Ασθένειες Η καναρα μου εχασε τη φωνη της

τουιτι

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2009
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εχω μια κοκκινη που κλωσσουσε. Τα αυγα αποδειχτηκαν ασπορα μα αυτη συνεχιζει να κλωσσα. Την κρεμασα ψηλα σε εσωτερικο χωρο και την αφησα να κανει το κεφι της. Πριν 4ημερες παρατηρησα πως βραχνιαζει. Εκλεισα το παραθυρο που ειχα ανοιχτο μηπως και μου κρυωσε μαδεν βελτιωθηκε. Κατα τ΄'αλλα ειναι αρκετα ζωηρη. Κανει μπανιο που του βαζω λιγο μηλοξυδο και τρωει. Τι μου λετε να κάνω;
 
Η καναρα σου πιθανον κρυολογησε αν οντως οπως λες ηταν κοντα σε ανοιχτο παραθυρο. Υπαρχει σχεδον σε ολα τα πετ μια γενικη αντιβιωση της tafarm που ειναι οτι πρεπει για τετοια δουλεια.Απεφυγε να την εχεις σε μερος που τη βαραει αερας
 
Υπαρχει σχεδον σε ολα τα πετ μια γενικη αντιβιωση της tafarm που ειναι οτι πρεπει για τετοια δουλεια
θοδωρη πια γενικη αντιβιοση ειναι αυτη με διαφερει γιατι εχει και μια δικια μου καναρα τα ιδια συμπτωματα.
σορυ για το οφ.
 
ευχαριστω θοδωρη. Πιστευεις οτι το μηλοξυδο βοηθα;
μηλοξυδο εγω στα πουλια δε δινω γιατι δεν εχει ξεκαθαριστει αν κανει πραγματικα καλο στα πουλια και αν ναι δε ξερει κανεις με ακριβεια να σου πει σε τι ποσοτητα πρεπει να δωσεις.Αν δε κανω λαθος ομως το μηλοξυδο δεν ειναι κατι που εχεις αναγκη τετοια στιγμη



θοδωρη πια γενικη αντιβιοση ειναι αυτη με διαφερει γιατι εχει και μια δικια μου καναρα τα ιδια συμπτωματα.
σορυ για το οφ.
Aviomicine tafarm.To συγκεκριμενο σκευασμα ζητα το απο το πετ επειδη λιγα το εχουν στο ραφι. Κανονικα δεν επιτρεπετε στα πετ να πουλανε φαρμακα ζωων
Αντιστοιχο σκευασμα εχει και η taberlin
To βραχιασμα ομως ειναι συμπτωμα πολλων ασθενειων γιαυτο πρεπει να εισαι σιγουρος πριν δωσεις κατι τετοιο και μαλιστα σε εποχη πτεροριας
 
Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην ρισκαρεις να δωσεις φαρμακα στην καναριτσα σου, που μπορει να την χειροτερεψεις αντι να της κανεις καλο, παρε ενα τηλ εδω https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

κι οποιος ειναι πιο κοντα σου και σε βολευει πηγαινε να της ριξει μια ματια!

Υ. Γ.:Ο Ακριβος Αχιλλεας που ειναι στο Περιστερι θα ειναι ανοιχτος ολο τον Αυγουστο!

Μην ξεχασεις να μας ενημερωσεις!

κι οσο για το μηλοξυδο ριξε μια ματια κι εδω! Το Μηλόξυδο Μηλόξυδο στα πουλιά
Εγω τους το βαζω στο μπανακι τους(3 σταγονες) για να πιουν λιγακι και για να γυαλισει το φτερωμα τους!
 
νικη, ειμαι απο θεσ/νικη. Οσο για το μηλοξυδο εχω διαβασει το σιγκεκριμενο αρθρο μα γνωριζω και πρακτικα τις αντισηπτικες του ιδιοτητες. Δεν ηξερα ομως την διατροφικη του αξια η οποια ειναι εντυπωσιακη. ευχαριστω
 
Η καναρα σου πιθανον κρυολογησε αν οντως οπως λες ηταν κοντα σε ανοιχτο παραθυρο. Υπαρχει σχεδον σε ολα τα πετ μια γενικη αντιβιωση της tafarm που ειναι οτι πρεπει για τετοια δουλεια.

-Ολα αυτά ΑΝ, δεν κάνει ήχους σαν να σπάει σπόρους, δεν "φτερνίζεται"
ή δεν κάνει έναν επίμονο ψεύτικο βήχα, γιατί το βράχνιασμα μπορεί να
προέρχεται απο ακάρεα στους αερόσακους. Ενας πρακτικός, αλλά όχι βέβαια και
απολύτως ασφαλής, τρόπος για να βγάλεις ένα πρώτο συμπέρασμα είναι να φέρεις
το πουλάκι κοντά στο αυτί κρατόντας το απαλά.Αν ακούς συριγμό ή αυτό που λέμε
βράσιμο στην αναπνοή του, είναι ΙΣΩΣ κρυωμένο. Αν αντ' αυτού, βαριανασαίνει
και ακούγεται ένα συνεχές τσικ-τσικ-τσικ είναι ακάρεα.
 
Μακη σε ευχαριστω για τις συμβουλες.ημουν σε διακοπες και ειχα τα πουλια στην μαμα μου.Χθες με πληροφορησε πως ξαναβρηκε την φωνη της. Ισως η αλλαγη θεσης και οι 2-3 σταγονες μηλοξυδο στο νερο την βοηθησαν. Δεν την εχω δει ακομη. Τα λεμε
 
Back
Top