Αναπαραγωγή Η καναρα μου έκανε αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eytyxia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eytyxia

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2016
Μηνύματα
42
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα πρώτη φορά ζευγαρονο κ έχω μια καναρα την οποία την έβαλα με το αρσενικο πήγε αρκετές φορές μαζί του μου έφτιαξε φωλιά μισή ομος κ μου έκανε το πρώτο αυγό την άλλη μέρα το δεύτερο κ την Τρίτη μέρα δεν μου έκανε αλλά μου έκανε την Τετάρτη μέρα το τρίτο αυγό σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;
 
Πολλές φορες. Μην ανησυχεις.
Εχει ημερες που δεν εχει κάνει αυγό;
Τι εννοείς μισή φωλιά;
Έχεις εμπειρία απο ζευγάρωμα καναρινιων;
Μηπως να διάβαζες τα ανάλογα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ; Θα σε βοηθούσαν πολυ καθώς θα σου έλυναν απορίες...
Ειναι κάπως προχωρημένη η εποχή για ζευγαρώματα ή μάλλον οριακή. Μην αφήσεις τα πουλακια να πάνε σε επόμενη γέννα.
 
Όχι μια γεννά μόνο δεν την ξανά βάζω είχε φτιάξει μισή φωλιά από την δεξιά μεριά
 
μου έφτιαξε φωλιά μισή
είχε φτιάξει μισή φωλιά από την δεξιά μεριά
Ευτυχία μου αφού η φωλιά είναι μισή θα πρέπει να παρέμβεις. Με μεγάλη προσοχή θα βγάλεις τα αυγά και το νήμα, θα βάλεις τσόχα στη φωλιά (δες εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Τσόχα-στις-φωλιές.141/ ), από πάνω λίγο παραπάνω νήμα και μετά το νήμα με τα αυγά. Αν θεωρείς πως δεν μπορείς να το κάνεις όλο αυτό και φοβάσαι μην σπάσεις τα αυγά άστα όπως είναι.

την Τρίτη μέρα δεν μου έκανε αλλά μου έκανε την Τετάρτη μέρα το τρίτο αυγό σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;
Αυτό συμβαίνει λόγω απειρίας, αλλά και λόγω έλλειψης ασβεστίου. Πήγαινε άμεσα και πάρε υδατοδιαλυτό ασβέστιο από κάποιο πετ σοπ, δώσε αυγό βραστό με το τσόφλι, λίγο ωμό σουσάμι και κόκκαλο σουπιάς. Μπορεί να κάνει και 5ο αυγό και χρειάζεται ενίσχυση του ασβεστίου άμεσα!
 
Όταν την έκανε μισή την φωλιά πριν κάνει το πρώτο αυγο την κατέβασα κ την έφτιαξα κ μετά από δυο ημέρες μου έκανε το πρώτο αυγο
 
Κάθετε μεσα συνέχεια υπάρχει περίπτωση επιδει ειναι η πρώτη γεννά να μην βγουν πουλάκια;=
 
υπάρχει περίπτωση επιδει ειναι η πρώτη γεννά να μην βγουν πουλάκια;
Απ την στιγμή που τα είδες να ζευγαρώνουν λογικά και τα αυγά θα είναι με σπόρο μέσα. Αν και τα 2 είναι υγιή και δεν έχουν λίπος και είναι σχετικά νέα σε ηλικία γιατί να μην βγουν πουλάκια;

Υδατοδιαλυτό ασβέστιο πήρες; Σουσάμι, τσόφλι αυγού και κόκκαλο σουπιάς που σου είπα έβαλες στο κλουβί;
 
Ναι έχω πάρει αλλά εκεί που πήγα του είπα για κόκκαλο σουπιάς κ μου έδωσε ένα ροζ σαν σαπούνι κ μου είπα αυτό θα το βάλεις στο κλουβί
 
του είπα για κόκκαλο σουπιάς κ μου έδωσε ένα ροζ σαν σαπούνι κ μου είπα αυτό θα το βάλεις στο κλουβί
Αααχχ αυτοί που δουλεύουν στα πετ σοπς, ααχχ! Αυτό που σου έδωσε μόνο ασβέστιο δεν παρέχει... αν μπορείς να το πας πίσω και να ζητήσεις κόκκαλο σουπιάς.. Αν το έχει θα το βρεις έτσι:
1965.jpg
 
Και αυτό για ποιο λόγο το βάζουν ρωτάω για να ξέρω;
 
Και αυτό για ποιο λόγο το βάζουν
Όλα όσα σου είπα, δηλαδή το τσόφλι απ το αυγό, το ωμό σουσάμι (αυτό που βάζουμε στα φαγητά στα κουλουράκια κτλ) και το κόκκαλι σουπιάς (αυτό που βρίσκουμε στις θάλασσες) είναι γεμάτα με ασβέστιο! Και το θηλυκό μας καναρίνι κάνοντας αυγά, χρειάζεται ενίσχυση του ασβεστίου για να μην πάθει δυστοκία. Αλλά μετά το 2ο αυγό πρέπει να δώσουμε ασβέστιο στο νεράκι για λίγες μέρες... αυτές οι φυσικές πηγές δεν αρκούν! Εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/ δες τι σημαίνει δυστοκία!

ρωτάω για να ξέρω
Και πολύ καλά κάνεις! 👍
 
Kαλησπερα Ευτυχια ευχομαι να βγαλεις πουλακια.
Περιμενουμε τα αποτελεσματα.
 
Back
Top