Αναπαραγωγή Η καναρα έχει γέννησει 4 αυγά άσπορα

apollong1

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2015
Μηνύματα
102
Πόλη
Λεμεσός
Για σας. Εχω ένα ζευγάρι καναρίνια τα ποία τα έχω ενώσει. Εχω κανη καλι προετοιμασία τα συνηθισμένα. Η καναρα έχει γέννηση 4 αβγά άσπορακαι λόγο βιασύνης μου ο αρσενικός δεν ήταν έτυμος για ζευγάρωμα.Ώμος το αρσενικό ταΐζει την θηλυκια όταν κάθετε στην φωλιά. Τη λέτε να κάνο σε αυτήν τι περίπτωση να αφαιρέσω την φωλιά;( βάτεμα δεν έχω δη)
 
Ζήνωνα, πιστεύω οτι θα πρέπει να τα αφήσεις όπως έχουν, δλδ η θηλυκια να κλωσσά και ο αρσενικός να την ταΐζει. Και όσο κάτσει άστην, ώστε εντωμεταξύ να κερδίσεις χρόνο για να πυρωσει ο αρσενικός. Βάζε του καθημερινά αυγό, τροφές με βιταμίνη Ε, πράσινα χορταρικά, οχι όμως σπανάκι και γενικά όσα περιέχουν οξαλικά οξέα για να μην δεσμεύουν το ασβεστιο απο τον οργανισμό, να δίνεις επισης για αυτην την περίοδο λιπαρους σπόρους όπως νιζερ και κανναβούρι, αρκεί όμως πριν, δλδ αύριο, να πιάσεις τόν αρσενικο και να δεις αν είναι πυρωμένος και αν εχει λίπος λίγο κάτω απο το λαιμό και στην κοιλιά, διότι αν εχει μάλλον δίαιτα απο λιπαρά χρειάζεται.
Τι ηλικίας είναι ο κάναρος;
 
Ζήνωνα, πιστεύω οτι θα πρέπει να τα αφήσεις όπως έχουν, δλδ η θηλυκια να κλωσσά και ο αρσενικός να την ταΐζει. Και όσο κάτσει άστην, ώστε εντωμεταξύ να κερδίσεις χρόνο για να πυρωσει ο αρσενικός. Βάζε του καθημερινά αυγό, τροφές με βιταμίνη Ε, πράσινα χορταρικά, οχι όμως σπανάκι και γενικά όσα περιέχουν οξαλικά οξέα για να μην δεσμεύουν το ασβεστιο απο τον οργανισμό, να δίνεις επισης για αυτην την περίοδο λιπαρους σπόρους όπως νιζερ και κανναβούρι, αρκεί όμως πριν, δλδ αύριο, να πιάσεις τόν αρσενικο και να δεις αν είναι πυρωμένος και αν εχει λίπος λίγο κάτω απο το λαιμό και στην κοιλιά, διότι αν εχει μάλλον δίαιτα απο λιπαρά χρειάζεται.
Τι ηλικίας είναι ο κάναρος;
Ευχαριστώ αυτό θα κανό. Ο καναρος δεν είναι δικός μου τον έχω δανειστή από έναν φίλο για ζευγάρωμα, δεν τον έχω ρωτήσω πόσο χρονών είναι πάντως νέο φαίνετε θα είναι 1-2 χρονον πιστεύω αλλά θα ρωτήσω να με σίγουρος. Την ημέρα που το έχω πιάσει και του φύσηξα φαινόταν για πυρωμένο.
Και πότε θα φύγω τα αβγά τα άσπορα;
 
Μετα απο 15 ημερες ή αν δεις και σταματήσει το κλωσημα.
Θα χάλασες μάλιστα τότε και τη φωλιά για να την αναγκάσεις να στρώσει άλλη.
Πως εισαι σιγουρος οτι τα αυγά είναι άσπορα; Μήπως είναι ενσπορα τελικά;
 
Μετα απο 15 ημερες ή αν δεις και σταματήσει το κλωσημα.
Θα χάλασες μάλιστα τότε και τη φωλιά για να την αναγκάσεις να στρώσει άλλη.
Πως εισαι σιγουρος οτι τα αυγά είναι άσπορα; Μήπως είναι ενσπορα τελικά;
Όχι είναι άσπορα έχουν ήδη πέραση οι 10 μέρα και τα φώτισα με flash για να δο από μέσα και φαινόταν άσπορα, το έχω ξανακάνει ξέρω. 😉
 
λόγο βιασύνης μου ο αρσενικός δεν ήταν έτυμος για ζευγάρωμα

Να δώσεις προσοχή στις πατηθρες του κλουβιού να είναι στο σωστό ύψος. Πρέπει να έχει χώρο ο αρσενικός να μπορεί να βατέψει.
 
Να δώσεις προσοχή στις πατηθρες του κλουβιού να είναι στο σωστό ύψος. Πρέπει να έχει χώρο ο αρσενικός να μπορεί να βατέψει.
Συμφωνώ με τον Κώστα, αν και τα δικά μου το κάνουν στα πατώματα.
 
Μήπως έχουν πολύ φτέρωμα και θέλουν κούρεμα στην ευαίσθητη περιοχή ή είναι κοινά καναρινάκια;
Αν και το πιο πιθανό είναι αυτό που είπες. Ο αρσενικός άργησε να πυρώσει! Την επόμενη φορά θα είναι όλα ένσπορα θα το δεις! 😉 Απλά κάνε ότι σου είπε ο Γιάννης για να κερδίσεις χρόνο και να πυρώσει κι άλλο ο αρσενικός! 😉

αν και τα δικά μου το κάνουν στα πατώματα
Και τα δικά μου τα lovebirds :)
Ρε παιδιά τι βίτσια είναι αυτά; 😀 κλαίω!
 
Back
Top