Αναπαραγωγή Η κανάρα μου δεν κάθεται στην φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ANTHI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ANTHI

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Μαρούσι
Μπορεί να μου πεί κάποιος γιατί η κανάρα μου δεν κάθεται να κλωσήσει τα αυγά της; Εχει κάνει 7 αυγά! Ξέρει κάποιος να μου πεί τι να κάνω; Ευχαριστώ πολύ!
 
Μηπως την κυνηγαει το αρσενικο για να ζευγαρωσει;
Δεν μπαινει καθολου στην φωλια;
Ειναι υγιες;
Μηπως ειναι απο τα θυληκα που κανουν το τελευταιο τους αυγο και μετα κλωσσανε;(σπανια περιπτωση)
Στο εχει ξανακανει;


Αν οι τεσσερις πρωτες απαντησεις ειναι αρνητικες και στο εχει ξανακανει θα ηταν καλο να βρεις μια παραμανα(καλυτερα θυληκο καρδερινοκαναρο)
 
καρπερο το κοριτσι ε;θα καθησει βρε. Εχεις ριξει σκονη για ψειρες; Αν εχεις αλλη καναρα που ειναι στην ιδια φαση και εχει 3-4 αυγα βαλτης τα 2 να μην κλωσαει τοσα πολλα. Δε θα μπορει να τα γυρισει ευκολα αν ειναι 7.
 
ποσο πρεπει να περιμενω; δεν εχω ριξει ψειροσκονη μπορω να ριξω τωρα; να τη χωρισω απο τον αρσενικο; δεν εχω αλλη καναρα στην ιδια φαση
 
Εχεις κρατήσει τις ημερομηνίες που έκανε τα αυγά;
Μπορείς να τις γράψεις;
Εχω μια υποψία οτι βρίσκεται στο 2ο ίσως 3ο αυγό, αλλά της ΔΕΥΤΕΡΗΣ γέννας της
Εσύ τί λές; Υπάρχει περίπτωση να υπήρξε ένα διάστημα μερικών κενών ημερών
ανάμεσα στα πρώτα 3-4 αυγά και τα υπόλοιπα;
 
μπορει να υπηρξαν κενεσ μερεσ γιατι ελλειψα 3 μερεσ και δεν ξερω τι εγινε
 
ειναι μια σκονη που λεγεται raff και μπορεις να τη ριξεις και τωρα. Για τα υπολοιπα απαντησε σε αυτα που ρωταει ο μακης παραπανω να σου πω.
 
Αύριο, μεθαύριο αν συνεχίσει να κάνει αυγά θα βρήσκεται
στην δεύτερη γέννα και θα "κάτσει" κανονικά. Το πώς θα διαχειριστείς τα αυγά
είναι ένα πρόβλημα γιατί ακόμα μείνει στα 7 αυγά, δεν γυρίζονται εύκολα στην φωλιά.
Αν δεν έχεις κάποια παραμάνα, δώστα σε κάποιον φίλο για "υιοθεσία". :)
 
ευχαριστω πολυ ολουσ σας να δωσω 3 αυγα για υιοθεσια. Απο τα 7?
 
δεν ξερω τι γινεται μολις πεταξε και τα 7 αυγα εξω απο τη φωλια τι κριμα! τι κανω τωρα;
 
αν δεν εμειναν την νυκτα εκτος φωλιας, ναι,(δηλ να μην κρυωσαν), αλλιως πας για νεα απο την αρχη.
 
ευχαριστω

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους σας! Παμε για νεα αρχη ελπιζω να ειναι καλυτερα τη δευτερη φορα 😡
 
Back
Top