Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έκανε ένα αυγό, μικρότερο απο αλλες φορες

PALIATSOS MARIOS

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2007
Μηνύματα
6
Πόλη
Χαλκίδα
γεια σας παιδιά. έχω μια κανάρα την οποία την έχω σε ζευγαρωστρα μαζί με ένα αρσενικό καναρίνι και ένα αρσενικό λούβαρο. σήμερα είδα πως έχει κάνει ένα αβγό το οποίο έχει το μισό μέγεθος από ότι έκανε προηγούμενες φορές. Γιατί γίνεται αυτό; Μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει; Ευχαριστώ!
 
Το γιατί έκανε μικρότερο αυγό δεν μπορώ να σου απαντήσω αλλά μπορείς να μου πεις γιατί έχεις στην ίδια ζευχαρώστρα θηλυκό καναρίνι + αρσενικό καναρίνι + λουγάρο;

Έγω στην θέση σου θα ρωτούσα τι πουλιά βγάζει αυτός ο συνδιασμός; :)
 
καλό αυτό!
απλά είναι ένας δοκιμασμένος τρόπος ώστε να βγάλεις λουγαροκαναρα, και καρδερινοκαναρα, και γενικά τέτοιες διασταυρώσεις. αλλά αυτό με το αυγό να είναι έτσι μικρό δεν μου έχει ξανατυχει. με καρδερίνα τουλάχιστον που είχα ζευγαρώσει με κανάρα. μήπως παίζει ρόλο το λουγαρο σε αυτό;
αυτό δεν ξέρω.
 
mhpws paizei rolo to lougaro se ayto?
ayto den kserw.

Κανενα ρολο δεν παιζει. 😉 Η κατασκευη του αυγου γινεται αποκλειστικα απο το σωμα του θηλυκου.

Θυμαμαι, οταν ειχαμε τα καναρινια, οτι το τελευταιο αυγο εβγαινε καποιες φορες μικροτερο απο τα αλλα και καποιες φορες δεν ηταν γονιμο ενω ολα τα αλλα ηταν γονιμοποιημενα.
 
Τότε ίσως να οφείλεται σε έλλειψη ασβεστίου ή και μια τυχαία δυσλειτουργία κατά τη δημιουργία του αυγού.

Αν και συνήθως η έλλειψη ασβεστίου δημιουργεί άλλα προβλήματα.
 
Back
Top