Αναπαραγωγή Η καναρα μου εκανε σήμερα ενα αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex124
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alex124

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας Γειά σαςς με πολα κέφια!

Σήμερα πήγα να βάλω το νήμα για να κάνουν την φωλια και είδα ενα αυγό μεσαα και τρόμαξα επιδεις δεν ειχαν κάνει φωλια (Γιατί ειχα βγαλει το νήμα)
έκανα εγώ την φωλιά και αφισα το κουτάκι με το νημα μεσα.
Καλα εκανα; Η οχι;
επίσης τώρα τι να τους ταΐζω
Τα καναρινια μου; Αυγω βραστό φρούτα λαχανικά τιιι;
επίσης πότε θα αρχίσει να τα κλοσαι τα αυγά
οποίος ξέρει να απαντήσει
σας ευχαριστώ πολύ παιδια!
 
Γειά σας Γειά σαςς με πολα κέφια!

Σήμερα πήγα να βάλω το νήμα για να κάνουν την φωλια και είδα ενα αυγό μεσαα και τρόμαξα επιδεις δεν ειχαν κάνει φωλια (Γιατί ειχα βγαλει το νήμα)
έκανα εγώ την φωλιά και αφισα το κουτάκι με το νημα μεσα.
Καλα εκανα; Η οχι;
επίσης τώρα τι να τους ταΐζω
Τα καναρινια μου; Αυγω βραστό φρούτα λαχανικά τιιι;
επίσης πότε θα αρχίσει να τα κλοσαι τα αυγά
οποίος ξέρει να απαντήσει
σας ευχαριστώ πολύ παιδια!
Κατ' αρχήν ψυχραιμία... ηρεμία... όλα είναι υπό έλεγχο.
Για τις μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία λίγο υγρό ασβέστιο... Πιο πολύ για την αίσθηση ανασφάλειας που μπορεί να νοιώθουμε για τα πουλιά μας.
Να βάζεις αυγό 2 φορές την εβδομάδα, καλά βρασμένο και κομμένο στα 4... Το βράδυ να το πετάς...
Μια φορά την εβδομάδα το 1/8 από ένα μήλο... Το ίδιο και με λίγη πρασινάδα αν μπορείς να βρεις.
Τα θηλυκά συνήθως μπαίνουν στη φωλιά και τα κλωσούν τα αυγά από την δεύτερη ή τρίτη κυρίως ημέρα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που μπορεί να καθίσουν από το πρώτο αυγό και κάποιες άλλες μετά το τελευταίο.
Με τη φωλιά τώρα που έφτιαξες, να πάρεις ένα λεμόνι... (αν γίνεται τώρα) και να το περιστρέφεις πιέζοντας αρκετή ώρα τη φωλιά. Έτσι θα δημιουργηθεί κάτι σαν φωλιά... Που φυσικά θα απέχει πολύ από την κανονική αλλά αν κάνεις ότι σου γράφω θα κάνει τη δουλειά της. Διαφορετικά στην προσπάθεια να την επισκευάσει μπορεί να πετάξει τ' αυγά ή ακόμη χειρότερο να καταστρέψει τη φωλιά.
Ακόμη πρέπει να βγάλεις όσο νήμα υπάρχει μέσα στο κλουβί γιατί πιθανόν στις "επισκευές" που σίγουρα θα κάνει, μπορεί να σκεπάσει τα αυγά...
Αλήθεια. Γιατί έβγαλες το νήμα;
Περιμένουμε νέα σου.
 
Σε ευχαριστώ πολύ το νήμα το έβγαλα γιατί το περισσότερο το έριχνε κάτω..
Τωρα αυτό με το λεμόνι που ειπες δεν θα το κάνω γιατί φοβάμαι να μιν σπάσω το αυγό η κανο κατη άλλο λάθος.
Κάτι ακόμα το αρσενικό να το βγάλω απο το κλουβί η όχι; Γιατί έχω διαβάσει πος θα σπάσει τα αυγά...
Ευχαριστώ :)

Παιδιά βρήκα το αυγό λίγο σπασμένο δεν ξέρω πος στεναχωριθηκα πολυ γιατί δεν ξέρω πος έσπασε είναι πολυ λίγο σπασμένο το αφίσα μεσα στην φωλιά τι να κάνω βοηθειστε ρε παιδιαα :/
 
Σε ευχαριστώ πολύ το νήμα το έβγαλα γιατί το περισσότερο το έριχνε κάτω..
Τωρα αυτό με το λεμόνι που ειπες δεν θα το κάνω γιατί φοβάμαι να μιν σπάσω το αυγό η κανο κατη άλλο λάθος.
Κάτι ακόμα το αρσενικό να το βγάλω απο το κλουβί η όχι; Γιατί έχω διαβάσει πος θα σπάσει τα αυγά...
Ευχαριστώ :)

Παιδιά βρήκα το αυγό λίγο σπασμένο δεν ξέρω πος στεναχωριθηκα πολυ γιατί δεν ξέρω πος έσπασε είναι πολυ λίγο σπασμένο το αφίσα μεσα στην φωλιά τι να κάνω βοηθειστε ρε παιδιαα :/
Δυστυχώς και ραγισμένο να είναι (συνήθως) μας είναι άχρηστο..
Να φτιάξεις τη φωλιά όπως σου έγραψα... Δεν υπάρχει λόγος μεγαλύτερης ανησυχίας.
 
Αν είναι λίγο ραγισμένο, μπορείς να βάλεις λίγο blanco . Αν είναι σπασμένο, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν έχει ανοίξει ο υμένας που υπάρχει κάτω από το τσόφλι...
abga2.jpg
 
Δυστυχώς και ραγισμένο να είναι (συνήθως) μας είναι άχρηστο..
Να φτιάξεις τη φωλιά όπως σου έγραψα... Δεν υπάρχει λόγος μεγαλύτερης ανησυχίας.

Τι να κάνω τώρα να το βγάλω η να το αφήσω μέχρι να κάνει τα άλλα;
Και να βγάλω το αρσενικό η οχι;
 
Τι να κάνω τώρα να το βγάλω η να το αφήσω μέχρι να κάνει τα άλλα;
Και να βγάλω το αρσενικό η οχι;
Να φτιάξεις τη φωλιά..
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να το πετάξεις αλλά ακόμη κι αν επιστρέψεις πίσω το αυγό να ξέρεις πως αν σπάσει (πολύ πιθανό αφού ράγισε) θα λερώσει και συνεπώς θα καταστρέψει και τα επόμενα αυγά...
Γιατί να βγάλεις το αρσενικό;
Τι μανία σας έχει πιάσει σχεδόν όλους και θέλετε σώνει και καλά, να βγάλετε τα αρσενικά από τα ζευγάρια τους;
 
Έλα μου ντε, σπάνια πρέπει/ υπάρχει λόγος να βγει το αρσενικό καναρίνι..
Αν έχει σπάσει το αυγό βγάλτο και χάλασε τη φωλιά.. Ξαναβάλτης νήμα και άστη να τη φτιάξει αυτή.
 
Να φτιάξεις τη φωλιά..
Γνώμη μου είναι πως πρέπει να το πετάξεις αλλά ακόμη κι αν επιστρέψεις πίσω το αυγό να ξέρεις πως αν σπάσει (πολύ πιθανό αφού ράγισε) θα λερώσει και συνεπώς θα καταστρέψει και τα επόμενα αυγά...
Γιατί να βγάλεις το αρσενικό;
Τι μανία σας έχει πιάσει σχεδόν όλους και θέλετε σώνει και καλά, να βγάλετε τα αρσενικά από τα ζευγάρια τους;

Πος να την φτιάξω δηλαδή να πάρω ένα λεμόνι και να την στοφιγιριζω;
Εμμ διάβασα πος το αρσενικο σπαι τοο αυγό γιαυτό ρωταο... Επίσης εαν πάρω το αυγό δεν θα ανυσιχο την καναρα;
 
Πος να την φτιάξω δηλαδή να πάρω ένα λεμόνι και να την στοφιγιριζω;
Εμμ διάβασα πος το αρσενικο σπαι τοο αυγό γιαυτό ρωταο... Επίσης εαν πάρω το αυγό δεν θα ανυσιχο την καναρα;
Σού έχω γράψει πως να επισκευάσεις τη φωλιά... Τα αρσενικά βγαίνουν μόνο σε ειδικές περιπτώσεις... σου είπα να πετάξεις το αυγό... και έχω σκεφτεί από πριν όταν πετάξεις το αυγό αν θα υπάρχουν συνέπειες για ανησυχία της κανάρας...
Διάβασε όσα σου γράφουμε ή κάνε αυτό που πιστεύεις εσύ σωστό...
Καλή συνέχεια.
 
Εγώ προτείνω να μη φτιάξεις τίποτα... Όταν είναι έτοιμη θα την φτιάξει αυτή όμορφα κι ωραία.
 
Εμμ διάβασα πος το αρσενικο σπαι τοο αυγό γιαυτό ρωταο... Επίσης εαν πάρω το αυγό δεν θα ανυσιχο την καναρα;
Που το διάβασες αυτό;.. Οι λίγες εξαιρέσεις δεν είναι κανόνας!

Γιάννη, αν δεν είναι έτοιμη και να τα κάνει θα τα σκεπάσει η θα την χαλάσει μόνη της.
 
Βγαίνω από την κουβέντα... Έχω άλλη άποψη, αλλά όντως θα τον μπερδέψουμε. :)
 
Άλεξ είναι απλό! Βάζεις τσόχα στη φωλιά, φτιάχνεις εσύ τη φωλιά με νήμα (λινάτσα, τρίχα, βαμβάκι), βάζεις στη φωλιά Pinex Powder για τις ψείρες, και βραστό αυγό με το τσόφλι, λίγο σουσάμι και φυσικά κόκκαλο σουπιάς. Δεν χρειάζεται να τα χωρίσεις... Απλά το αυγό ίσως ράγισε γιατί η κανάρα έχει μακριά νύχια... Μήπως θέλουν κόψιμο;
 
Back
Top