Αναπαραγωγή Η καναρα γεννησε παλι ενω εχει μικρα 18 ημερων, τι να κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GALEKOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GALEKOS

PB Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2008
Μηνύματα
326
Πόλη
Θήβα
η καναρα μου γεννησε παλι εχει 2 αυγα και συνεχιζει και εχει και μικρα 18 ημερων πρεπει να βαλω το χωρισμα να ειναι μαζι με τον πατερα τους γιατι φοβαμαι οτι θα πανε στην φωλια της καναρας και θα κανουν ζημια στα αυγα, τους εχω δικη τους φωλια και εχω βαλει στην καναρα αλλη φωλια, τι λετε τι πρεπει να κάνω; Τα μικρα ειναι στο κλαρι κανονικα αλλα δεν τρωνε ακομη μονα τους τα ταιζει ο πατερας τους. Ποτε πρεπει να τα βαλω σε δικα τους κλουβια;
 
βαλε το χωρισμα και βαλε την μανα και τον πατερα μαζι.. Πιστευω οτι θα τα ταιζουν απτο χωρισμα.. Προσεξε τα κιολας να δεις αν τα ταιζουν οταν τα χωρισεις.. Μολις τρωνε μονα τους τους αλλαζεις κλουβι
 
γιατι να βαλω το αρσενικο με το θηλυκο καλυτερα με το αρσενικο με το μικρα το θηλυκο να το αφησω να κλωσσαει ησυχα η μηπως κανω λαθος;
 
γιατι η καναρα χρειαζεται καποια βοηθεια απτον καναρο δηλαδη θα σηκωνεται πολυ περισσοτερες φορες για να φαει.. Αν ειναι ο αρσενικος μαζι της θα την ταιζει αυτος καταλαβες και ετσι δεν θα υπαρχει και η σκεψη μηπως κρυωσουν τα αυγα... Εγω προσωπικα αυτο κανω μπορει ναναι και λαθος τακτικη.
 
Επειδη εχω και γω τρεις νεοσσους 8 ημερων ηθελα να ρωτησω ποτε τα μικρα θα βγουν με το καλο στο κλαρι και ποτε θα πρεπει να τοποθετησω κσι 2η φωλια.
 
Τα μικρα θα βγουν σε περιπου 10 μερες...
Για 2η γεννα δεν προλαβαινεις για φετος. Του χρονου την ανοιξη πλεον...
 
Αναλογως σε τι περιβαλλον ζουν τα πουλια 😉
Εσωτερικο η εξωτερικο;
Αν ειναι εσωτερικο ισως. Γιατι οι ζεστη αρχισε απο τωρα
 
και γω πιστευω οτι χωραει μια γεννα ακομα απο την αποψη οτι και τα πουλια ειναι νεαρα(1 ετους) και τα εχω κανει αριστη προετοιμασια.
 
Back
Top