Αναπαραγωγή Η κανάρα μου τιτιβίζει μέσα στην φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Παιδιά, εδώ και αρκετές μέρες η κανάρα μου μου τιτιβίζει μέσα στην φωλιά..
Είναι αυτή που ζευγάρωσε με την καρδερίνα πέρυσι..
Την χώρισα με την καρδερίνα στο 2ο αυγό για να μην τα σπάσει πάλι τα αυγά και η κανάρα τιτιβίζει συνέχεια. Γιατί το κάνει αυτό?
 
Πέρυσι τα είχες μαζί.

Με ρωτας ή μου το λες;
Τα ειχα μαζι μεχρι που μου επσασε τα 2 πρωτα αυγα..
μετα την εβγαλα και το ιδιο ακολουθησε και στις 2 επομενες γεννες.. Απο το πρωτο αυγο την εβγαζα..
 
Σημασία έχει ότι τον ψάχνει. Γενικά τα καναρίνια είναι εντελώς ενστικτώδη. Το αν βρίσκεται σε άλλο κλουβί η καρδερίνα ή όχι, αυτό θα αλλάξει ελάχιστα τη συμπεριφορά της. Κάποιες μικρές διαφορές που μπορείς να παρατηρήσεις μόνο εσύ, θα απαντήσουν ενδεχομένως άλλες απορίες, όπως το αν έχουν οπτική επαφή, αν κελαηδάει η καρδερίνα κτλ.
 
Σημασία έχει ότι τον ψάχνει. Γενικά τα καναρίνια είναι εντελώς ενστικτώδη. Το αν βρίσκεται σε άλλο κλουβί η καρδερίνα ή όχι, αυτό θα αλλάξει ελάχιστα τη συμπεριφορά της. Κάποιες μικρές διαφορές που μπορείς να παρατηρήσεις μόνο εσύ, θα απαντήσουν ενδεχομένως άλλες απορίες, όπως το αν έχουν οπτική επαφή, αν κελαηδάει η καρδερίνα κτλ.

Καταλαβα..
Παντως την καρδερινα την εχω διπλα της.. Το χωρισμα τα χωριζει..
Εμενα μου εκανε εντυπωση γιατι τιτιβιζει αρκετα και συνεχεια..
 
Βασίλη να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα για να καταλαβαίνουμε για τι μιλάμε. Πώς αφού πέθανε η καρδερίνα πέρσι την ζευγάρωσες όπως λες με το ίδιο πουλί φέτος;

Ειναι αλλη καρδερινα φετος Φοιβο..
απλα δεν καθησα να εξηγησω εξαρχης τι εκανα φετος..
Την ιδια απαντηση θα επαιρνα στο ερωτημα μου.
 
Back
Top