Ασθένειες Η κανάρα μου δεν είναι καλά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinaa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

katerinaa

PB Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
400
Πόλη
Ρέθυμνο
Παρατηρήσεις: Η καναρα εκανε δυο γεννες περσι στο διαστημα μαρτιο-απριλιο και εβγαλε ενα πουλακι απο την καθε μια. Στη συνεχεια τη χωρισα απο τον αρσενικο αλλα αυτη συνεχιζε να κανει αυγα που και που μεχρι τον ιουλιο. Πριν 1-1,5 μηνα αρχισε να κανει διαρροια. Πτηνιατρος στο Ρεθυμνο δεν υπαρχει.Απο τα pet shops ακουω διαφορα... Το τελευταιο που ακουσα προχτες ειναι οτι θελει να ζευγαρωσει... Υπαρχει περιπτωση να ισχυει; Τις τελευταιες τρεις τεσσερις μερες εχει πολλα φτερα κατω στο κλουβι, το πουλακι φαινεται καταπονημενο,το φτερωμα του ακαταστατο και γυρω απο το ραμφος εχει ελαφρως γυμνωθει ☹ Επισης ειναι πρησμενη ή φουσκωμενη...Αν καποιος εχει καποια ιδεα για το τι να κανω παρακαλω να μας βοηθησει... Ευχαριστω προκαταβολικα.

Ηλικία Πουλιού: δακτυλιδι του 2007-Ολλανδια
Φύλο:θηλυκο
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): εσωτερικος το χειμωνα-εξωτερικος και εσωτερικος(βραδυ) το καλοκαιρι
Θερμοκρασία Χώρου:18-19 ο C
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: 14 Φλεβαρη 2008
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: ενα μηνα πριν-ισως και λιγο παραπανω
Διατροφή: σπορια-μηλο-αυγο
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: διαρροια-μεσα στο διαφανες υγρο που ειναι αρκετο υπαρχει λαδοπρασινο περιττωμα
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ): κανονικη
Κινητικότητα:Μετρια
Τρέφεται Κανονικά: Ναι
Προηγηθείσα Θεραπεία: 5 μερες αντιβιωτικο Aviomycine (η καπως ετσι) - πολυβιταμινη bogena (καμια βελτιωση)
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι): Οχι
 
καταρχην μαλλον εχεις πτερορροια και σιγουρα το πουλακι θελει πολυβιταμινες. Ποιες ακριβως εχεις;
σιγουρα η διαρροια ειναι κατι ανεξαρτητο. Αν το Aviomycine δεν κανει κατι ειτε ειναι διαρροια απο καποια αλλαγη στη διατροφη(δεν αναφερεις κατι τετοιο ομως )ή προκειται για βακτηριο που δεν το πιανει. Αν υπηρχε γιατρος θα επρεπε να ειναι η πρωτη σου κινηση.
δες αν το πουλακι εχει καρινα και τι χρωμα εχει η κοιλιτσα του. Αντιμετωπισα παρομοιο πιο ισχυρο προβλημα. Το πουλακι ειναι καλυτερα πια αλλα δεν θελω να σου αναφερω φαρμακα τουλαχιστον προς το παρον. Δες καλυτερα αυτα τα αρθρα και τα ξαναλεμε συντομα
Διάρροια στα Πτηνά
Εντερικά Νηματόζωα (ασκαρίδες)
Μικρόβια: Ιοί, Βακτηρίδια και Μύκητες
https://community.petbirds.gr/threads/ultra-levure-Προβιοτικό-Ζακχαρομύκητες.9023/
https://community.petbirds.gr/threads/h-καρδερίνα-μου-έχει-κοκκιδίωση.9046/
http://www.kiklos.info/frag-kalet.html
http://www.kiklos.info/ges-check.html
https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
 
Πολυβιταμινες εχω της bogena για καναρινια.Αλλαγη στη διατροφη δεν υπηρξε. Σημερα το μεσημερι που θα παω σπιτι θα προσπαθησω να το πιασω για να δω την κοιλια του. Τι ειναι η καρινα;
 
σκεψου το κατω καμυλοειδες μερος μιας βαρκας. Καπως ετσι σχηματιζεται μπροστα απο τον θωρακα του πουλιου. Αν προεξεχει εντονα ειναι σημαδι οτι το πουλι ειναι αδυνατο πολυ. Νοιωθεις ενακοκκαλο να προεξεχει
 
κατερινα νομιζω παντως οτι μπορεις αμεσα να του δωσεις, τωρα που το σκεφτομαι, το ultra levure πουτ αναφερω σε ενα απο τα αρθρα. Θα το βρεις ευκολα σε οποιοδηποτε κανονικο φαρμακειο. Βαλτο με τις βιταμινες.υπολογισε οτι η μιση σκονη που υπαρχει σεκαθε καψουλα διαλυεται σε 1 λιτρο νερο. Αρα χρειαζεται ελαχιστη για μια ποτιστρα. Μην σε αγχωνει αν βαλεις λιγο παραπανω . Διαλυσε το καλα. Αλλαζε καθε μερα. Βεβαια μεχρι τοτε θα τα ξαναπουμε. Θα προετοιμασει και το πουλακι να αντεξει νεο φαρμακο αν χρειασθει 😉
 
Επιασα το πουλακι μολις τωρα! Η κοιλια του ειναι μια χαρα, δεν ειναι πρησμενη. Τωρα οσον αφορα την καρινα πεταγεται ενα κοκκαλακι αλλα δεν εχω ξαναπιασει πουλακι και δεν ξερω αν αυτο ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου...
 
προς το παρον βαλε προβιοτικο (ultra levutre ή καποιο αλλο) και βιταμινες για μια βδομαδα και κοιτα να βελτιωθει η διαρροια. Μετα βλεπουμε.
 
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου! Σημερα το πρωι ξεκινησα με το προβιοτικο στο νερο και την πολυβιταμινη! Ελπιζω οτι ολα θα πανε καλα! 🙂
 
και γω το ιδιο ευχομαι κατερινα! Αν δεις καποια αλλαγη συμπεριφορας προς το καλυτερο ή το χειροτερο(αυτο το απευχομαι)
 
Aπ' ότι βλέπω στο πρώτο σου πόστ, τα συμπτώματα περιορίζονται σε μια διάρροια. Επειδή αυτή, είναι σύμπτωμα πολλών ασθενειών, για να βρείς την αιτία που την προκαλεί(ασθένεια), πρέπει να κάνεις σε κάποιο ειδικευμένο ιατρείο, μικροσποπική εξέτασή της.Αν όπως λές δεν υπάρχει αυτή η δυνατότης και πρέπει να λύσεις εσύ το πρόβλημα,
ξεκινάς απο τα πλέον πιθανά. Το Νο 1(κατα την γνώμη μου) στην περίπτωση της διάρροιας
είναι η κοκκιδίωση. Αντιμετοπίζεται με φάρμακα όπως το ESB 3%,
BAYCOX,FINICOC,CHEVI - KOK.H θεραπεία πάντα ακολουθείται
απο προβιωτικά και κάποιο πολυβιταμινούχο σκεύασμα. 😉
 
καλημερα! Βαζω εδω και πεντε μερες ultra levure και πολυβιταμινες bogena. Η διαρροια επιμενει και δεν ξερω τι να κανω. Κατα τα αλλα η καναρα κινειται και τρωει και κουνιεται στην κουνια.Φτερα σταματησε να ριχνει. Μαλλον θα προχωρησω στο επομενο βημα και στα φαρμακα που προτεινε ο φιλος Μακης για κοκκιδιωση. Ξερετε αν θα τα βρω σε pet shop;
 
κατερινα baycox θα βρεις σιγουρα σε κτηνιατρικα ειδη ή σε κτηνιατρο αν οχι σε πετ σοπ. Οι περισσοτεροι κτηνιατροι συνηθιζουν (λενε ειναι πιο αποτελεσματικα, εγω δεν το ξερω)να προτεινουν σκευασματα της bayer και κυριως το Baytril αν αντιβιωση. Ομως ειναι πολυ ισχυρη και πρεπει να δινεται σαν εσχατη λυση απο τι εχω διαβασει. Το ειδικευμενο της μπαγιερ για κοκκιδια ειναι το baycox που σου γραφει ο μακης. Τηρησε πιστα τις οδηγιες που θα σου δωσουν!
 
για ψαξε εδω, εχει κτηνιατρικα Ρέθυμνο Ζωεμπόριο, εμπόριο σπόρων, σπόροι, ζωοτροφές, κτηνιατρικά φάρμακα, λιπάσματα, καυσόξυλα, ακατέργαστα αγροτικά προϊόντα, υφαντικ

εδω ειναι μαλλον πετσοπαδικα

ΠΛΟΥΜΙΣΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΑΓΓ. ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ 82831055073ΒΑΡΔΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΒΙΟΛΙ ΧΑΡΑΚH28310-20741ΑΛΕΞΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΗ 2002831021313ΒΑΣΣΑΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΔΑΦΝΕΔΕΣ ΜΥΛΟΠ/ΜΟΥ2834041316ΜΑΡΚΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΜΙΧΕΛΙΔΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΕΜΜ. ΠΑΧΛΑ 10728310-28248
 
Εμενα οταν η θυληκια μου ειχε διαρροια για αρκετο χρονικο διαστημα ο πτηνιατρος μου ειχε δωσει να της βαζω στο νερο την Bogena Sivotine της Beaphar. Σαν αντιβιοση μου ειχε πει οτι ειναι. Μεσα σε 10 μερες το πουλι ηταν μια χαρα και οι κοτσιλιτσες της κανονικοτατες... Δεν ξερω αν αυτο μπορει να σε βοηθησει...
 
Κατερίνα, δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτό να πας στο Ηράκλειο.. Μου είχαν πει ότι υπάρχει ένας κτηνίατρος που ξέρει από πουλιά στη Λ. 62 Μαρτύρων και αν θυμάμαι καλά λέγεται Πιπεράκης.. Προσωπική εκτίμηση δεν ξέρω να σου πω για τα πουλιά καθώς δεν είχε χρειαστεί να πάω υτα δικά μου, αλλά είχα πάει ένα κουταβάκι που φιλοξενούσα σε αυτόν και μου φάνηκε καλός..
 
Διαρροια καναρας-συνεχιζεται

Το προβλημα ειχε τεθει και παλιοτερα εδω https://community.petbirds.gr/threads/Η-κανάρα-μου-δεν-είναι-καλά.9532/
Η διαρροια της καναρας συνεχιζεται μετα την αγωγη με finicoc.
Τωρα βαζω προβιωτικα και πολυβιταμινες. Χτες της εβαλα αυγο και ειδα οτι τα περιττωματα της ηταν, αυγο(διαρροια και παλι)! Αρα μαλλον δεν χωνευει καλα. Εχετε καμια ιδεα για το τι θα μπορουσα να κανω απο δω και περα; Εχω απελπιστει!☹
 
κατερινα ασε τρεις μερες συνολικα χωρις φαρμακο (αυτο που εδινες), δωσε προβιοτικο και σκετο ασπουρι (κεχρι) και στο νερο αραιωσε βιολογικο γιαουρτι (1 γιαουρτι 3 νερο). Να το κουνας κατα διαστηματα στην ποτιστρα(το γιαουρτι μου το χε συστησει εμπειρο ατομο του φορουμ μετα απο χρηση φαρμακων, ελπιζω να πρεπει να το ακολουθησεις και συ. Το γραφω με επιφυλαξη). Μονο αν δεν βρεις βιολογικο τοτε θα σου ελεγα να χρησιμοποιησεις το σκευασμα proviact nature (στο lidl, ειναι σαν γαλατακια με προβιοτικα lactovacillus acidophilus,bifidus bifitobacterium,l casei - το σκετο οχι με φρουτα)

μετα το τριημερο βρες σιγουρα καποια αντιβιωση ευρεου φασματος. Την Baytril την δινουν οι κτηνιατροι σαν εσχατο μεσο. Ειναι ισχυρη και το πουλακι καταπονημενο. Τι ναπω . Δεν ειμαι γιατρος.υπαρχουν και σκευασματα για πτηνα πιο ηπια αλλα δεν ξερω αν πιασουν την περιπτωση. Δες εδω https://community.petbirds.gr/forums/bird-products/?prefix_id=71
και εδω για τις κουτσουλιες μηπως σου λεει κατι
https://community.petbirds.gr/threads/Εξέταση-περιττωμάτων-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/
 
ΠΙΠΕΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Λ 62 ΜΑΡΤΥΡΩΝ 2810315910

ο κτηνιατρος που λεει η Yasmin παραπανω. Παρε κει ρωτα τον
 
Back
Top