Αναπαραγωγή Η καναρα μου γεννησε το πρωτο αυγο αλλα εξαφανιστηκε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vabar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vabar

PB Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
148
Πόλη
Ελευσίνα
Καλησπέρα,

Σημερα μετα απο πολύ καιρό υπομονής, ειδα με πραγματική ΧΑΡΑ το πρωτο αυγο σε ενα απο 3 ζευγαρια που εχω. Το αυγο, ηταν στην εσωτερικη φωλιά, με λίγες κλωστές γυρω γυρω... Οταν το είδα, χωρις να το ακουμπίσω εβαλα το κουτακι με τις κλωστες για να εχουν περισοτερο υλικο για να χτισουν την φωλια τους! Οση ώρα έκατσα, είδα οτι η θυληκια ξεκίνησε και έχτισε την φωλιά της σιγα σιγα! Ολα κανονικά!

Τωρα, που γυρισα σπιτι και πήγα να δω τι κανουν, ειδα οτι το αυγο δεν ηταν στην φωλιά.. Οσες κλωστες υπήρχαν στην φωλιά, ήταν κάτω στον πάτο... Το αυγό πουθενα.. Ούτε καν ιχνος, ουτε τσοφλι, τιποτα...

Αυτο το σκηνικό με τις κλωστές στον πάτο, το έχω ξαναδεί την τελευταια εβδομαδα 1-2 φορες. Αρα δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει αυτο με το αυγο, για τον λόγο ότι δεν ειχα τον χρόνο για καθημερινο έλεγχο. Τα κοίταγα μερα παρα μέρα, αλλα δεν είχα δει αυγο, και εβλεπα και τα δυο να περνουν τις κλωστες και να τις πετούν κάτω, διαφορετικα απο το σημερινο γεγονός...

Η καναρα έιναι πρωταρα.. Ο καναρος, αυτος που μου τον πούλησε μου ειπε ότι εχει ζευγαρωσει μια -δυο φορες χωρις πρόβλημα...

Τελικά τι εγινε;
Εφαγε το αυγο η θυληκιά;
Εφαγε το αυγο ο αρσενικός;
Εφαγε το αυγο καποιο σαμιαμιδη;
Κατι άλλο;

Τα κλουβιά τα έχω μεσα σε καμαρακι κλειστά, μπροστά σε παράθυρο.

Τι να κάνω;
Σκέφτομαι το παρακάτω:
Να χωρίσω τον αρσενικο, να δω τι θα κανει η θυληκια. Θα κανει αλλα αυγα; Αν ναι, θα δω αν θα ειναι κλουβια ή όχι...

Πείτε μου την γνώμη σας παρακαλώ!

Ευχαριστώ!
 
Περίεργα πράματα φίλε. Ακριβός το ίδιο μου ΄συνεύει φώτος που ήταν η πρώτη φωρά που είχα καναρίνια. Πέταξε τις κλωστές και μετά από 3-4 μέρες πάνε δυο αυγά. Άσπορα βαίβαια.
 
φιλε και εγω μια απο τα ιδια χωρισα τον αρσενικο και την επομενη μερα ειχε αυγο και τωρα τα πειρωνει η αποψη μου ειναι να τα χωρισεις
 
Κατα πασα πιθανοτητα αγαπητε Βασιλη τ'αυγα τα σπαει ο αρσενικος ο οποιος χαλαει και την φωλια.Αυτο μπορει να οφειλεται σε ελλειψη ασβεστιου γι'αυτο φροντιζουμε πριν το ζευγαρωμα να δινουμε τροφες πλουσιες σε ασβεστιο(αυγα, σουπιοκοκκαλο κ. Α).Βεβαια πιθανον κ το πατρικο αισθημα του αρσενικου σου να μην ειναι εντονο! Κυκλοφορουν στην αγορα ψευτικα αυγα. Καθε πρωι που θα γεννα το θυληκο,θ'αντικαθιστας το αυγο μ'ενα ψευτικο μεχρι να ολοκληρωσει την γεννα της. (Συνηθως κανει 4-5)Τοτε θα χωριζεις τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ αρσενικο που δεν ειναι καλος γονιος και θα βαλεις τ'αυγα στην καναρα.Αν χρειαστει στρωνεις στην φωλια με το χερι σου πριν τα βαλλεις. Εαν παλι φταιει το θυληκο γιατι ειναι τσαπατσουλικο😡 θα δυσκολευτεις να παρεις απογονους απ'την συγκεκριμενη καναρα.
 
Καλημέρα!
Σήμερα το πρωί είδα ακόμη ενα αυγο, το δευτερο λογικά, αλλα δεν ειδα να εχει βαλει στην φωλιά νήμα...
 
Αφου και το αυγο χαθηκε και η φωλια χαλασε τη ζημια στην εχει κανει το αρσενικο. Δεν ειναι πυρωμενο προφανως και για να κερδισει χρονο εκανε τη ζημεια. Το αυγο θα ηταν ασπορο οπως και αυτα που θα ακολουθησουν σε αυτη τη γεννα.
 
τη ζημια την κανει ο αρσενικοσ που ειναι πολυ πυρωμενος και προκιμενου να μην αφιση τη θυλικια να πυρωση τα αυγα για να τη ζευγαρονι συνεχεια τρωει τα αυγα χωρισε τον...
 
καλημέρα..
τα χώρισα, έβγαλα τον αρσενικό απο το κλουβί & τον εβαλα σε αποσταση αλλα να την βλέπει...

Η θυληκιά τώρα έχει κάνει 2 αυγά, αλλα την φωλιά ακόμα δεν την έχει φτιάξει... Έκανα εχθες μια απόπειρα αν της "φτιάξω" λίγο μια φωλιά, αλλά μετα την χάλασε πάλι...
Σήμερα το πρωί είδα ότι έχει κάνει και δέυτερο αυγό στην φωλιά της, αλλα χωρίς νήμα... Όλοτο νήμα το εχει σκορπίσει κάτω στον πάτο...

Σε περίπτωση που τα αυγα δεν ειναι "τζούφια" θα μπορεί η κανάρα να τα ταϊσει μόνη της;

;
 
Καλημέρα...

Τελικά έχει μείνει στα δυο αυγα μεχρι σήμερα το πρωί...Αυτά τα δύο αυγά τα έκανε απο την περασμένη Κυριακή... Προχθες, της εβαλα μονος μου στην φωλιά της νήμα, έτσι ωστε να μην μπορεί να το βγάλει, και της εβαλα τα αυγα απο πάνω (δεν τα έπιασα με το χέρι)... Μεχρι σήμερα το πρωϊ δεν εχει κάνει αλλα αυγά...

Τι λέτε ότι θα γίνει;
 
... Τι λέτε ότι θα γίνει;
ΤΙΠΟΤΑ!

- Δεν εκβιάζονται τα πουλιά στην αναπαραγωγή, ούτε συμπεριφέρονται
τυχαία και με ιδιοτροπίες ανθρώπινες. Οτι κάνει η κανάρα σου, έχει νόημα
έχει λόγους που γίνεται.Αν δεν μπορείς να την καταλάβεις είναι άλλο θέμα, να την εκβιάσεις
να κάτσει και να βγάλει πουλιά δεν γίνεται. Δώσε της τον χρόνο που χρειάζεται
και θα γίνουν όλα σωστά και με την σειρά τους.
-Ξέχασέ τα, αυτά τα αυγά. Καθάρισε το μέρος και τοποθέτησε καινούργια φωλιά,
σε περισότερα απο ένα σημεία. Δώσε κλωστές καινούργιες, για να φτιάξει φωλιά η ίδια.Βάλε στο νερό της, βιταμίνη Ε ή κάποιο πολυβιταμινούχο καθώς και ασβέστιο.Βάλε τον κάναρο με χώρισμα δίπλα της ή σε κάποιο κλουβάκι σε επαφή (για να δείς αντιδράσεις) και ΥΠΟΜΟΝΗ.
Παρακολούθηση, καλή διατροφή, καθαριότητα και ησυχία. Τα υπόλοιπα θα έρθουν 😉
Καλή επιτυχία!
 
Καλημέρα..
Δεν εκβίασα τίποτα..Απλά προσπάθησα μηπως και καταφέρω να έχω την πρώτη μου γέννα...

Θα περιμένω 5 μέρες ακόμα, και μετά θα ακολουθήσω τις προτάσεις σου Μάκη.

Ευχαριστώ!
 
μην περιμενεις αλλες 5 ημερες, ακουσε αυτα που σου ειπε ο Μακης. Οταν τα πουλακια θα ειναι ετοιμα θα το καταλαβεις φιλε μου, να εχεις υπομονη.
 
καλημέρα!

Έβγαλα τα, 2, αυγά απο την φωλιά & την καθάρισα...
Έβαλα και δεύτερη εξωτερική φωλιά, στην άλλη πλευρά.. Έχω δώσει νήματα για να την φτιάξει την φωλιά όποτε θα είναι έτοιμη..

Έχω βάλει τον αρσενικό, διαφορετικός απο τον πρώτο, δίπλα δίπλα, σε ένα άλλο κλουβί.. Ο αρσενικός είναι στα κάγκελα...)

Στην διατροφή πρόσθεσα πολυβιταμίνες υδατοδιάλυτες & βρασμένο αυγουλάκι...

Είναι σωστές οι παραπάνω κινήσεις;
Κάποιες άλλες προτάσεις;
 
Back
Top