Αναπαραγωγή Η καναρα κλωσαει κι ο αρσενικος καθεται πανω της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης HRAKLIS13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

HRAKLIS13

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
102
Πόλη
Περιστέρι
καλημερα οπωσ σας ειχα πει ειμαι κατοχος ενως ζευγαριου η καναρα καθεται συνεχεια και κλωσαει ο αρσενικος παει συνεχεια και καθεται πανω απο την καναρα τι να κανω μηπως πρεπει να τα χωρισω φοβαμαι μην σπασει τα αυγουλακια ή σκασει η καναρα
 
Εγω τελευταια φορα που το ειχα παθει αυτο(πριν 2χρονια)ηταν και τα 2 θηλυκα
Ειναι σιγουρα ζευγαρι τα δικα σου;
Αυτη η λυσσα να κατσει στην φωλια μου κινει υποψιες...
Ποσα αυγα εχει;
 
ποσες μερες εχουν περασει απο τοτε που εκανε τα αυγα;
 
εχουνε κανει 5 αυγα και το τελευταιο το εκανε 29 μαρτιου δεν νομιζω να ειναι και τα δυο θυληκα γιατι οταν αγορασα το θυλικο πηγα και τον αρσενικο και μου ειπε το pet shop οτι ειναι αρσενικος
 
ηρακλη αν το πουλι καθεται για αρκετη ωρα χωρις να φευγει τοτε ψαξε το ενδεχομενο να ειναι θηλυκο. Αν ομως πηγαινει καθεται απο πανω της για λιγα δευτερολεπτα και φευγει και το επαναλαμβανει αργοτερα τοτε ειναι αρσενικο ειτε πολυ πυρωμενο και θελει να συνεχιζει να βατευει ακομα και μεσα στη φωλια (αφου η θηλυκια δεν βγαινει εξω), ειτε εκτος της φωλιας δεν ειχε κατφερει να τη βατεψει
και τα αυγα ειναι ασπορα και φυσικα δεν του εχει κοπει η διαθεση:)

θα σε χρησιμευσουν αυτα

Διάκριση φύλου στα καναρίνια

https://community.petbirds.gr/threads/Πληροφορίες-για-την-ωοσκόπηση-των-αυγών.125/
 
Υπαρχουν δυο περιπτωσεις, 1 ο αρσενικος ειναι πολυ προστατευτικος και 2 ο αρσενικος ειναι στρεσαρισμενος με τις επισκεψεις τις δικες σου στο κλουβι η ειναι αδιαθετος και ζηταει την παρεα και την ζεστη του θηλυκου
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
καλημερα ευχαριστω παρα πολυ που απαντισατε το αρσενικο προτου βαλω τη θυλικια κελαιδαγε παρα πολυ και για αυτο νομιζω οτι ειναι αρσενικος τωρα θα δουμε την τεταρτη που πρεπει να σκασει το πρωτο αυγο
 
Τελικα τα αυγα πρπει να ειναι ασπορα

το απογυεμα ελενξα τα αυγα και μαλλον πρεπει να ειναι ασπορα και τα 5 αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα πραγματα τηα περιμενω μεχρι τιην τεταρτη που πρεπει να κανονικα να σκασει το πρωτο θα μασ φαει η αγωνια
 
συμφωνω με τον sainer αυτο ισως να σημαινει οτι αγαπιουνται παρα πολυ και ο αρσενικος ή τη βοηθαει στο κλωσσημα ή θελει ναναι συνεχεια κοντα της. Δε την σκαει μη φοβασαι αν θελησει θα τον διωξει σπο πανω της. Εχω δει ενα παρομοιο βιντεο καπου τυχαια.
 
σαινερ οταν εκανα ωοσκοπηση διεκρινα μεσα ενα κοκκινο χρωμα μεσα αλλα δεν ξερω και πολλα απο αυτο το θεμα τελικα θα περιμενω
 
αν και υπαρχουν αρκετα αρθρα που θα σε βοηθησουν πολυ θα σου το εξηγησω οσο πιο απλα γινεται. Οταν τα κοιταξες στο φως αν μεσα απο το αυγο περνουσε το φως ειναι ασπορα, αν ηταν μαυρα τελειως και δε μπορουσες να διακρινεις το φως απο πισω ειναι ασπορα.
 
το κοκκινο ειναι απο το αγγειακο του συστημα. Μην τα πειραξεις γιαμενα τουλαχιστον εχουν σπορο.υπομονη μια βδομαδα
 
Back
Top