Αναπαραγωγή Η καναρα δεν ταιζει τα μικρα, τι να κανω;

Mithradil

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Κύμη
Εχω μια καναρα που δεν ταιζει τα μικρα της εχω δωσει ολες τις βιταμινες που χρειαζεται. Τι αλλο πρεπει να κανω;
 
μπορεις να μεταφερεις τα μικρα σε καποια αλλη θηλυκια αλλα προσεξε να ειναι ιδιες οι μερες που γεννησαν τα αυγα τους για να τα κρατησει γιατι θα πιστευει οτι ειναι τα δικα της αλλιως ταισε τα εσυ με συριγγα που υπαρχει στο εμποριο
 
εχω μια καναρα που εχει μικρα ιδιας ηλικιας με τα μικρα ναι αλλα αυτη εχει 5 μεσα εαν της βαλω κ αυτα που ειναι 3 θα μπορεσει να τα μεγαλωσει ολλα;
 
μπα δεν νομιζω καλυτερα ομως θαταν να μην ειχε μικρα.. Τι να σου πω αν δεν τα ταιζει καθολου και φοβασαι μην ψοφισουν μηπως να το κανες;
 
φοβαμαι μην τα παρατησει ολα τα μικρα γιατι μου φαινεται θα κουραστει να τα ταιζει ολα γιαυτο το ειπα. Να σε ρωτησω κατι αλλο ενα μικρο καναρινακι που εχω πανω απο το κεφαλι του εχει φουσκοσει μηπως ξερεις γιατι;
 
μπα δεν νομιζω καλυτερα ομως θαταν να μην ειχε μικρα.. Τι να σου αν δεν τα ταιζει καθολου και φοβασαι μην ψοφισουν μηπως να το κανες;
 
αν βαλεις 8 μικρα σε 1 καναρα ειναι παρα πολυ δυσκολο και μαλλον ακατορθωτο να τα μεγαλωσει και αν τα δεχτει και δεν τα πεταξει.συνεχισε να τα ταιζεις εσυ.
 
Παναγιώτη (mithradil), αφού βλέπεις πως οι γονείς δεν ταϊζουν τα μικρά θα πρέπει να αναλάβεις εσύ το τάισμα. Σ' αυτή την περίπτωση δεν έχεις να χάσεις τίποτα, τόλμησέ το. Ειδάλλως θα σου ψοφήσουν.

Διάβασε και τα σχετικά link που σου παρέθεσα https://community.petbirds.gr/threads/Γεια-σας-ειμαι-απο-χαλκιδα.13639/:
https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-από-εμάς.2629/
https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-τροφη-χρησιμοποιουμε-για-το-ταισμα-των-νεοσσων.12815/
 
αυτο θα κανω θα τα ταισω εγω θα κανω οτι μπορεσω. Μηπως ξερεις καθε ποσει ωρα θελουν ταισμα;
 
Κάθε 2 με 3 ώρες περίπου πρέπει να τα ταϊζεις. Να δώσεις βαρύτητα και στην θερμοκρασία του μίγματος, θα πρέπει να είναι χλιαρό για τους νεοσσούς.
 
τα μικρα σε τη θερμοκρασια πρεπει να ειναι για να μην κρυονουν;
 
εγω πιστευω οτι θαταν καλα ναταφησεις μεσα στη φωλια ωστε ναχουν φυσιολογικη θερμοκρασια και την μαμα τους κανονικα και να τα ταιζεις εσυ απο κει δεν ειναι αναγκη να τα βγαζεις απτη φωλια να κανεις διαδικασιες κτλπ.. Και ετσι μπορει να αρχισει να ταιζει και η θυληκια..
 
Παναγιώτη, γιατι σταμάτησε η κανάρα να ταίζει; Συνεβει κάτι;
Εισαι σιγουρος οτι δεν τα ταιζει; Διαπιστωσες οτι ο πρόλοβός τους είναι άδειος; Ποσων ημερών ειναι τα μικρά;
 
Ακριβώς! Αν είναι φουσκωμένος και κιτρινος τοτε είναι γεμάτος!
Νεοσσοί που έχουν μείνει ατάιστοι αρκετές ωρες αποδυναμώνονται και δεν έχουν κουραγιο να σηκώσουν ουτε το κεφαλάκι και να διεκδικήσουν το φαγητό τους.

Ο κάναρος δεν βοηθάει στο τάισμα των νεοσσών; 😕
 
ειναι 5 ημερον στην αρχη τα ταιζε κ ξαφνικά ειδα οτι σταματισε να τα ταιζει εδω 2 ημερες καθεται μονο κ ζεσταινει
 
εγω θα ελεγα να ταιζεις 3 φορες τη μερα και θα αρχισει να ταιζει και η καναρα σου. Και τωρα ισως να τα ταιζει αλλα να μην το βλεπεις εσυ.
 
Παναγιώτη, εχω την εντυπωση πως κατι συμβαινει... Δεν ειναι δυνατον να μην ταιζει δυο μερες η καναρα... Θα ειχαν πεθάνει οι νεοσσοι.🙄 Μηπως ταιζει και δεν την βλέπεις; Ο καναρος δεν ταίζει τη κανάρα; Μερικές φορές συμβαινει και αυτό. Ταίζει ο αρσενικός την θηλυκιά και εκέινη στην συνέχεια ταιζει τα μικρά. Εισαι σίγουρος, πως έχεις παρατηρήσει για αρκετή ωρα τα πουλιά και έχεις βγάλει τα σωστά συμπεράσματα; Ελεγξες τον πρόλοβο των νεοσσών; Ακους τα μικρά να φωνάζουν για φαγητό?

Προσφέρεις στο ζευγαρι αυγό βραστό ή αυγοτροφή και μήλο για να ταίζουν τους νεοσσούς;
 
Back
Top