Αναπαραγωγή Η καναρα μου εχει αιμα, να ανησυχησω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tavola
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tavola

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2014
Μηνύματα
2
Καλησπέρα σας! Σήμερα το πρωί είδα την κανάρα μου έξω απο τη φωλιά μετά απο 4-5 μερες και κοίταξα μέσα στη φωλιά και είδα οτι έχει σκάσει μύτη το πρωτο της καναρινοπαιδάκι! το θέμα είναι οτι η κανάρα έχει αίμα στο λαιμό της σα να έχει μια γρατζουνιά απο τη μία μέχρι την άλλη μεριά. Πως μπορεί να το έπαθε αυτό?ειναι φυσιλογικό και αν όχι τι μπορώ να κάνω; το αίμα είναι αρκετό, έχει ποτίσει το τριχωμά της σε εκείνο το σημείο και είδα και λίγες πιτσιλίτσες στη φωλια...
 
Έχεις τον αρσενικό μαζί της; Είναι μόνη της; Αν δεν μάλωσε με τον αρσενικό, τότε έλεγξε τις θήκες των τροφών μήπως και έχει κι εκεί σημάδια!
Μπορεί να βούτηξε σχετικά βαθιά και να κόπηκε κατά λάθος! Μερικά πλαστικά είναι κακοφτιαγμένα και στο βωμό να προλάβει να γυρίσει στη φωλιά,
μπορεί να κόπηκε από μόνη της!
 
το αρσενικό το έχω μαζί μέσα στο κλουβί το οποίο είναι πάρα πολυ μεγάλο. Γενικά δεν έχουν κάποιο πρόβλημα στη συνυπαρξή τους. Πρέπει να το βγάλω απο μέσα τώρα που γέννησε;θα πάω τώρα να κοιτάξω και τα πλαστικά. Δεν μπορεί να κόπηκε απο το σπασμένο τσοφλι του αβγου;
 
Όλα είναι πιθανά, αλλά τέτοιο κόψιμο;! Τι να σου πω.. Μου θυμίζει καυγά! Το έχω δει στην πράξη, μάνα-γιος και μάλιστα με χώρισμα στη μέση! Δεν έχω ξανακάνει τέτοιο λάθος από τότε! Για κάποιο λόγο, ενώ είχαν καγκελάκι ενδιάμεσα, βρέθηκαν να μαλώνουν άσχημα και στο τέλος (αερομαχία μιλάμε!), ο γιος της έδωσε ένα καλό χτύπημα στο λαιμό /στήθος, που έτρεξε αίμα, αλλά όχι αμέσως! Γι αυτό και δεν το κατάλαβα τότε! Δες μήπως κι ο αρσενικός σου έχει αίμα κοντά στο στόμα του, αν και δύσκολα θα φανεί. Αν δεν έχουν θέματα, μην τα χωρίσεις! Τσέκαρε καλά το κλουβί, μήπως και έβαλε κάπου το κεφάλι της, ψάχνοντας για κάτι... Θα βρεις μάλλον σημάδια.
 
Μια φωτο θα βοηθούσε! Να την πιάσεις και να καθαρίσεις προσεκτικά το αίμα.. Βάλε λίγο αιμοστατικό βαμβάκι και betadine..
 
Back
Top