Αναπαραγωγή Η καναρα εδω και 2-3 μερες ζευγαρωνει ξανα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marina21

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
296
Πόλη
Λαμία
Γεια σαςς... Τα καναρινακια μου πλεον εχουν μεγαλωσει λιγακι δηλαδη το μεγαλυτερο ειναι 19 ημερων... Εχουν επισης αρχισει να βγαινουν λιγο απο τη φωλια καποια. Το θεμα ομως ειναι οτι, η καναρα εδω και 2-3 μερες ζευγαρωνει ξανα και τσιμπαει τα μικρα καναρινακια.. Τι πρεπει να κανω για να μην συμβαινει αυτο;
 
Να υποθέσω πως θέλεις να σταματήσεις αυτή τη δεύτερη φωλιά εντελώς;
Ή μήπως θέλεις να καθυστερήσεις τον ερχομό των αυγών της δεύτερης;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός, αν βέβαια θέλεις!
 
Να υποθέσω πως θέλεις να σταματήσεις αυτή τη δεύτερη φωλιά εντελώς;
Ή μήπως θέλεις να καθυστερήσεις τον ερχομό των αυγών της δεύτερης;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός, αν βέβαια θέλεις!
Nαι βεβαια.. Θα ηθελα να σταματησω την θηλυκια απο το να κανει αυγα αλλα δεν εχω και κανα μεγαλο προβλημα... Αυτο που δεν μου αρεσει σε ολη την κατασταση ειναι οτι καμια φορα τσιμπαει τα μικρα και φανταζομαι οτι αμα κανει αυγα τα παραμελησει εντελως.. Εγω γι'αυτο τι μπορω να κανω, δηλαδη πχ στο οτι θελει να φτιαξει φωλια, θα πρεπει να βαλω κανουρια φωλια μεσα στο κλουβι. Αμα κανει αυγα, τα πρωτα καναρινια ποιος θα τα ταιζει, θα τα παραμελησει εντελως;
 
Είναι επικίνδυνο να τσιμπάει τα μικρά της.
Στην ουσία συνήθως δεν τα τσιμπούν αλλά τα μαδούν χρησιμοποιώντας τα πούπουλα για να φτιάξουν τις φωλιές τους.
Όταν η κανάρα ετοιμάζεται για φωλιά δεν την σταματά τίποτε... αυτό συμβαίνει σε όλα τα πτηνά.
Σε αυτές τις περιπτώσεις βάζουμε το χώρισμα με τα μικρά από τη μία πλευρά και τους γονείς από την άλλη επιτρέποντας στους γονείς, τόσο την συνέχιση του ταΐσματος των μικρών όσο και των σχετικών με την δεύτερη φωλιά κινήσεων...
Μόλις τελειώσει η ωοτοκία του θηλυκού 4-6 αυγά... μπορούμε να επιστρέψουμε τον αρσενικό στα μικρά.
 
Είναι επικίνδυνο να τσιμπάει τα μικρά της.
Στην ουσία συνήθως δεν τα τσιμπούν αλλά τα μαδούν χρησιμοποιώντας τα πούπουλα για να φτιάξουν τις φωλιές τους.
Όταν η κανάρα ετοιμάζεται για φωλιά δεν την σταματά τίποτε... αυτό συμβαίνει σε όλα τα πτηνά.
Σε αυτές τις περιπτώσεις βάζουμε το χώρισμα με τα μικρά από τη μία πλευρά και τους γονείς από την άλλη επιτρέποντας στους γονείς, τόσο την συνέχιση του ταΐσματος των μικρών όσο και των σχετικών με την δεύτερη φωλιά κινήσεων...
Μόλις τελειώσει η ωοτοκία του θηλυκού 4-6 αυγά... μπορούμε να επιστρέψουμε τον αρσενικό στα μικρά.
Ωραια τοτε.. Αμα δω και συνεχισει και τσιμπαει τα μικρα της θα την χωρισω.. Ευχαριστω για τις απαντησεις
 
Back
Top