Ασθένειες Η καναρα καθετε στο ενα ποδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasilis05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasilis05

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2016
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα και από εμένα!
Ευχαριστώ που με δεχτήκατε στην παρέα σας!
Έχω ένα πρόβλημα με την καναρα!
Την έχω 2 εβδομάδες για να ζευγαρώσει
με το καναρίνι μου!
Ενώ αυτές της 2 εβδομάδες η καναρα ήταν μια χαρά σήμερα που τους έβαλα μαζί ή καναρα κάθετε συνέχεια στο ενα πόδι!
Υπάρχει περίπτωση να είναι άρρωστη;
Δεν έχει κάποια σημάδια στα πόδια της ούτε είναι κόκκινα!
 
Είναι φουσκωμένη; Είναι δραστήρια ποια είναι γενική εικόνα της. Αν μπορείς ανέβασε σε παρακαλώ μερικές καθαρές φωτογραφίες της κοιλιάς από το στέρνο μέχρι την ουρά, αφού παραμερίσεις καλά τα πούπουλα προς τα δεξιά και αριστερά με λίγο νεράκι. Επίσης, φωτογραφία μερικές κουτσουλιές σε καθαρή κόλλα χαρτί Α4. Μπορεί να είναι και τα δύο πουλιά μαζί αλλά αν υπάρχει πρόβλημα θα φανεί.
 
Τώρα που την έπιασα είδα ότι ένα νύχι της είναι σπασμένο κοντά στην φλέβα αν το λέω καλά οπότε παίζει να φταίει αυτο;έψαξα μήπως έχει πουθενά αίμα αλλά δεν βρήκα τιποτα!
Αν φταίει αυτό τι κανουμε;
 
Αν φταίει αυτό τι κανουμε;
Τίποτε.
Σε αρκετές περιπτώσεις δημιουργούνται παρόμοια προβλήματα είτε γιατί μάγκωσε το "μακρύ" νύχι κάπου, είτε γιατί υπάρχουν αρκετές παγίδες... ειδικά αν υπάρχει και υλικό φωλιάς διασκορπισμένο.
Αν έχει πληγή, βάλε betadine, διαφορετικά κάνε υπομονή μέχρι να περάσει ο πόνος στο πόδι της.
Να θυμόμαστε πως για τα πουλιά η στήριξη στο ένα πόδι είναι απλή υπόθεση, άλλωστε κάπως έτσι κοιμούνται τα περισσότερα.
 
Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας!
Βέβαια θα της κάνω και έναν έλεγχο στο στήθος!
 
Back
Top