Αναπαραγωγή Η καναρα μου γεννησε το πρωτο αυγο το σαββατο

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
η καναρα μου γεννησε το πρωτο αυγο το σαββατο μεχρι την κυριακη ηταν δυο τα αυγα δεν προλαβα να τα αλλαξω με ψευτικα τωρα μπορω
 
Καλές εκκολάψεις καταρχάς :) Πιστεύω ότι για μια μέρα διαφορά δεν υπάρχει θέμα, αυτή είναι η δική μου γνώμη.
 
Εγω ειμαι της γνωμης να τα αφησεις, δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα αν δεν εχει καθισει να τα ζεστανει!
 
ευχαριστω για της ευχε σου

απο την κυριακη καθεται συνεχως μεσα
 
Τοτε ΜΗΝ τα βγαλεις, αν ανεβασε θερμοκρασια υπαρχει πιθανοτητα να αρχισε η επωαση κανονικα, οποτε αφαιρωντας τα θα νεκρωθουν. Ασε τη μαμα να κανει τη δουλιτσα της και περιμενε να απολαυσεις τα αποτελεσματα!
 
ευχαριστω για της ευχε σου
Τις δυο πρώτες μέρες... ακόμη και οι πιο επίμονες απλά κάθονται και συντηρούν (γυρίζουν) τα αυγά...
Μετά την τρίτη ημέρα ανεβάζουν τις θερμοκρασίες εκεί που πρέπει για να αρχίσει η εκκόλαψη...
Με το να κάθονται απλά στη φωλιά δεν ξεκινά η επώαση...
Όμως επειδή δεν είμαστε σίγουροι τι τελικά συμβαίνει... καλύτερα είναι να τα αφήσεις όπως είναι, να μην πειραματιστούμε σε βάρος μιας ζωής... και ότι βρέξει ας κατεβάσει που λένε και στο χωριό μου.
Δε θα χαθεί κι ο κόσμος αν δεν σκάσουν τα αυγά την ίδια ώρα... έτσι δεν είναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Θοδωρή, τελικά σήμερα δε γέννησε και 3ο αυγό; έμεινε στα 2; Συνήθως γεννούν ένα την ημέρα, σύνολο 4-5 αυγά
 
σημερα δεν ειδα αν εχει και τριτο αυγο γιατι το πρωι ηρθα στην δουλεια μου πιστευω να εχει και αλλο
 
συνήθως τα γεννούν 6-8 το πρωί, αλλά ανάλογα και με την ώρα που έχουμε (δλδ το 6-8, αν θυμάμαι καλά αναφέρεται στη θερινή ώρα και όχι σε αυτήν που έχουμε σήμερα)
 
Εμενα τα γεννουσε απο 8-9.30... Παντως ειναι παντα νωρις το πρωι!
 
Καταρχήν ευχαριστώ που μου μιλάτε με το όνομα μου και που με δεχτήκατε στην οικογένεια σας με τόση ζεστασιά και για τις τόσο ωραίες απαντήσεις και συνομιλίες που γράφεται με τόση μεγάλη υπευθυνότητα και αγάπη για αυτό που κάνετε και πάλι ευχαριστώ πιστεύω να σας δικαιώσω με μια καλή γέννα βγαλμένη μέσα από τις συμβουλή σας. Εγώ είμαι δικαιωμένος μόνο και μόνο κατάφερα να φτάσω σε αυτό το σημείο αυτές τις τόσο ωραίες συμβουλές και συζητήσεις
 
Καταρχήν ευχαριστώ που μου μιλάτε με το όνομα μου και που με δεχτήκατε στην οικογένεια σας με τόση ζεστασιά και για τις τόσο ωραίες απαντήσεις και συνομιλίες που γράφεται με τόση μεγάλη υπευθυνότητα και αγάπη για αυτό που κάνετε και πάλι ευχαριστώ πιστεύω να σας δικαιώσω με μια καλή γέννα βγαλμένη μέσα από τις συμβουλή σας. Εγώ είμαι δικαιωμένος μόνο και μόνο κατάφερα να φτάσω σε αυτό το σημείο αυτές τις τόσο ωραίες συμβουλές και συζητήσεις
Όσα γίνονται με αγάπη έχουν άριστα αποτελέσματα... αυτό εισπράττεις εσύ με τα πτηνά σου.. αυτό εισπράττουμε κι εμείς με τα λόγια σας.
 
συνήθως τα γεννούν 6-8 το πρωί, αλλά ανάλογα και με την ώρα που έχουμε (δλδ το 6-8, αν θυμάμαι καλά αναφέρεται στη θερινή ώρα και όχι σε αυτήν που έχουμε σήμερα)
η καλη μερα απο το πρωι φαινεται
 
Γιατι να μην σε δεχτουμε καλε; Ολοι ειμαστε εδω για να λαβουμε και να δωσουμε βοηθεια και στηριξη!

Και να κανουμε και λιγο παρεα 😳
 
Καταρχήν ευχαριστώ που μου μιλάτε με το όνομα μου

Μηπως σε λενε Αντωνη και οχι Θοδωρη;
030315181815_5922.jpg


Δεν μπορει να ειμαι η μονη που εχω αυτη την εντυπωση!
 
Καταρχήν ευχαριστώ που μου μιλάτε με το όνομα μου και που με δεχτήκατε στην οικογένεια σας με τόση ζεστασιά και για τις τόσο ωραίες απαντήσεις και συνομιλίες που γράφεται με τόση μεγάλη υπευθυνότητα και αγάπη για αυτό που κάνετε και πάλι ευχαριστώ πιστεύω να σας δικαιώσω με μια καλή γέννα βγαλμένη μέσα από τις συμβουλή σας. Εγώ είμαι δικαιωμένος μόνο και μόνο κατάφερα να φτάσω σε αυτό το σημείο αυτές τις τόσο ωραίες συμβουλές και συζητήσεις
Τι όμορφα λόγια βρε Θοδωρή! Να σαι καλά!

Και ως η σπαστικά καναρινομαμά θα σε ρωτήσω... έχεις δώσει ασβέστιο με κάποιον τρόπο στην κανάρα; Τσόφλι αυγού, σουσάμι, κόκκαλο σουπιάς; Μετά το 2ο-3ο αυγό είναι καλό να βοηθάμε την κανάρα μας και να βάζουμε κάθε μέρα υδατοσιαλυτό ασβέστιο μέχρι να ολοκληρώσει την ωοτοκία της. :)
 
Back
Top