Αναπαραγωγή Η καναρίνα μου έχει 3 αυγά που τα κλώθει 22 ημέρες

Dimitris73

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2019
Μηνύματα
5
Η καναρινα μου έχει 3 αυγά που τα κλωθει 22 ημέρες. Τι να κάνω; Πουλάκια δεν βγάζει. Από την πρώτη της γέννα με 3 αυγά έβγαλε ένα καναρίνι.
 
Ανοιξε τα αυγα, δες αν εχουν κατι μεσα και πεταξε τα, ειτε ηταν ασπορα ειτε αν καποιο/α ηταν ενσπορα, το εμβρυο για καποιο λογο ψοφησε μεσα στο αυγο. Μπορεις να την ξαναδοκιμασεις αν προλαβαινεις πλεον αλλη γεννα ή να την αφησεις να ξεκουραστει.
 
Είναι η πρώτη χρονιά που ασχολήθηκα και μου είναι κάπως να τα σπάσω. Υπάρχει περίπτωση πριν το κάνω να είναι ζωντανά αν είναι ενσπορα και απλά να αργεί να τα βγάλει;
 
Είναι η πρώτη χρονιά που ασχολήθηκα και μου είναι κάπως να τα σπάσω. Υπάρχει περίπτωση πριν το κάνω να είναι ζωντανά αν είναι ενσπορα και απλά να αργεί να τα βγάλει;
Τα καναρίνια εκκολαπτωνται στις 13-14 ημέρες. Εσένα έχουν υπερβεί το όριο εκκόλαψης κατά πολύ. Αφαιρείς τα αυγά και την φωλιά. Δεν υπάρχει λόγος να μείνουν στο κλουβί. Εγώ θα σου πρότεινα να μην προχωρήσεις σε δεύτερη αναπαραγωγή. Αρχίζουν οι ζέστες τώρα και όλο αυτό θα είναι πολύ δύσκολο για τα πουλιά. Υπάρχουν τόσα θέματα στο φόρουμ σχετικά με την αναπαραγωγή των καναρινιών. Μπορείς να αρχίσεις το διάβασμα και του χρόνου να έχεις μια καλύτερη εικόνα αλλά και περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα.
Καλή τύχη την επόμενη φορά!
 
Back
Top