Αναπαραγωγή Η καναρα μου δεν ταΐζει τους νεοσσους και πεθαινουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimo72
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimo72

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2014
Μηνύματα
28
Πόλη
Κυλλήνη
Η καναρα εκανε τεσσερα (4) αυγα, "βγηκαν" κανονικα και τα τεσσερα. Το προβλημα ειναι οτι την δευτερη μερα που πηγα να δω πως πανε, ειδα τα δυο (2) νεκρα, μαλλον δεν τα ταιζε καθολου. Πηρα το τριτο μπας και το σωσω (το ταιζα μονος μου) αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα καλα. Το τεταρτο ευτυχω το εβαλα σε ενα ζευγαρο gloster και το μεγαλωνουν αυτα. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑΙΣΕ Η ΚΑΝΑΡΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΗΣ;
 
φετος ειναι μια δυσκολη χρονια για ολους και εγω εχω τετοια προβληματα
 
φετος ειναι μια δυσκολη χρονια για ολους και εγω εχω τετοια προβληματα
Ηταν μεσα στη φωλια συνεχεια τα ζεσταινε, αλλα δεν τα ταιζε. Το σκεφτομαι να την ξαναβαλω να ζευγαρωσει μηπως και παλι δεν τα ταιζει.
 
Κακώς πήρες το τρίτο να το ταίσεις.. Θέλει μεγάλη εμπειρία.. Δεν νομίζω ότι η κανάρα σου δεν τάιζε.. Το πρώτο εικοσιτετράωρο δεν ταίζει η κανάρα.. Ξεκινάει από τη δεύτερη μέρα και τα ταίζει σιγά-σιγά.. Το πιο πιθανό είναι τα μικρά να ήταν άρρωστα ή οτιδήποτε άλλο.. Πολλά μπορούν να συμβούν.. Σπάνια η κανάρα δεν ταίζει τα μικρά αλλά φυσικά και αυτό παίζει σαν ενδεχόμενο...

Το μικρό που έβαλες στο ζευγάρι τα gloster το ταίζουν; Πόσο ημερών είναι; Τι διατροδή δίνεις τώρα με τους νεοσσούς;
 
Κακώς πήρες το τρίτο να το ταίσεις.. Θέλει μεγάλη εμπειρία.. Δεν νομίζω ότι η κανάρα σου δεν τάιζε.. Το πρώτο εικοσιτετράωρο δεν ταίζει η κανάρα.. Ξεκινάει από τη δεύτερη μέρα και τα ταίζει σιγά-σιγά.. Το πιο πιθανό είναι τα μικρά να ήταν άρρωστα ή οτιδήποτε άλλο.. Πολλά μπορούν να συμβούν.. Σπάνια η κανάρα δεν ταίζει τα μικρά αλλά φυσικά και αυτό παίζει σαν ενδεχόμενο...

Το μικρό που έβαλες στο ζευγάρι τα gloster το ταίζουν; Πόσο ημερών είναι; Τι διατροδή δίνεις τώρα με τους νεοσσούς;
Τα πρωτα γεννηθηκαν την Δευτερα το πρωι και εγω πηγα και τα ειδα την Τριτη το μεσημερι (νεκρα). Στο λαιμο τους δεν ειχαν καθολου τροφη. Το ζευγαρι gloster το μικρο το ταιζουν (το βλεπω).
 
Τι διατροφή έδωσες στην κανάρα; Μήπως έβαλες λαχανικό ή κάποιο φρούτο;
 
Το μήλο το δίνουμε αφού κλείσουν την πρώτη εβδομάδα ζωής.. Αυτά μπορεί να μην το άντεξαν το μήλο.. Μόνο βραστό αυγό, σπόρους και νερό δίνουμε την πρώτη εβδομάδα.. Τίποτα άλλο..
 
Back
Top