Αναπαραγωγή Η καναρα δεν τάιζε τους νεοσσους

nickkartalis

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Αιγίνιο
Έβαλα ένα ζευγάρι καναρίνια για αναπαραγωγή και όλη η διαδικασία έγινε κανονικά. Τα αυγά ήταν ενσπορα και ο αρσενικός τάιζε τη θηλυκια ενώ αυτή κλωσουσε. Όμως όταν τα αυγά εκκολαφθηκαν και βγήκαν οι νεοσσοι η καναρα εξακολουθούσε να κάθεται στη φωλιά όλη μέρα με αποτέλεσμα να μην ταΐζει τους νεοσσους. Δυστυχώς οι νεοσσοι πέθαναν. Όταν κατάλαβα ότι η καναρα δεν τάιζε τους νεοσσους έψαξα για τροφή για νεοσσους αλλά δεν βρήκα πουθενά και μου είπαν να βάλω λίγο αυγό στο στόμα των νεοσσών( ξέχασα να αναφέρω ότι αυγό έβαλα στο κλουβί από τη μέρα που εκκολαφθηκαν τα αυγά). Ήταν όμως πολύ αργά και οι νεοσσοι δεν αποκρίνονταν. Σκέφτομαι να βάλω νήμα να ξανακάνει φωλιά αλλά έχετε μήπως να προτείνετε κατι για να μην ξαναγινει το ίδιο περιστατικό; Επίσης θα ψάξω να βρω τροφή για νεοσσους για να είμαι προετοιμασμενος.
 
Δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω θέση και να εντοπιστούν οι αιτίες με όλα όσα μας περιγράφεις...
Αν υπήρχε ένταση στο ζευγάρι θα έλεγα πως δεν τάισε από φόβο...
Το μόνο ου μπορώ εκ του ασφαλούς να πιθανολογήσω είναι να μην είχε την εμπειρία που χρειάζονται αυτές οι καταστάσεις... Πρώτη γέννα της κανάρας ήταν;
 
η καναρα εξακολουθούσε να κάθεται στη φωλιά όλη μέρα

Που το ξέρεις ότι καθόταν όλη μέρα στη φωλιά; Ήσουν παρόν; Γιατί αν ήσουν όλη την ώρα μπροστά από την ζευγαρώστρα, η κανάρα πιθανό να φοβόταν την δική σου παρουσία και δεν τάιζε. Μου είχε τύχει την πρώτη φορά που ζευγάρωσα καναρίνια και από τον ενθουσιασμό μου είχα βάλει το κλουβί ακριβώς δίπλα μου και περίμενα να δω το πουλάκι. Φυσικά η μητέρα δεν σηκωνόταν από τη φωλιά της, με αποτέλεσμα να πεθάνει το μικρό από την πείνα...
 
Δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω θέση και να εντοπιστούν οι αιτίες με όλα όσα μας περιγράφεις...
Αν υπήρχε ένταση στο ζευγάρι θα έλεγα πως δεν τάισε από φόβο...
Το μόνο ου μπορώ εκ του ασφαλούς να πιθανολογήσω είναι να μην είχε την εμπειρία που χρειάζονται αυτές οι καταστάσεις... Πρώτη γέννα της κανάρας ήταν;
Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά γιατί την αγόρασα. Εγώ απλά ακολούθησα οδηγίες. Την έβαλα μόνη της σε κλουβί για τρεις βδομάδες περίπου και μετά την έβαλα σε κλουβί με χώρισμα με τον αρσενικό. Όταν είδα ότι ο αρσενικός την τάιζε μέσα από το χώρισμα κατάλαβα ότι ήρθε η ώρα να ενώσω το ζευγάρι και αυτό έκανα. Ο αρσενικός ήταν κύριος και έκανε αυτό που έπρεπε,το ίδιο και η θηλυκια. Η διαδικασία έγινε όπως έπρεπε εκτός από το τάισμα των νεοσσών.
 
Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά γιατί την αγόρασα. Εγώ απλά ακολούθησα οδηγίες. Την έβαλα μόνη της σε κλουβί για τρεις βδομάδες περίπου και μετά την έβαλα σε κλουβί με χώρισμα με τον αρσενικό. Όταν είδα ότι ο αρσενικός την τάιζε μέσα από το χώρισμα κατάλαβα ότι ήρθε η ώρα να ενώσω το ζευγάρι και αυτό έκανα. Ο αρσενικός ήταν κύριος και έκανε αυτό που έπρεπε,το ίδιο και η θηλυκια. Η διαδικασία έγινε όπως έπρεπε εκτός από το τάισμα των νεοσσών.
Να ευχηθούμε στην επόμενη να κάνει αυτό που πρέπει...
Καλή συνέχεια.
 
Που το ξέρεις ότι καθόταν όλη μέρα στη φωλιά; Ήσουν παρόν; Γιατί αν ήσουν όλη την ώρα μπροστά από την ζευγαρώστρα, η κανάρα πιθανό να φοβόταν την δική σου παρουσία και δεν τάιζε. Μου είχε τύχει την πρώτη φορά που ζευγάρωσα καναρίνια και από τον ενθουσιασμό μου είχα βάλει το κλουβί ακριβώς δίπλα μου και περίμενα να δω το πουλάκι. Φυσικά η μητέρα δεν σηκωνόταν από τη φωλιά της, με αποτέλεσμα να πεθάνει το μικρό από την πείνα...
Φυσικά και δεν ήμουνα συνέχεια από δίπλα. Η ζευγαρωστρα εκεί που βρίσκεται φαίνεται από τα 10 μέτρα. Είναι αρκετή απόσταση για να δω που βρίσκεται η καναρα. Προσπαθώ όσο γίνεται να μην ενοχλώ κανένα από τα ζευγάρια.
 
η καναρα δεν εβγαινε να φαει ουτε για τον εαυτο της;ο αρσενικος την ταιζε οταν ειχαν μικρα; Ποσες μερες κρατησε αυτο;
 
η καναρα δεν εβγαινε να φαει ουτε για τον εαυτο της;ο αρσενικος την ταιζε οταν ειχαν μικρα; Ποσες μερες κρατησε αυτο;
οχι η καναρα δεν εβγαινε να φαει την τάιζε ο αρσενικος μεσα στη φωλια ενω ειχαν ηδη εκκολαφθει τα αβγα.Αυτο κρατησε περιπου δυο μερες. Την τριτη μερα οι νεοσσοι απεβιωσαν
 
Φυσικά και δεν ήμουνα συνέχεια από δίπλα. Η ζευγαρωστρα εκεί που βρίσκεται φαίνεται από τα 10 μέτρα. Είναι αρκετή απόσταση για να δω που βρίσκεται η καναρα. Προσπαθώ όσο γίνεται να μην ενοχλώ κανένα από τα ζευγάρια.

Εφόσον αποφασίσεις να ξαναπροσπαθήσεις, θα σου πρότεινα να βάλεις την ζευγαρώστρα σε ένα τέτοιο σημείο, ώστε να μην υπάρχει οπτική επαφή ακόμη και από μακριά. Θα κάνεις την τροφοδοσία κανονικά και θα φεύγεις. Πιστεύω πως θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα, καθώς από τα γραφόμενά σου, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι διαφορετικό, ως αιτία για την συμπεριφορά της κανάρας. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, κάλυψε το τμήμα της ζευγαρώστρας που βρίσκεται η φωλιά με ένα χαρτόκουτο, ώστε να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια ή μητέρα. Εύχομαι η δεύτερη προσπάθεια να αποφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα!
 
Εγώ θα σου πρότεινα μια φωλιά εξωτερική με καλή κάλυψη για να αισθάνεται ασφαλής η κανάρα και να μην αλλάξεις θέση στην ζευγαρώστρα.
 
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και θα εφαρμοσω ο,τι μου προτεινατε
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ τώρα με μια καναρα η οποία μου εχει βγάλει δυο συνεχόμενα χρόνια πουλιά πέρσι δεν έβγαλε κανένα γιατί δεν τα τάιζε και φέτος συμβαίνει πάλι το ίδιο έχει μόνο ένα τα αλλά τα αυγά ήταν άγονα και πάλι δεν το ταΐζει. Το τάισα σήμερα και το πρωί και το βράδυ πάλι γιατι δεν το είχε ταΐσει καθόλου. Αναρωτιέμαι εαν θα μπορούσα να το ταΐζω εγώ και έως πότε μήπως εάν μεγαλώσει να μπορεί να το ταΐζει ο πατέρας γιατί χαΐρι απο την μάνα δεν βλέπω.
 
Back
Top