Γενικά Η καναρα δεν λεει να φτιαξει φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimo72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimo72

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2014
Μηνύματα
28
Πόλη
Κυλλήνη
Εχω ενα ζευγαρακι καναρινια, τα εχω στη ζευγαρωστρα. Ο αρσενικος κελαηδαει στη θηλυκια, αλλα αυτη δεν λεει να φτιαξει φωλια ακομα. (η καναρα ειναι διατροφικα προετοιμασμενη απο πριν). Δυο αλλα ζευγαρια που εχω ειναι ηδη στις φωλιες.

Η καναρα εχει κανει αλλη μια γεννα περσυ.
 
Ζωντανοι οργανισμοι ειναι, δεν λειτουργουν βασει σχεδιου... Αν εχεις κανει σωστη προετοιμασια οπως λες, εχεις στην καναρα σου σουπιοκοκκαλο, σουσαμικαι αυγο με τσοφλι και της εχεις μια δυο φωλιες με ποικιλια νηματων θα την κανει τη φωλια της. Υπομονη.
 
Εχω ενα ζευγαρακι καναρινια, τα εχω στη ζευγαρωστρα. Ο αρσενικος κελαηδαει στη θηλυκια, αλλα αυτη δεν λεει να φτιαξει φωλια ακομα. (η καναρα ειναι διατροφικα προετοιμασμενη απο πριν). Δυο αλλα ζευγαρια που εχω ειναι ειδη στις φωλιες. Η καναρα εχει κανει αλλη μια γεννα περσυ.
Καλή εκτροφική χρονιά να έχεις.
Το ότι κάποια ζευγάρια ξεκίνησαν και κάποια άλλα όχι είναι πραγματικά άσχετο από το τελικό αποτέλεσμα...
Καλά είναι να δείχνουμε σεβασμό σε κάθε ζωή και να της επιτρέπουμε να αποφασίζει αυτή (όσο γίνεται) για το πότε θα είναι έτοιμη για να περάσει από τη μια φάση της ζωής της στην άλλη.
Μιλάμε συνεχώς για προετοιμασία των πτηνών... αλλά σε κάποιες στιγμές αισθάνομαι πως χρειαζόμαστε κι εμείς μια περίοδο αντίστοιχης "προετοιμασίας".
Προετοιμασίας για όλα όσα θα αντιμετωπίσουμε, για όλα όσα έρχονται για όλα όσα θα προκύψουν στην εκτροφική πορεία. Για να αποκτήσουμε τελικά την αυξημένη υπομονή και καρτερικότητα που χρειάζεται για τα καλά αποτελέσματα...
Για να δώσουμε το χρόνο χρόνο που χρειάζεται στο ζευγάρι πτηνών να ετοιμαστεί όσο πρέπει...
Για να περιμένουμε με στωικότητα όλα όσα έρθουν χωρίς να πιέζουμε καταστάσεις και να αρχίζουμε μετά... Δεν κλωσάει τα αυγά, δεν ταΐζει τα μικρά... ή παράτησε τη φωλιά.
Κάποιες φορές @dimo72 αυτά τα ζευγάρια που αργούν να ξεκινήσουν... μας εκπλήσσουν με το τελικό (θαυμαστό) αποτέλεσμα.
Αλλά αυτή η έκπληξη... Πιστεύω πως είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό να γίνει μια και αυτά τα πουλιά δεν μπήκαν βιαστικά στην αναπαραγωγή αλλά μπήκαν (ή θα μπουν) στο σωστό χρόνο... Όταν θα είναι πραγματικά έτοιμα...
Θα σε παρότρυνα να κάνεις μια καταγραφή σε κάποιο "ημερολόγιο" όλων όσων σε κάνουν αυτή τη στιγμή να είσαι αισιόδοξος ή απαισιόδοξος...
μετά από δυο μήνες να μας γράψεις τα συμπεράσματα...
Μπορείς να το κάνεις;
 
Φιλε misalouris σε ευχαριστω για τον χρονο σου και την απαντηση που εδωσες θα τα εχω υποψη μου ολα αυτα που μου ειπες και ας ελπισω οτι αυτη η καρτερικοτητα θα βγει σε καλο...
 
Φιλε misalouris σε ευχαριστω για τον χρονο σου και την απαντηση που εδωσες θα τα εχω υποψη μου ολα αυτα που μου ειπες και ας ελπισω οτι αυτη η καρτερικοτητα θα βγει σε καλο...
Μόνο καλό μπορεί να κάνει..
Αντίθετα οι βιασύνη και η πίεση για το γρήγορο... ίσως φέρνει πιο γρήγορα τη ζημιά.
 
Back
Top