Γενικά Η κανάρα τρώει τα φτερά της

Εγγραφή
18 Ιουν 2009
Μηνύματα
57
Πόλη
Ορεστιάδα
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω μια κανάρα είναι δύο χρόνων. Τελευταία πρόσεξα το φτέρωμα της σε άσχημη κατάσταση. Όσο πέρναγε ο καιρός όλο και χειρότερα. Μέχρι που πρόσεξα ότι έχει φάει όλα της τα φτερά από την δεξιά πλευρά και μόνο. Θα μπορούσατε να μου παραθέσετε πιθανές αιτίες παρακαλώ;
 
φίλε Νίκο.. Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, αλλά σίγουρα για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν και οι πιο έμπειροι της παρέας,θα πρέπει να ανεβάσεις φωτογραφίες με την τωρινή εικόνα του καναρινιού! στην συνέχεια, θα πρέπει να αρχίζεις να αποκλείεις τα εξής ενδεχόμενα:
1) πτερόρροια εκτός εποχής;
2) κάποιου είδους ασθένεια / μόλυνση;
3) φθείρες;
μόνο οι φωτό θα μας κατατοπίσουν, φίλε, να σε βοηθήσουμε! αν βέβαια υπάρχει πτηνίατρος στην περιοχή σου.. Τρέχααα!
 
φίλε Νίκο.. Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, αλλά σίγουρα για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν και οι πιο έμπειροι της παρέας,θα πρέπει να ανεβάσεις φωτογραφίες με την τωρινή εικόνα του καναρινιού! στην συνέχεια, θα πρέπει να αρχίζεις να αποκλείεις τα εξής ενδεχόμενα:
1) πτερόρροια εκτός εποχής;
2) κάποιου είδους ασθένεια / μόλυνση;
3) φθείρες;
μόνο οι φωτό θα μας κατατοπίσουν, φίλε, να σε βοηθήσουμε! αν βέβαια υπάρχει πτηνίατρος στην περιοχή σου.. Τρέχααα!
Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ. Πτεροοροια δεν είναι με απόλυτη βεβαιότητα. Όσο για κάποια μόλυνση μου ακούγεται το πιο πιθανο σενάριο. Έξωπαράσιτα δεν βρέθηκε σε κανένα πουλί. Εκτός αυτό ψεκαζονται κάθε τρεις μήνες. Δυστυχώς πτηνιατρος δεν υπάρχει στην ακριτική μας Ορεστιάδα.
Φωτογραφικό υλικό την στιγμή αυτή δεν διαθέτω γατί λείπω στο εξωτερικό.
 
Λογικά υπάρχουν παράσιτα που το ενοχλούν.
Ίσως και φτεροφάγος που καταστρέφει το φτέρωμα του πουλιού.
Στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα ένα σκεύασμα όπως το Chevi-tren της Chevita
Διάβασε και μερικές χρήσιμες σχετικές σκέψεις και απόψεις... https://community.petbirds.gr/threads/Αποπαρασίτωση-των-καναρινιών.25001/
 
Νικόλαε όλα όσα αναφέρεις είναι " ψείρες". Μήπως η πλευρά που λες πως την ταλαιπωρεί είναι προς το κάγκελο όταν κοιμάται την νύχτα; Εάν ναί, αυτός είναι ο λόγος που δεν βλέπεις κάτι... Της κάνουν επίθεση το βράδυ.
 
Back
Top