Αναπαραγωγή Η κανάρα κοιμάται έξω από τη φωλιά.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης k9train
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

k9train

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2014
Μηνύματα
19
Πόλη
Ναύπλιο
Παιδιά καλησπέρα
Τη βοήθεια σας γιατί αγχώθηκα λίγο...
Τα μικρά ειναι 13 ημερών πλέον και "ντυμένα" αρκετά.
Απόψε λοιπόν ειναι η πρώτη βραδιά που η καναρα κοιμάται έξω απο τη φωλιά παρέα με τον αρσενικό.
Η φωλιά ειναι σε εσωτερικό χώρο με θερμοκρασία απο 16 έως 18 βαθμούς και τα μικρά ταϊσμένα.
Πρέπει να ανησυχώ που δεν τα ζεσταίνει ή ειναι φυσιολογική αντίδραση;

*Μήπως επειδή ειναι 5 μεγαλούτσικα δυσκολεύεται πλέον η καναρα να κάτσει στη φωλιά;
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 
Παιδιά καλησπέρα
Τη βοήθεια σας γιατί αγχώθηκα λίγο...
Τα μικρά ειναι 13 ημερών πλέον και "ντυμένα" αρκετά.
Απόψε λοιπόν ειναι η πρώτη βραδιά που η καναρα κοιμάται έξω απο τη φωλιά παρέα με τον αρσενικό.
Η φωλιά ειναι σε εσωτερικό χώρο με θερμοκρασία απο 16 έως 18 βαθμούς και τα μικρά ταϊσμένα.
Πρέπει να ανησυχώ που δεν τα ζεσταίνει ή ειναι φυσιολογική αντίδραση;

*Μήπως επειδή ειναι 5 μεγαλούτσικα δυσκολεύεται πλέον η καναρα να κάτσει στη φωλιά;
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Τίποτε από όλα όσα αναφέρεις και σε ανησυχούν δεν μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως μη φυσιολογικά...
Όλα είναι αναμενόμενα και καλώς καμωμένα...
Συνεπώς εσύ κακώς ανησυχείς..
Ηρέμησε και κοίτα να απολαμβάνεις αυτές τις εκπληκτικές στιγμές!
 
Τίποτε από όλα όσα αναφέρεις και σε ανησυχούν δεν μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως μη φυσιολογικά...
Όλα είναι αναμενόμενα και καλώς καμωμένα...
Συνεπώς εσύ κακώς ανησυχείς..
Ηρέμησε και κοίτα να απολαμβάνεις αυτές τις εκπληκτικές στιγμές!


Τελικά Γιάννη αποδεικνύεται ότι είσαι ο ψυχαναλυτής μου...
Μόλις διαβάσω την απάντηση σου ( που την περιμένω lol) συνεχίζω τη βραδιά μου φυσιολογικά !
Να είσαι καλά να χαίρεσαι την εκτροφή σου και πάντα επιτυχίες εύχομαι!
Ευχαριστώ
 
Γιωργο παιζει μεγαλο ρολο πιστευω και οτι ειναι 5.. Εμενα στην προηγουμενη γεννα η καναρα εμπαινε σιγουρα τη νυχτα και τη 16η μερα νομιζω στη φωλια, εστω για λιγο (ιδια θερμοκρασια μεσα στο σπιτι με τωρα).. Τοτε ειχε 4 μικρα. Τωρα που ειναι 6 εχει αρκετες μερες που καθεται εξω τη νυχτα.. Οσο προσπαθουσε να χωρεσει και αυτη απο πανω, εκανε σπαγγατο και κατεληγε να κοιμαται ορθια απο πανω τους.. Μη σε απασχολει, τα μικρα ζεσταινουν το ενα το αλλο, και αν καποιο κρυωσει κανει μια τουμπα και παει στον πατο!
 
Παιδιά καλησπέρα
Τη βοήθεια σας γιατί αγχώθηκα λίγο...
Τα μικρά ειναι 13 ημερών πλέον και "ντυμένα" αρκετά.
Απόψε λοιπόν ειναι η πρώτη βραδιά που η καναρα κοιμάται έξω απο τη φωλιά παρέα με τον αρσενικό.
Η φωλιά ειναι σε εσωτερικό χώρο με θερμοκρασία απο 16 έως 18 βαθμούς και τα μικρά ταϊσμένα.
Πρέπει να ανησυχώ που δεν τα ζεσταίνει ή ειναι φυσιολογική αντίδραση;

*Μήπως επειδή ειναι 5 μεγαλούτσικα δυσκολεύεται πλέον η καναρα να κάτσει στη φωλιά;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συμμερίζομαι την αγωνία σου, καθώς σε 2 νεοσσούς 11 ημερών η μαμά δεν κοιμήθηκε το βράδυ στην φωλιά, με θερμοκρασία 8 βαθμούς και σε εξωτερικό χώρο. Κόντεψα να τρελαθώ και θεωρούσα ξεγραμμένα τα μικρά, τα οποία σήμερα μετρούν 23 μέρες ζωής. Ελπίζω να σε ηρέμησα, όπως με ηρέμησαν και εμένα τότε οι "άγγελοι" του φόρουμ.
 
Καλημέρα
Ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις καθησυχαστικές απαντήσεις και θεωρώ υποχρέωση να σας ενημερώσω για αυτό που είδα σήμερα στις 06:00 καθώς ξύπνησα για δουλειά και έκανα ενα προληπτικό έλεγχο.
Λοιπόν βρήκα τον αρσενικό μέσα στη φωλιά και φαντάζομαι ότι ζέστανε τα μικρά καθόσον η θερμοκρασία ήταν 13-14 βαθμούς!
Βέβαια το θέμα ειναι ότι λίγο αργότερα άρχισε να κυνηγάει την καναρα για βατεμα κάτι το οποίο θέλω να αποφύγω, αλλα αν τα χωρίσω δεν ξέρω αν καταφέρει η καναρα μόνη της να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις με 5 μικρά.
Να το τολμήσω ;
 
Ξημέρωσε τελικά καλά η ομάδα σου!
Μήπως ανησυχούσες άδικα;
Τελικά Γιάννη αποδεικνύεται ότι είσαι ο ψυχαναλυτής μου...
Μόλις διαβάσω την απάντηση σου ( που την περιμένω lol) συνεχίζω τη βραδιά μου φυσιολογικά !
Να είσαι καλά να χαίρεσαι την εκτροφή σου και πάντα επιτυχίες εύχομαι!
Ευχαριστώ
Ας το καθιερώσουμε λοιπόν 😀
 
γνωμη μου ειναι να μην τα χωρισεις αν το αρσενικο δεν τα τσιμπαει. Βαλε 2η φωλια και νημα αφθονο για να μη χρειαστει η καναρα υλικο και δεν εχει, γιατι τοτε θα μαδησει τα μικρα. Οταν βγουν τα μικρα στο κλαδι χωρισε τα απο τη μανα γιατι αν πηγαινουν στην φωλια με τα καινουρια αυγα και την μανα τους υπαρχει πολλη μεγαλη πιθανοτητα να τα σπασουν.
 
Back
Top