Αναπαραγωγή Η κανάρα μου γεννάει κάθε τέσσερις μέρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης esam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

esam

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2018
Μηνύματα
127
Πόλη
Πειραιάς
Έχω ένα πρόβλημα με την μια καναρα.
Είχε δυο γέννες από 5 πουλάκια την κάθε μια. Είναι γεννημένη Φεβρουάριο του 2018.
Όταν τελείωσε τις γέννες την έβαλα στην μεγάλη κλούβα μαζί με τις άλλες (4) που και αυτές είχαν τελειώσει.
Εδώ και έναν μήνα περίπου κάθε τέσσερις μέρες βρίσκω αυγό σπασμένο σε διαφορετικά σημεία στον πάτο.
Ξέρω ότι είναι η συγκεκριμένη γιατί την έχω δει 2 φορές πάνω στην πατήθρα να φουσκώνει από κάτω και να το βγάζει.
Στην διατροφή της έχω κόψει το βρασμένο αυγό από τότε που σταμάτησε να ταίζει και βάζω αυγοτροφή 2 φορές την βδομάδα.
Σπόρους κανονικά χωρίς ρουπσεν. Τίποτε άλλο. Σουπιοκοκκαλο και άμμος με όστρακα και καρβουνάκι πάντα μέσα.
Ακούει βέβαια τον αρσενικό που ζευγάρωσε. Άλλα και οι άλλες τους ακούνε τους δικούς τους και δεν κάνουν αυγά.
Κάπου διάβασα από τον κύριο Γερολυμάτο ότι δεν είναι ανησυχητικό μια καναρα να βγάλει αυγά γιατί δεν πιάνονται σαν γέννα αν δεν αναθρέψει πουλάκια.
Αυτή όμως δεν τα βγάζει όλα μαζί αλλά ένα κάθε τόσο. Σήμερα βρήκα το έκτο.
Η συμπεριφορά της και η υγεία της είναι άριστη. Ενεργητική με τις άλλες και στο μπάνιο και στην κούνια πρώτη.
Να ανησυχώ;
Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα. Σύμφωνα με αυτά που γράφεις όλα τα έκανες σωστά.
Μάλλον είναι ακόμη πυρωμένη (ακούει τα αρσενικά ; ) αλλά θα της περάσει.
Μπορείς να χαμηλωσεις την ένταση του φωτισμού εκεί που έχεις τα θηλυκά σαν βοήθεια.
Μερικές κάνουν αυγά μέχρι και τον Σεπτέμβρη.
 
Καλησπέρα. Αν δεν την επηρεάζει στην υγεία της δεν με νοιάζει ας κάνει αυγά. Δυνατότητα αυξομείωσης φωτισμού δεν υπάρχει γιατί έχουν φυσικό φως του ήλιου. Εκτός κι αν εννοείς να την βγάλω από την κλούβα σε ένα άλλο κλουβί και να την βάλω κάπου πιο σκοτεινά.
 
Εκτός κι αν εννοείς να την βγάλω από την κλούβα σε ένα άλλο κλουβί και να την βάλω κάπου πιο σκοτεινά.
Ναι αυτό εννοώ...
Αλλά και να μην το κάνεις από την περιγραφή της φροντίδας των πουλιών σου δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα...
Συμβαίνει συχνά σε θηλυκές.
 
Back
Top