Γενικά Η καναρα γέννησε πολυ νωρις!

Derek_Joe

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2014
Μηνύματα
161
Καλησπέρα παιδια και πάλι. Εχω τον αρσενικό με τη θηλυκια εδω και μια βδομαδα στο ίδιο κλουβί. Φτιάξανε τη φωλιά τους και όλα πήγαιναν μια χαρά. Σημερα βλέπω ότι έκανε ένα αυγό δεν ειναι πολυ νωρις;
anyre9yj.jpg
gema6uju.jpg
 
Εχω και εγω ενα ζευγαρι με τα ιδια χρωματα :).. Οχι δεν ειναι νωρις.. Τα αυγα πολυ πιθανον να εχουν σπορο. Φτανει να ταιριαξαν τα πουλια και να υπηρχαν βατεματα.. Εσυ αφησε τα..
 
τι εννοείς ειναι νωρίς; Είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα, με το που τα έχεις μαζί και έρθουν σε επαφή σε 72 ώρες θα έχουν ενσπορο αυγό, το πρόβλημα θα ήταν αν έβλεπες αυγό την επόμενη μέρα αφότου έβαλες το ζευγάρι μαζί, μια χαρά είναι, άντε με το κάλο
 
Ωραια. Πρώτη φορά μπαίνω σε διαδικασία ζευγαρώματος και νόμιζα ότι χρειάζονται γύρω στις δεκα μέρες για να γεννηθεί το αυγό. Αυγό τροφή τωρα μέχρι να γεννηθεί το τρίτο αυγό ετσι; Ειναι μαγικό πάντως όλο αυτο πως ο αρσενικός τη ταΐζει απίστευτη εικόνα. Μήπως μπορει κάποιος να καταλάβει απο τις φωτό τι ράτσα ειναι τα καναρινια μου;

Ariadnh μου ειναι κουκλια τα καναρινια μας!
 
Αυγοτροφή είτε έτοιμη αγοραστή είτε τη φτιάχνεις εσύ! 😉 Ό,τι θες! Και το σκέτο βραστό αυγό είναι μια χαρά! Μέχρι να τελειώσει η ωοτοκία.. Μπορεί να κάνει και 5 αυγά!

Η όλη εμπειρία είναι μαγική!

*Τα καναρίνια σου είναι κοινά καναρινάκια! Το ένα παρδαλό και το άλλο πορτοκαλοκίτρινο.. Είναι όντως πολύ όμορφα! Να τα χαίρεσαι και με το καλό να σου κάνουν πολλά μωράκια!
**Ασβέστιο έχεις δώσει καθόλου στη θηλυκιά; Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει;
 
Οχι δεν ειναι νωρις, ειναι νορμαλ .
Αλλες καναρες φτιχνουν την φωλια και γεννανε μετα απο καμια εβδομαδα και αλλες περιμενουν να ειναι ετοιμες ετοιμαζουν την φωλια μεσα σε λιγες ωρες και την επομενη εχεις και αυγο.
Καθολου απιθανο λοιπον... καλη συνεχεις.
 
Ναι διατροφική προετοιμασία εχω κανει ακριβώς όπως πρέπει. Αυγο τροφή εχω και αγοραστεί αλλά συνήθως τους βράζω εγω αυγο. Και απο ασβέστιο εχω μονίμως κόκκαλο σουπιας μεσα στο κλουβί και της αρέσει πολυ. Απο πολυβιταμινες χρησιμοποιώ επίσης τις vita fit βάζω να τις συνεχίσω; Και όσον αφορά το αυγο να της το παρω και να της βάλω πλαστικό;
 
γενικα συστηνεται η αλλαγη με πλαστικα για πολλους λογους, τωρα για 1η φορα μπορεις και να μην το κανεις, αν εχεις ηδη πλαστικα κανε την αλλαγη
 
Οκ θα το κανω σημερα κιολας. Αυτο που το πιο πιθανόν δε θα κανω ειναι η ωοσκόπηση γτ φοβάμαι να το κανω. Τα αυγα θέλουν συνήθως 14 μέρες για να βγουν Πουλάκια με το καλο ετσι;
 
τα αυγα να τα παιρνεις το πρωι οσο νωριτερα μπορεις, 1 καθε μερα κανουν νωρις το πρωι. Οποτε το 1ο επρεπε να το χες αλλαξει χτες, αλλα δε νομιζω να το κλωσσησε συστηματικα αφου περιπου απ το 3ο ξεκινανε την κανονικη επωαση. Παντως απ οτι εχω παρατηρησει και καποιες ωρες να επωαστουν δηλαδη να γινει η αλλαγη ακομη και προς το μεσημερι, δε χαλανε τα αυγα, αλλα προφανως οσο νωριτερα τοσο καλυτερα.

αφου κανεις την αλλαγη δεν βλεπω το λογο να φοβασαι την ωοσκοπηση, αλλα οπως νομιζεις. Απο τη στιγμη που θα επιστρεψεις τα κανονικα αυγα(πχ στο 4ο αυγο) περιμενεις 13 24ωρα να συμπληρωθουν και μεσα στο 14 24ωρο ανα πασα στιγμη σκανε τα μικρα.
 
Δε το κλωσσισε συστηματικά οχι! Σημερα έκανε αλλο ένα. Πως θα καταλάβω αν χάλασαν; Και αφού τα παρω απο τη καναρα υπάρχει κατι συγκεκριμένο που πρέπει να κανω; Συγνώμη που ανοίγω τα ίδια θέματα με άλλους αλλά ειμαι πολυ αρχάρια κ θέλω να τα κανω όλα σωστά. Και η αλήθεια ειναι ότι μονο εδω μπόρεσα να παρω τις πιο σωστές απαντήσεις.
 
μην ανησυχεις δε χαλασαν(να το καταλαβαινες τωρα δε γινεται μονο οταν θα τα ανοιγες κι θα βλεπες πολυ προωρη σταματημενη αναπτυξη, αλλα δεν εχει σημασια αυτο τωρα). Να τα βαλεις σε βαμβακι κατα προτιμηση αντι για σπορους και με τη μυτη προς τα κατω αν γινεται, αλλιως οριζοντια και καθε πρωι που θα παιρνεις το επομενο μπορεις να τα φερνεις μια γυρα τα υπολοιπα αν και καθολου να μην τα πειραζεις, μαλλον δεν θα υπαρξει θεμα.
 
Back
Top