Γενικά Η κανάρα μου τραβάει και αφαιρεί τα φτερά της ουράς της

H καναρα μου ολη την ωρα τραβαει την ουρα της και βγαζει τα φτερα! Γτ γινετε αυτο;
 
Θάνο τα πουλιά περιποιούνται καθημερινά τα φτερά τους. Η περιποίηση αυτή περιλαμβάνει και την αφαίρεση των κατεστραμένων ή έτοιμων για πτώση φτερών. Σε καμία όμως περίπτωση δεν βγάζουν... (τα καναρίνια)... Τα καλά φτερά τους.
Χρησιμοποίησε τακτικό μπάνιο, τουλάχιστο 4 φορές την εβδομάδα, ώστε να διευκολύνεις τον καθαρισμό και την περιποίηση του φτερώματος. Αν τώρα μέσα στην μπανιέρα τους, ρίξεις και λίγο μηλόξυδο θα διαπιστώσεις μετά από καιρό μια γυαλάδα που δεν την είχαν νωρίτερα... Καλή συνέχεια
 
Θάνο σε ποιο στάδιο της πτερόροιας είναι η κανάρα σου; Πέρασε; Ξεκίνησε τώρα; Είναι στα τελειώματα;
 
θανο και οι δικες μου το κανουν. Μαλλον ειναι καινουργια μοδα στιλ αις μπακετ 😀
συμφωνω και επαυξανω για τη μπανιερα με μιση κουταλια του γλυκου μηλοξυδο μεσα. Ειναι κατι που κανω και εγω. Το μηλοξυδο εξουδετερωνει αρκετους μικρους ανεπιθυμητους επισκεπτες που κατσικωνονται στα ποδια.
προσεχε το μηλοξυδο γιατι σε μεγαλες ποσοτητες ειναι δηλητηριο για τα πουλια απ'οτι εχω ακουσει.
απο εκει και περα με το μπανιο θα μαλακωσει το δερμα και θα βγουν πιο ευκολα τα καινουργια φτερα.
 
Δεν εχει περασει ακομα(ουτε το καλοκαιρι περασαι)
Αδύνατον... ίσως δεν το είδες... ίσως ήταν ήπια... αλλά αν είναι πάνω από 4 μηνών έχει περάσει..
 
Δεν είδα κανένα φτερό κάτω.. Δν ξερω γτ... Περιμενα ολο το καλοκαιρι για πτεροροια τιποτα... Δν ξερω τι εγινε..
 
Προφανώς τα πουλάκια έχουν μπερδευτεί εντελώς όταν έκαναν αναπαραγωγή τον Αύγουστο.. Έχει αλλάξει όλος ο βιολογικός τους κύκλος..

Μήπως τραβάει τα φτερά της γιατί είναι ακόμα πυρωμένη και θέλει να κάνει φωλιά; Σε τι συνθήκες το έχεις το πουλάκι (θερμοκρασία, διάρκεια φωτισμού κτλ);
 
Back
Top