οτι θα μινη καραφλος.

download.webp
 

Συνημμένα

  • 2download.webp
    2download.webp
    11,6 KB · Προβολές: 2
Μπραβο! Πολυ ωραια νεα! Να τον χαιρεσαι και να τον προσεχεις πολυ! Καμμια φωτο να τον δουμε;
 
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ φέτος με τον Valentino(red mosaic 16), o οποίος έδειξε επιθετική συμπεριφορά στο ένα και μοναδικό μικρό της πρώτης γέννας και σε ένα από τα δύο μικρά της δεύτερης γέννας. Την πρώτη φορά κατάφερε να ξεπουπουλιάσει το κεφάλι του μικρού, χωρίς όμως να του προκαλέσει μεγάλη ζημιά. Την δεύτερη φορά τον πέτυχα να κυνηγάει το ένα από τα δύο μικρά και όταν το στρίμωξε άρχισε να του τσιμπάει το κεφάλι.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top