Αναπαραγωγή Η κανάρα στέλνει μυνήματα

Thanoulis

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2007
Μηνύματα
40
Πόλη
Λαμία
Για ποιο λόγο χτυπάει το ράμφος της συχνά και ακούγεται σαν να σκαλίζει κανα ξύλο;Είναι κάποιο μύνημα; Σαν να ανοιγοκλείνει το στόμα της😕
 
Μάλλον πληρώνει σταθερή τηλεφωνία και στέλνει μηνύματα στον αέρα:D(πλακίτσα)!Λοιπόν παρατήρησε το πουλάκι πως ακριβώς κάνει και άκουσε αν αναπνέει κανονικά η κάνει κανένα περίεργο ήχο. Δες και πες μας ρίξε και μια ματια στο asthma κρυολόγημα και ακάρεα της τραχείας. Προσοχή όμως γιατί έχασα ένα θηλυκό πριν λίγο καιρό και τελικά συμπέρανα πως ήτανε από κρυολόγημα και ότι άργησα να το αντιμετωπίσω!
 
Περίεργο ήχο δεν κάνει αναπνέοντας, ούτε δείχνει αδιάθετη. Τα κόπρανά της είναι κανονικά και δεν νομίζω πως είναι άρρωστη. Κάποιες φορές χτυπάει το ράμφος της σαν να μασάει κάτι. Πρώτη φορά βλέπω και ακούω κάτι τέτοιο. Επειδή τα έχω χωριστά με τον αρσενικό δίπλα-δίπλα, μήπως είναι μυνήματα προς τον αρσενικό
 
Προσπάθησε να πιάσεις το πουλί χωρίς να το ταλαιπωρήσεις και μόλις ηρεμήσει λιγάκι στο χέρι σου βάλε το ράμφος του πολύ κοντά στο αφτί σου και παρατήρησε εάν ακούγεται οποιοσδήποτε θόρυβος με την αναπνοή του.
 
Τελικά πράγματι η κανάρα είναι άρρωστη. Επισκέπτηκα το κτηνίατρο και μου έδωσε σταγόνες για ακάρεα και αντιμικροβιακό για το νεράκι της. Μάλιστα μου συνέστησε να δώσω προληπτικά και στον αρσενικό ενώ τόνισε πως καλό είναι να τους δίνω τα συγκεκριμμένα φάρμακα 2 φορές το χρόνο κι ας μην παρουσιάζουν συμπτώματα. Τα καημένα εχθές ξύνονταν όλη τη μέρα αφότου τους έδωσα τις σταγόνες. Πρέπει να είναι πολύ ενοχλητικό φάρμακο
 
θανουλη... Τι πουλι θ αηθελες να ησουν; Να μας κρατας ενημερους για την εξελιξη της καναρας...
 
φτερα εχουν και οι αγγελοι, οι πηγασσοι και οι δρακοι..., καλα αποτελεσματα και γρηγορη αναρρωση στην καναρα...
 
Κάτι απο όλα αυτά τελος πάντων.:)Έστω και μύγα. Πάλι καλό θα κάνω,θα ταίσω κανα χελιδόνι... Η κανάρα δείχνει να είναι καλύτερα.Άραγε πότε θα αρχίσει να φτιάχνει τη φωλιά της. Δε κρατιέμαι να παρακολουθήσω ζωντανά όλη τη διαδικασία αναπαραγωγής
 
Έχε υπομονή βρε Θανούλη… :)

Περίμενε να τελειώσει πρώτα η θεραπεία, να δεις τα αποτελέσματα της, να βεβαιωθείς ότι έχεις πλέον δύο υγιή πουλιά και μετά σκέφτεσαι την αναπαραγωγή. Μην ξεχνάς ότι είμαστε ακόμη στην καρδιά του χειμώνα, έχουμε ακόμη καιρό.

Η περίοδος της αναπαραγωγής είναι μια εξαντλητική περίοδος για τα πουλιά και θα πρέπει να είναι απολύτως υγιή για να τα καταφέρουν. Είμαι σίγουρος ότι δεν θέλεις να τα εξοντώσεις απλά και μόνο επειδή έχεις αγωνία να δεις πώς είναι.

Να ξέρεις ότι όσο μεγαλύτερη υπομονή έχεις, τόσο λιγότερες απογοητεύσεις θα παίρνεις και οι πολλές απογοητεύσεις οδηγούν τις περισσότερες φορές στην εγκατάλειψη του χόμπι. :)
 
Θανο, χαρηκα για το πουλακι, μην ξεχνας οτι ανοιξη ζευγαρωνουν κανονικα τα πουλακια, οπως και τα περισσοτερα φτερωτα και μη...
 
Θανο, χαρηκα για το πουλακι, μην ξεχνας οτι ανοιξη ζευγαρωνουν κανονικα τα πουλακια, οπως και τα περισσοτερα φτερωτα και μη...
Είσαι πονηρή! 😛
Ευχαριστώ φίλοι μου. Γνωρίζω οτι την Άνοιξη γίνονται όλα... Καλλιτέχνης είμαι εκτός των άλλων και γράφω τραγούδια και για τον έρωτα.Απλά είμαι άνθρωπος με συνείδηση και η συνείδησή μου πολλές φορές διαστρεβλώνεται και με κάνει βιαστικό. Το ζωάκι κινείται με το ένστικτο και για να αναπαραχθεί. Εγώ κινούμαι με την διαστρεβλωμένη μου συνείδηση για ηδονή.
Ο μάγκας μου(αρσενικός) κάνει την απαραίτητη υπομονή.Αυτο έχει σημασία
 
Back
Top