Ασθένειες Η καναρα κανει εναν περιεργο ηχο

Αν δεν τον ακούσουμε κι εμείς πως θα καταλάβουμε αν υπάρχει ή όχι πρόβλημα...
Προσπάθησε να ηχογραφήσεις ή να βιντεοσκοπήσεις την συμπεριφορά της... ίσως μπορέσει κάποιος να βοηθήσει.
 
Όντως... είναι ανησυχητικός ήχος.
Έχεις τη δυνατότητα να το πας να το εξετάσει κάποιος γιατρός;
Πόσο καιρό ακούς αυτό τον ήχο;
Έχεις κάνει πρόσφατα χρήση σκευάσματος για τα ακάρεα της τραχείας;
 
1 - 2 μερες των ακουω αλλα μολις παω παω κοντα της.
Εχω κατι που λεγετε teniazine
 
Δεν κανει τιποτα αμα δεν ειμαι κοντα απολητη ησιχια

Τι να κάνω; ανησηχω

Εανα εγγραφη χωρης την παρουσια μου... Τ Ι Π Ο Τ Α
 
Προφανώς το πίεσες πολύ, ή το πιάνεις στα χέρια σου... ή κάτι παρόμοιο.
Καλύτερα να σταματήσεις τις συχνές επισκέψεις σου στο πουλί και να παρακολουθείς από απόσταση για την υγεία του.
 
Οχι δεν την πιανω στα χερια απλος απο απο απόσταση μισου μετρου καθομε και την κοιταω και αρχιζει να κανει αυτον τον ηχο
 
Πολύ περίεργος ήχος. Πόσο καιρό το έχεις το πουλάκι; Τρώει κανονικά, πετάει;
 
έχει φοβηθεί η μικρή! Μάλλον εσύ, φίλε μου, την στρέσαρες καταλάθος, ίσως κατά την καθαριότητα του κλουβιού με κάποια απότομη κίνηση.. Μιας και μόνο όταν σε βλέπει αντιδρά έτσι!
ο κος Μισαλούρης σου πρότεινε να κρατάς ''απόσταση ασφαλείας'' .. Ακολούθησε την συμβουλή του αυτή για λίγες μέρες, προσπάθησε να περιορίσεις κάπως τις απότομες κινήσεις προς το μέρος της, μίλα της από απόσταση και δώσε της λίγο χρόνο να ηρεμήσει! τον χρειάζεται.. Να σαι σίγουρος!
παρόμοιο ήχο έβγαζε για καναδυό μέρες το ένα δικό μου αρσενικό, αλλά επειδή τον στρέσαρα εγώ μιας και έπρεπε να του βγάλω ένα σπασμένο φτερό της ουράς. Ούτε να με δει δεν ήθελε!
τώρα όλα καλά.. Κελαηδάει από το πρωί μέχρι το βράδυ!
 
Η συγκεκριμένη κανάρα ζει σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο; Αν ζει σε εξωτερικό χώρο και ενδεχομένως έρχεται σε επαφή με άγρια πουλιά, πολύ φοβάμαι πως έχει προσβληθεί από ακάρεα τραχείας. Παρόλα αυτά, να την πας επειγόντως σε πτηνίατρο για σίγουρη διάγνωση. Μην το αφήσεις, καθώς ο ήχος δεν είναι φυσιολογικός. Ένα υγιές πουλί όσο φοβισμένο και να είναι δεν κάνει έτσι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μαλον δημιουργιθηκε πολυ ανχος τωρα εχει ηρεμισει και κοιματε δεν ηταν εγω ειμαι ο φτεχτης και για αυτο θα την αφησω στην ησιχια της δεν ξερω πως της το δημηουργισα και θα καθησω να σκευτω
 
Μαλον δημιουργιθηκε πολυ ανχος τωρα εχει ηρεμισει και κοιματε δεν ηταν εγω ειμαι ο φτεχτης και για αυτο θα την αφησω στην ησιχια της δεν ξερω πως της το δημηουργισα και θα καθησω να σκευτω

Προτείνω στενή παρακολούθηση και επαγρύπνηση!
 
Back
Top