Αναπαραγωγή Η κανάρα μου γέννησε 1 αυγό, πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο;

Εγγραφή
27 Απρ 2019
Μηνύματα
8
Καλημέρα στην ομάδα σήμερα η κανάρα μου γέννησε 1 αυγό εγώ πρέπει να κάνω κατι ιδιαίτερο; Είναι πρώτη φορά και δεν ξέρω αν χρειαζεται κατι ιδιαίτερο οπως τροφή ή βιταμίνες ή κατι αλλο, κάθε βοηθεία δεκτή:)
 
Πρέπει πρώτα να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Καταρχάς δεν ξέρουμε αν είναι ζευγάρι ή αν γέννησε μόνη της, αν της έχεις φωλιά ή όχι κλπ. Αν είναι ζευγάρι, ήθελες να φτάσουν στην ωοτοκία ή προέκυψε από άγνοια. Έχεις κάνει κάποια προετοιμασία στα πουλιά;
 
Μπραβο σου για αυτή την πολύ όμορφη εξέλιξη.
Διάβασε το παρακάτω κατατοπιστικότατο άρθρο. Ειδικότερα την παράγραφο "Η γέννηση των αυγών"


Είναι πολύ σημαντικό να ακολουθήσεις, χωρίς άγχος, τις οδηγίες και όλα θα πάνε μια χαρά!
Για ο,τι άλλο χρειαστεις, εδώ είμαστε 😉
 
Υπάρχει και αρσενικό μαζί;
Υπαρχει αρσενικο μαζι τροφη για καναρινια που μου εδωσαν απο εκει που το πηρα σουπιοκοκκαλο και ασβεστιο δεν εχω
[automerge]1558521072[/automerge]
Καταρχάς δεν ξέρουμε αν είναι ζευγάρι ή αν γέννησε μόνη της, αν της έχεις φωλιά ή όχι κλπ. Αν είναι ζευγάρι, ήθελες να φτάσουν στην ωοτοκία ή προέκυψε από άγνοια.
Εχουν φωλια ειναι με αρσενικο μαζι και τα βαλαμε μαζι για ωοτοκια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εχουν φωλια ειναι με αρσενικο μαζι και τα βαλαμε μαζι για ωοτοκια
Όταν σκοπεύουμε να βάλουμε τα πουλιά για αναπαραγωγή είναι σημαντικό να ξεκινούμε την ενημέρωση πριν τα βάλουμε μαζί. Το ζευγάρι σου τώρα έχει κατά πάσα πιθανότητα ένα σωρό ελλείψεις, τα αποτελέσματα των οποίων μπορεί να προκύψουν στη συνέχεια.

Στο σημείο που βρίσκεστε τώρα, θα σου πρότεινα να μελετήσεις το άρθρο (πάτησε εδώ ->) https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/ Το σημείο που σας αφορά περισσότερο βρίσκεται περίπου στη μέση του άρθρου (όπως ανέφερε και ο Δημήτρης σε μήνυμά του που προηγήθηκε) και εκεί είναι που πρέπει να συγκεντρώσεις την προσοχή σου. Ακολούθησε τις οδηγίες που περιγράφονται με προσοχή και όταν έχεις έστω και την παραμικρή απορία, επιστρέφεις σε αυτό το θέμα και ρωτάς συγκεκριμένα για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.
 
Όταν το θηλυκό γεννάει αυγά και υπάρχει ανάγκη ασβεστίου (δεν τη βλέπουμε παρά μόνο όταν είναι αργά) δεν καλύπτεται από το σουπιοκόκαλο...
Χρειάζεται υγρό ασβέστιο στο νερό για 3-4 μέρες όπως σου έγραψε και η Εύα..
 
Είναι πολύ σημαντικό να ακολουθήσεις, χωρίς άγχος, τις οδηγίες και όλα θα πάνε μια χαρά!
Για ο,τι άλλο χρειαστεις, εδώ είμαστε
Καλημερα διαβασα και παλιοτερα το αρθρο και παω να διαβασω τωρα στην διατροφικη προετοιμασια τι φρουτα και λαχανικα επιτρεπονται και δεν ανοιγει τις μαρκαρισμενες κοκκινες λεξεις( λαχανικα και φρουτα)μου βγαζει τις λεξεις οοπς 404 eror ξερει κανεις τι να κανω για να ανοιξει και να δω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημερα διαβασα και παλιοτερα το αρθρο και παω να διαβασω τωρα στην διατροφικη προετοιμασια τι φρουτα και λαχανικα επιτρεπονται και δεν ανοιγει τις μαρκαρισμενες κοκκινες λεξεις( λαχανικα και φρουτα)μου βγαζει τις λεξεις οοπς 404 eror ξερει κανεις τι να κανω για να ανοιξει και να δω;
Eδω... https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
 
Back
Top