Αναπαραγωγή Η καναρα μου γέννησε

ΓΙΩΡΓΟΣ Z

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2008
Μηνύματα
96
Πόλη
Ιωάννινα
γεια σας παιδια θελω να ρωτησω κατι, σας ειπα και προχθες οτι ειναι η πρωτη φορα που κανω αναπαραγωγη...η καναρα μου εκανε σημερα ενα αυγο,τα καναρινια τα εχω εξω και εχει λιγο κρυο λετε να παθουν τιποτα και ειδικα το αυγο; Σημερα που εκανε ενα αυγο υπαχει περιπτωση να κανει και αλλο και αν ναι περιπου σε ποσες μερες;αν δεν κανει αλλο αυγο αυτο ειναι ασπορο;
 
τωρα που γεννησε αστα εκει που ειναι αυγο θα κανει και αλλα 1 καθε 1 μερα σχεδον και αναλογα ποσα θα κανει μεχρι 6 και δεν παιζει ρολο ποσα αυγα θα κανει για να ειναι ασπορα θα δειξει σε λιγες μερες αντε και με μωρακια
 
Αν το πουλάκι είναι προετοιμασμένο σωστά
και έχει μπεί σε κανονικό αναπαραγωγικό κύκλο,θα σου
κάνει ένα αυγό κάθε μέρα. Πάρε το αυγό και βάλτεις ένα
ψεύτικο, πλαστικό(θα βρείς σε pet-shop).
Για κάθε αυγό που ακολουθεί πρέπει να κάνεις το ίδιο.
Οταν κάνει το τέταρτο αυγό, επιστρέφεις τα αυγά της
και αποσύρεις τα ψεύτικα.Απο εκεί και μετά δεν υπάρχει μεγάλος κύνδινος
να κρυώσουν μιας και η κανάρα σπάνια θα σηκώνεται απο την φωλιά.
 
Γιώργο καλώς τα δέχτηκες. Θα κάνει κάθε μέρα και απο ένα μέχρι να φτάσει τα 4. Άλλες κάνουν και 5 και 6. Αλλά τα 4 είναι ο συνηθής αριθμός. Αν τα αυγά είναι άσπορα το ξέρεις εσύ αν τα έχεις δεί να ζευγαρώνουν. Θα το δείς στην πορεία με μια ωοσκόπιση για να βεβαιωθείς. Όσον αφορά το κρύο μην σε προβληματίζει. Στην ίδια πόλη ζούμε :). Αρκεί φυσικά να είναι προφυλαγμένα απο ρεύματα αέρα.
Φιλικά

-Με πρόλαβε ο κ. Μάκης
 
οχι πιαστα η με τα χερια η με 1 κουταλακι αν δεν εχεις λαβιδα αλλα πολυ προσεκτικα γιατι σπανε πολυ ευκολα
 
Back
Top