Αναπαραγωγή Η κανάρα μου γέννησε, πότε να περιμένω το επόμενο

Κατάσταση
Κλειστό.

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! Η καναρα μου υστερα απο μια μερα χτυσηματος φωλιας, σημερα γεννησε το πρωτο της αυγο! Εχω μερικες αποριες, και θα ηθελα τη βοηθεια σας! Ποτε να περιμενω το επομενο; να τα βγαλω και να βαλω προσομοιομα;, (γτ καθετε συνεχεια σηκωνεται για 5' και παμε παλι) χρειαζεται συμπληρωμα ασβεστιου; χρειαζεται κατι αλλο; Ευχαριστω!
 
να τα βγαλω και να βαλω προσομοιομα;,
Μπορείς να βάλεις αλλά δεδομένου ότι ζευγαρώνει με ένα φλώρο δίχως δαχτυλίδι κλειστού τύπου, προσωπικά θα το απέφευγα...
Ακόμα και τα ιθαγενή που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία απαιτούν ηρεμία & ησυχία με συνέπεια η ανθρώπινη παρέμβαση να πρέπει να περιορίζεται στο ελάχιστο.
γτ καθετε συνεχεια σηκωνεται για 5' και παμε παλι
Άρα δεν έχει αρχίσει να κλωσάει.
χρειαζεται συμπληρωμα ασβεστιου;
Υπάρχουν-πέραν του σουπιοκόκαλου-υγρά συμπληρώματα τα οποία αρκετοί χορηγούν ύστερα από τη 1η ωοτοκία.
Επιπρόσθετα, μπορείς να τρίψεις λίγο σουπιοκόκαλο στην αυγοτροφή που προσφέρεις.
χρειαζεται κατι αλλο; Ευχαριστω!
Η κανάρα χρειαζόταν σε πρώτη φάση άλλη εποχή για ζευγάρωμα.
Για τα καναρίνια η αναπαραγωγική περίοδος έχει λήξει και ''προετοιμάζονται'' για τη πτεροροία.
 
ποτε να περιμενω το επομενο;
Το πιθανότερο αύριο.
να τα βγαλω και να βαλω προσομοιομα;
Δεν προτείνεται κάτι τέτοιο, λόγω των θερμοκρασιών της εποχής. Σήμερα έχει 30 βαθμούς. Άλλωστε, αν είχες σκοπό να προβείς σε αντικατάσταση θα έπρεπε να την είχες κάνει από το πρωί. Τώρα τα αφήνεις ως έχουν.
γτ καθετε συνεχεια σηκωνεται για 5' και παμε παλι
Διότι, δεν ξεκινάνε να κλωσούν από το πρώτο αυγό εντατικά. Μην ανησυχείς, άστα στην ησυχία τους.
χρειαζεται συμπληρωμα ασβεστιου;
Βάλε τρεις σταγόνες υγρό ασβέστιο στο νερό για δυο-τρεις ημέρες.
χρειαζεται κατι αλλο;
Πολύ υπομονή και να μη τα ενοχλείς. Να επεμβαίνεις στο κλουβί μόνο για την τροφοδοσία τους.
Υ. Γ. Αυτή η περίοδος δε θεωρείται κατάλληλη για ζευγαρώματα. Δεν έπρεπε να τα βάλεις για αναπαραγωγή στην παρούσα φάση.
 
δεν τα εβαλα εγω μονη της πηρε πρωτοβουλια!
Προφανώς της έδωσες το έναυσμα.
Πολλές φορές ο άνθρωπος είναι ο ρυθμιστής της συμπεριφοράς των πτηνών.
Τα προετοιμάζει για αναπαραγωγή με την αντίστοιχη διατροφική προετοιμασία, τα ενισχύει κατάλληλα κατά τη διάρκεια των θερινών μηνών και τα φροντίζει όπως θα έπρεπε ανάλογα με την κάθε εποχή γενικότερα.

Φαντάζομαι άνοιξε την πόρτα και πήγε στο διπλανό κλουβί.
Γιατί όχι;
Προσωπικά το βλέπω ως μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση.😛
 
Από πού προκύπτει αυτό Αλέξανδρε;
Σταύρο,-αν δεν κάνω λάθος-χαρίσανε στο θεματοδέτη ένα φλώρο με δαχτυλίδι ανοικτού τύπου με τον οποίο έχει προχωρήσει σε αυτό το ζευγάρωμα.
Φυσικά, ο ίδιος μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει καθώς δεν κατάφερα να εντοπίσω το αντίστοιχο post.
 
Σταύρο,-αν δεν κάνω λάθος-χαρίσανε στο θεματοδέτη ένα φλώρο με δαχτυλίδι ανοικτού τύπου με τον οποίο έχει προχωρήσει σε αυτό το ζευγάρωμα.
Φυσικά, ο ίδιος μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει καθώς δεν κατάφερα να εντοπίσω το αντίστοιχο post.
Δεν μου χαρισαν φλωρο αλλα λουγαρακι!
 
Δεν το γνωρίζω γτ δεν γνωρίζω ποια είναι του ανοιχτού και ποια του κλειστού τύπου!
Κλειστού τύπου ονομάζονται τα δαχτυλίδια που τοποθετούνται σχετικά λίγες μέρες κατόπιν της άφιξης του νεοσσού στον κόσμο και αποτελούν τη ταυτότητα του πουλιού(π.χ. εκεί αναγράφονται ο κωδικός του εκτροφέα, το έτος γέννησης του πτηνού)

Αντίθετα, τα ανοικτού, μπορούν να τοποθετηθούν οποτεδήποτε και δεν σημαίνουν κάτι.
 
Τελικά να της αντικαταστήσω το αυγό?
Μπορείς να το αντικαταστήσεις αλλά δεδομένου ότι ζευγαρώνει με ένα λούγαρο δίχως δαχτυλίδι κλειστού τύπου, προσωπικά θα το απέφευγα...
Μην προσπερνάς, όμως, τόσο ''περίτεχνα'' και επιπόλαια το γεγονός ότι το πουλί δεν έχει δακτυλίδι κλειστού τύπου.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top