Γενικά Η καναρα δε στρώνει φωλιά

mouftis84

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά έχω εδώ και μια εβδομάδα βάλει ζευγάρι έναν αρσενικό που έβγαλα πέρσι με μία καναρα που είναι του 10 και ενώ ο αρσενικός είναι φουλ πωρωμένος αυτή ούτε σημασία δίνει στο νήμα
 
Καλησπέρα παιδιά έχω εδώ και μια εβδομάδα βάλει ζευγάρι έναν αρσενικό που έβγαλα πέρσι με μία καναρα που είναι του 10 και ενώ ο αρσενικός είναι φουλ πωρωμένος αυτή ούτε σημασία δίνει στο νήμα
Πολύ πιθανόν να έχει επηρεάσει η ηλικία της και το ιστορικό των αναπαραγωγών της...
Ξέρεις τι εκτροφικά αποτελέσματα είχε τα προηγούμενα χρόνια;
 
σίγουρα 1 χρόνο δεν έκανε γενα την είχε φίλος για ζευγάρι αλλά πέθανε ο αρσενικός και δεν την ξανά πήρε άλλο αυτά ξέρω για το πουλί. Υπάρχει περίπτωση να μην πυρωσε ακόμη ενώ της κελαηδάει ο αρσενικός συνέχεια;
 
σίγουρα 1 χρόνο δεν έκανε γενα την είχε φίλος για ζευγάρι αλλά πέθανε ο αρσενικός και δεν την ξανά πήρε άλλο αυτά ξέρω για το πουλί. Υπάρχει περίπτωση να μην πυρωσε ακόμη ενώ της κελαηδάει ο αρσενικός συνέχεια;
Ασφαλώς και ναι, εύκολα... όπως το ίδιο εύκολα να μην ξανααποκτήσει διάθεση για ζευγάρωμα. Θα δούμε στην πορεία.
 
Λες ε; από προετοιμασία πάντως είναι εντάξει έκανα τα πάντα νομίζω πως θα έπρεπε να έχει πυρωσει μεχρι ποια ηλικία είναι γόνιμα τα θηλυκά;
 
Η ηλικία είναι σημαντική για την αναπαραγωγή των καναρινιών.
Δεν μπορώ όμως να την προσδιορίσω γιατί όλα είναι συνάρτηση της προηγούμενης αναπαραγωγικής χρονιάς, της συμπεριφοράς του πουλιού, της καλής υγείας και φυσικά της καλής διατροφής.
Υπό προϋποθέσεις λοιπόν θα μπορούσε να είναι και γόνιμη, αν και όλα συντείνουν στο αντίθετο αφού δε δείχνει η ίδια διάθεση.
Φυσικά κάθε πρόβλεψη ενέχει σοβαρό κίνδυνο λάθους... καλύτερα να περιμένουμε να δούμε την εξέλιξη...
 
Back
Top