Γενικά Η κανάρα μου κάνει μικρά κελαήδισματα

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Καλημερα στην ομαδα τωρα που γυρισα απο το σχολειο διαπιστωσα οτι η καναρα μου κανει μικροκελαιδιματα απο φωνη καρδερινας που εχει ενας γειτονας αλλα ελαχιστα και οχι με ενταση.
Θα επιρεασει το αρσενικο αυτο;
 
Θα επιρεασει το αρσενικο αυτο;
Καθόλου.
Το αρσενικό καναρίνι αυτό το διάστημα θα βγάλει όλα όσα άκουγε κατά την περίοδο που προηγήθηκε.
Αν μάλιστα ακούσεις και κάποιους ήχους διαφορετικούς που σε παραπέμπουν σε άλλα πουλιά δε θα ευθύνεται η κανάρα σου αλλά η απευθείας έκθεση στις νότες του πουλιού που προσπαθεί να μιμηθεί.
Για το τραγούδι της κοπελιάς τώρα... Συμβαίνει πολύ συχνά τα θηλυκά καναρίνια να περνούν κάποιες "φάλτσες" και χαμηλόφωνες νότες τραγουδιού. Κυρίως αυτό το παρατηρούμε κατά την περίοδο προετοιμασία της αναπαραγωγικής διαδικασίας... χωρίς όμως να αποκλείονται και οι περιπτώσεις όπως αυτή που μας αναφέρεις.
Στο video έχω καταγράψει μια τέτοια προσπάθεια.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Επίσης θα μπορούσε να είναι και ένα ιδιαίτερα πυρωμένο θηλυκό. Αν μπορείς πιαστο και φυσά το στην περιοχή της αμάρας να δεις αν είναι φουσκωμένη, βάλε μας φωτό στην περίπτωση που είναι και... Βλέπουμε για μετά.
 
Επίσης θα μπορούσε να είναι και ένα ιδιαίτερα πυρωμένο θηλυκό. Αν μπορείς πιαστο και φυσά το στην περιοχή της αμάρας να δεις αν είναι φουσκωμένη, βάλε μας φωτό στην περίπτωση που είναι και... Βλέπουμε για μετά.

Θα βαλω αυριο μιας και σε μενα μου φαινεται πυρωμενη γιατι ειχε παρει και το σχημα και το χρωμα.
 
Θα βαλω αυριο μιας και σε μενα μου φαινεται πυρωμενη γιατι ειχε παρει και το σχημα και το χρωμα.
Θέλει πολύ προσοχή.
Αν είναι τώρα πυρωμένη μπορεί να μη δεις καθόλου πουλιά για το 2016.
 
Θέλει πολύ προσοχή.
Αν είναι τώρα πυρωμένη μπορεί να μη δεις καθόλου πουλιά για το 2016.

Αν την βαλω με τον καναρο τωρα θα μπορεσει μιας και ο καναρος ειναι πυρωμενος τον ενας οικογενειακος φιλος που μας τον κρατησε για το καλοκαιρι και μας ειπε οτι ειναι πυρωμενος αφου κατω η περιοχη του ειναι κοκκινη.
 
Αν την βαλω με τον καναρο τωρα θα μπορεσει μιας και ο καναρος ειναι πυρωμενος τον ενας οικογενειακος φιλος που μας τον κρατησε για το καλοκαιρι και μας ειπε οτι ειναι πυρωμενος αφου κατω η περιοχη του ειναι κοκκινη.
Ξέρεις πότε ζευγαρώνουν κανονικά τα καναρίνια;
 
Αλεξανδρε αυτη την περιοδο τα πουλια ξεκουραζονται. Αν τα βαλεις τωρα για αναπαραγωγη πιθανοτατα ουτε απογονους θα παρεις, και θα κινδυνευσει η ζωη των υποψηφιων γονεων.
 
μας ειπε οτι ειναι πυρωμενος αφου κατω η περιοχη του ειναι κοκκινη.
Αυτο δεν ειναι ενδειξη οτι ειναι πυρωμενος.. ενα αρσενικο ειναι πυρωμενο οταν απο κατω φαινεται ξεκαθαρα το "ψευδοπεος" που λεμε... κρατα τις δυναμεις τους για την ανοιξη.. Τωρα ειναι η περιοδος συντηρησης. Δεν κανουμε αναπαραγωγες τωρα..
 
Αυτο δεν ειναι ενδειξη οτι ειναι πυρωμενος.. ενα αρσενικο ειναι πυρωμενο οταν απο κατω φαινεται ξεκαθαρα το "ψευδοπεος" που λεμε... κρατα τις δυναμεις τους για την ανοιξη.. Τωρα ειναι η περιοδος συντηρησης. Δεν κανουμε αναπαραγωγες τωρα..

Εγινε θα τα βαλω την ανοιξη νομιζω αυτη δεν ειναι περιοδο;
 
Back
Top