Αναπαραγωγή Η καναρα μου γεννα καθε μερα ενα αυγο

Panayiotis1986

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2015
Μηνύματα
28
Πόλη
Λάρνακα
εχω χορισι την καναρα εδω και 3 μινες μονιντις. Εχι 3 μερες που βγαζι αυγα στο πατομα. Τι πρεπι να κάνω; Ειναι κακο;
 
εχω χορισι την καναρα εδω και 3 μινες μονιντις. Εχι 3 μερες που βγαζι αυγα στο πατομα. Τι πρεπι να κάνω; Ειναι κακο;
Δεν είναι και το καλύτερο για ένα πουλί... Δεν είναι όμως και επικίνδυνο για τη ζωή του.
Δεν της είχες αρσενικό?
Δεν τη ζευγάρωσες;
 
την αγορασα το γεναρι και μου εκανε μια γεννα το μαρτι κε μετα τους χωρισα. Τη πρεπη να κανο;
 
την αγορασα το γεναρι και μου εκανε μια γεννα το μαρτι κε μετα τους χωρισα. Τη πρεπη να κανο;
Τίποτε πλέον.
Σε λίγο θα μπει σε πτερόρροια και θα σταματήσει.
Αν μάλιστα θέλεις βάλε ένα μπάνιο με δροσερό νεράκι... Βοηθά στο φτέρωμα και στην καλή υγεία του.
Λογικά για το πρόβλημα που αναφέρεις θα σταματήσει να γεννά σύντομα... ίσως σταμάτησες νωρίς την αναπαραγωγή... είχε αρκετή δύναμη το πουλί. Γεμάτο ζωντάνια.
 
Τη πρεπη να κανο;
Επειδή κάνοντας αυγά χάνει σε ασβέστιο, φρόντισε να έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και ίσως θα μπορούσες να της δώσεις για 3-4 μέρες λίγο ασβέστιο στο νερό της. Επίσης απόφυγε το σπανάκι αυτές τις μέρες και να την βλέπει ο ήλιος κάποιες ώρες της ημέρας.
 
Μπορείς να βάλεις νήμα και φωλιά, να στρώσει τη φωλιά, να γεννήσει κανονικά (φυσικά αυτές τις μέρες ακολουθείς τις συμβουλές της Μαρίας, κόκκαλο σουπιάς, ασβέστιο στο νερό και σουσάμι κτλ), αντικαθιστάς τα αυγά με ψεύτικα και μετά από 5-6 μέρες που τα κλωσάει της βγάζεις και φωλιά και νημα και όλα. Έτσι θα κλείσει ομαλά ο βιολογικός της κύκλος. Μετά μειώνεις την πρωτείνη που της δίνεις, δλδ αυγό 1-2 φορές την εβδομάδα, χόρτα, λαχανικά και μπανάκι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top