Ασθένειες Η κανάρα μου καθαρίζει συνέχεια τα φτερά της

Evangelia2018

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2018
Μηνύματα
67
Πόλη
Τρίπολη
Η καναρα μου καθαρίζει συνέχεια τα φτερά της, είναι φυσιολογικό αυτο; Χτες την κοίταξα για να δω αν έχει ψείρες αλλά δεν είδα κάτι.
 
Ευαγγελία, είναι φυσιολογικό να καθαρίζεται - όλα τα πουλιά το κάνουν. Αλλά για να είμαστε σίγουροι βγάλε τη μια όσο το δυνατό πιο καθαρή φωτογραφία και ανέβασέ την εδώ. Και, μην την πιάνεις συνέχεια, διότι τρομάζει και είναι κρίμα. Άλλωστε, αν έχω καταλάβει σωστά, είναι πρόσφατο το γεγονός της υιοθεσίας της από εσένα, οπότε άσε την να εγκλιματιστεί. Και κάτι ακόμα...η κανάρα σου αυτήν την ώρα έπρεπε να κοιμάται, οπότε...😎βάλε την για ύπνο σύντομα.
 
Η καναρα μου καθαρίζει συνέχεια τα φτερά της
Η περιποίηση των φτερών είναι ένα από τα βασικότερα καθημερινά καθήκοντα των πτηνών.
Τα φτερά παρέχουν προστασία από το κρύο, αδιαβροχοποίηση για προστασία από βροχή κλπ.
Χρειάζεται να βάζεις τακτικά μπάνιο με νερό ακόμη και τώρα το χειμώνα.
Αν τα πουλιά το χρειάζονται.. Θα μπουν και θα καθαριστούν.. αν όχι θα το κοιτούν από μακρυά.
Χτες την κοίταξα για να δω αν έχει ψείρες αλλά δεν είδα κάτι.
Δεν θα δούμε ποτέ τις ψείρες πάνω τους...
Κι αυτό γιατί οι ψείρες των πουλιών ζουν μακρυά από το σώμα τους και το βράδυ που κουρνιάζουν τα επισκέπτονται, παρασιτούν και το πρωί επιστρέφουν στις κρυψώνες τους.
 
Η αλήθεια είναι ότι τα έχω λιγότερο από ένα μήνα και επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με καναρίνια έχω κάποιες απορίες. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι η θηλυκιά καθαρίζει πολύ συχνά τα φτερά της σύγκριση με τον αρσενικό.
 
η θηλυκιά καθαρίζει πολύ συχνά τα φτερά της σύγκριση με τον αρσενικό.
Είτε είναι πιο σχολαστική είτε το έχει περισσότερο ανάγκη.
Νερό για μπάνιο πότε έβαλες τελευταία φορά;
 
Δεν τα έχεις στο ιδιο κλουβί, έτσι δεν ειναι;
Τα έχω στην ζευγαρωστρα με το διαχωριστικό στην μέση. Γιατί;

Είτε είναι πιο σχολαστική είτε το έχει περισσότερο ανάγκη.
Νερό για μπάνιο πότε έβαλες τελευταία φορά;
Δεν τους έχω πάρε μπανιέρα, δεν το ήξερα ότι πρέπει να τους πάρω! Καλά πολύ άσχετη! Πρωτάρα, τι να πω ρε παιδιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα έχω στην ζευγαρωστρα με το διαχωριστικό στην μέση. Γιατί;
Αν σκοπεύεις να τα ζευγαρώσεις, άνοιξε ένα νέο θέμα και ρώτησε μας πληροφορίες σχετικά.
Επίσης το χώρισμα στη μέση τους επιτρέπει να βλέπονται; Αν ναι, να υποθέσω ότι ο αρσενικός σου δεν κελαηδά και πολύ;
Δεν τους έχω πάρε μπανιέρα, δεν το ήξερα ότι πρέπει να τους πάρω!
Εντάξει αγόρασε μία. Πήγαινε στην αναζήτηση και γράψε Μπανιέρα ως τίτλος θέματος και θα σου βγάλει αρκετά. https://community.petbirds.gr/search/1335770/?q=Μπανιέρα&t=post&o=replies&g=1&c[title_only]=1
Καλά πολύ άσχετη! Πρωτάρα, τι να πω ρε παιδιά.
Όλοι έτσι ήμασταν (και φυσικά σε σχεδόν όλα τα σημεία, μαθαίνουμε ακόμα)
 
Δεν τους έχω πάρε μπανιέρα, δεν το ήξερα ότι πρέπει να τους πάρω! Καλά πολύ άσχετη! Πρωτάρα, τι να πω ρε παιδιά.
Καλημέρα
Μέχρι να αγοράσεις μπανιέρα, ένα μπολάκι με νερό (δύο δάχτυλα είναι αρκετό κ μερικές σταγόνες μηλόξυδο) θα κάνει την δουλειά της μπανιέρας.
Βάλε της και θα δεις πόσο λατρεύουν το μπάνιο.
 
Βάλε της και θα δεις πόσο λατρεύουν το μπάνιο.
φρόντισε μόνο να μην είναι σε ρεύματα το κλουβί.
μην αφήνεις πολύ ώρα την μπανιερίτσα γιατί το λερώνουν το νεράκι.
και φρόντισε να κάνουν σχετικά νωρίς το μπανάκι τους,ώστε να έχουν περάσει 4-5 ωρίτσες πριν κοιμηθούν για να προλάβουν να στεγνώσουν καλά.
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας! Έχετε απόλυτο δίκιο. Σήμερα κι όλας αγόρασα και στους δύο από μια μπανιέρα, άργησαν να μπορούν μέσα. Την πρώτη κίνηση την έκανε ο αρσενικός και έπειτα μπήκε η θηλυκιά. Νομίζω ότι το χάρηκαν. Ένα έχω να πω! Έχω να μάθω πάρα πολλά γι αυτά τα πλασματακια. Δυο ερωτήσεις, την μπανιέρα θα την αφήνω εκεί ή μετά το μπάνιο τους να την βγάζω έξω και κάθε πότε πρέπει να κάνουν μπάνιο;
 
Πόσο συχνά πρέπει να κάνουν
Όσο ποιο συχνά βάζεις την μπανιέρα στο κλουβί τόσο καλύτερα είναι.
Θα δεις όμως πως πραγματικά το χρειάζεται περίπου 2 φορές την εβδομάδα αυτή την εποχή...
Κι αυτό θα το καταλάβεις εύκολα γιατί δεν θα μπαίνει κάθε μέρα στο μπάνιο.
 
Όσο ποιο συχνά βάζεις την μπανιέρα στο κλουβί τόσο καλύτερα είναι.
Θα δεις όμως πως πραγματικά το χρειάζεται περίπου 2 φορές την εβδομάδα αυτή την εποχή...
Κι αυτό θα το καταλάβεις εύκολα γιατί δεν θα μπαίνει κάθε μέρα στο μπάνιο.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Ευαγγελία, την μπανιέρα θα την βάζεις, όπως σου είπαν πρωί, και κάνουν - δεν κάνουν μπάνιο, το αργότερο σε 20 λεπτά τη βγάζεις. Μπορείς να παρακολουθείς, αλλά κάπως διακριτικά, διότι τα πουλιά όταν βρέχονται είναι πιο ευάλωττα στους φυσικούς θηρευτές τους, κι έτσι παρουσία ανθρώπων, συχνά είναι διστακτικά να κάνουν μπάνιο.
 
Back
Top