Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έκανε το 4 αυγό, τι κάνω τώρα;

Απλά να αναφέρω πως είσαι στο χρονικό σημείο που πρέπει να επιλέξεις αν θα αφήσεις τον αρσενικό μέσα.
Και σου παραθέτω δυο απόψεις για αυτή σου την επιλογή:
Εγώ θα κάνω μια γενικότερη τοποθέτηση προς όλους τους νέους εκτροφείς μιας και βλέπουμε συνεχώς παρόμοια μυνήματα.

Η διαχείριση στην αναπαραγωγή με τον αρσενικό μέσα είναι πιο πολύπλοκη απ'ότι εάν τον βγάζαμε. Οκ, ωραία εικόνα να προσέχει ο αρσενικός τη σύζυγο, να κλωσάει για να την ξεκουράσει, να ταΐζει και να λέμε αχ τι καλός πατέρας που είναι αλλά στην πράξη προκύπτουν δυσκολίες.

Η δική μου συμβουλή είναι να απομακρύνετε τον αρσενικό μετά το 3ο ή 4ο αυγό και να αφήνετε μόνο του το θηλυκό να μεγαλώσει τα μικρά.
H δική μου εμπειρική γνώμη περιγράφεται ΕΔΩ canaries.gr/παρουσιάσεις/με-τα-ματια-στην-δευτερη-γεννα/
Τα πάντα εξαρτώνται απο την ικανότητα του διαχειριστή να αντιλαμβάνεται τον χαρακτήρα και την συμπεριφορά των πουλιών.
Δυστυχώς οι περισσότεροι έχουν την γνώμη οτι τα πράγματα κυλούν πάντα ομαλά σαν σε αυτόματο πιλότο. Μιλώντας γενικά κι' εγώ, θα έλεγα οτι οι γνώσεις ενός πρωτάρη (σε συντριπτικά ποσοστά) δεν επιτρέπουν κάτι παραπάνω απο την αναπαραγωγή του ενός ή δυό ζευγαριών που φιλοξενούμε στο μπαλκόνι μας και σ' αυτή την περίπτωση, δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ λόγος, για περισσότερους απο έναν αναπαραγωγικούς κύκλους. Οι πολλοί αναπαραγωγικοί κύκλοι σημαίνουν εκτροφή, που είναι κάτι άλλο. Πολύ πιο πολύπλοκο. Στηρίζεται σε βαθιά γνώση ουσίας, αλλά και πολλών λεπτομερειών, γύρο απο το αντικείμενο και χρειάζεται προετοιμασία και συνέπεια στην διαχείριση επίσης πολύ σοβαρή.
 
Δλδ να μην τα αφήσω μέχρι να βγουν τα καναρινια και μετά από 14 μέρες ζωής να τα φησω μόνο με το αρσενικό; έτσι έχω διαβασει
Και έτσι γίνετε συνήθως, απλά εδώ οι απόψεις διίστανται, γιατί πολλές φορές τα αρσενικά προκαλούν προβλήματα.
Εγώ σαν ταπεινός ερασιτέχνης, με 2 ζευγαράκια στο μπαλκόνι μου, θα σου έλεγα να τα αφήσεις έτσι όπως είναι...
Με ένα ζευγαράκι, κατά την γνώμη μου μπορείς να ελέγξεις, την συμπεριφορά του ζευγαριού, και έπειτα να πράξεις.
Δεν είναι απαραίτητη κατ'εμέ η απομάκρυνση του αρσενικού.

ΥΓ Διάβασε ξανά και το post 8 που έγραψε ο @Deukalion. Έχει και τις 2 απόψεις σχετικά με το θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δλδ να μην τα αφήσω μέχρι να βγουν τα καναρινια και μετά από 14 μέρες ζωής να τα φησω μόνο με το αρσενικό; έτσι έχω διαβασει
Διάβασε το παρακάτω άρθρο:
Αν το ζευγάρι σου έχει φυσιολογική συμπεριφορά δεν χρειάζεται να το χωρίσεις ή να κάνεις άλλες παρεμβάσεις.
 
Back
Top