Ασθένειες Η κανάρα μου φουσκώνει και τρέμει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BiLLyARKO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BiLLyARKO

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2020
Μηνύματα
18
Πόλη
Οινούσσα
Καλημέρα. Έχω ένα ζευγάρι Μαλινουα το οποίο το έχω σε ζευγαρωστρα. Η θυληκια εδώ και δύο μέρες φουσκώνει και τιναζεται λες και έχει φαγούρα. Την παρατηρώ που προσπαθεί να ξυθει με το ράμφος της στον λαιμό και στο υπόλοιπο σώμα καθώς επίσης και με τα νύχια της όπου δεν φτάνει αλλιώς. Τι μπορεί να είναι; Ευχαριστώ
 
Καλημέρα. Έχω ένα ζευγάρι Μαλινουα το οποίο το έχω σε ζευγαρωστρα. Η θυληκια εδώ και δύο μέρες φουσκώνει και τιναζεται λες και έχει φαγούρα. Την παρατηρώ που προσπαθεί να ξυθει με το ράμφος της στον λαιμό και στο υπόλοιπο σώμα καθώς επίσης και με τα νύχια της όπου δεν φτάνει αλλιώς. Τι μπορεί να είναι; Ευχαριστώ

καλημέρα και σε εσένα.. Μήπως υπάρχουν ψείρες η γενικά κάποια παρασιτα στο πουλάκι η και στο κλουβί γενικότερα; Αν είναι κάτι τέτοιο, τότε θα υπάρξει πρόβλημα και για τον αρσενικό..
 
Το κλουβί είναι καθαρό και τα πουλιά δεν είδα να έχουν κάτι

Για τις ψειρες θα πρεπει να βαλεις στις πανω γωνιες του κλουβιου κομματια βρεγμενης χαρτοπετσετας.
Αφησε τα ενα βραδυ και δεν την επομενη ημερα αν εχουν ψειρες επανω.
 
Τι μπορεί να είναι;
Το πλέον πιθανό είναι να μην είναι τίποτα.
Περιγράφεις μια ούτως ή άλλως φυσιολογική συμπεριφορά/αντίδραση των πτηνών.
Αν είναι και σε φάση αναπαραγωγής/φωλιάς κλπ τα ξεπουπουλιάσματα/τσιμπήματα στον λαιμό είναι επίσης συνηθισμένα.
 
Back
Top