Αναπαραγωγή Η καναρα μου κανει ακομη αυγα, πως να τη σταματησω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo24

PB Member
Εγγραφή
22 Νοε 2008
Μηνύματα
139
Πόλη
Νέα Ιωνία
H θυληκια μου εδω και 3 μερες μου κανει κι απο ενα αυγο καθε πρωι, σημερα το εκανε την ωρα που της αλλαζα το νερο. Τι να κανω για να σταματηση; Η διατροφη ειναι σκετα σπορια και λιγη αμμο με grit.Nα φταει που ειναι στην κλουβα με τον αρσενικο, με το χωρισμα ομως; Δεν θα ηθελα να την βγαλω γιατι εκει εχει τον μεγαλυτερο χωρο να πεταει.:)
 
καλυτερα απομακρινε τον αρσενικο και βαλτον σε ενα αλλο κλουβι.
 
καλημερα! Εμενα εχει νεοσσους 3 εβδομαδων. τους εβγαζε λιγα φτερακια. χθες το βραδυ της εβαλα φωλια κ νημα κ σημερα το πρωι την ειχε στρωμενη. εν τω μεταξυ εχω βαλει τον αρσενικο σε ξεχωριστο κλουβι γιατι ενοχλουσε τα μικρα. μπορει καποιος να μου πει τι να κανω; 😕
 
εαν τα μικρα ειναι 21 ημερων μπορεις να τα αφησεις μονα τους και να βαλεις τον αρσενικο στην μητερα.. σε λιγες μερες θα εχεις νεα γεννα.. αν και δεν ειναι καταλληλη εποχη, καθως αρχισαν οι ζεστες
 
εαν τα μικρα ειναι 21 ημερων μπορεις να τα αφησεις μονα τους και να βαλεις τον αρσενικο στην μητερα.. σε λιγες μερες θα εχεις νεα γεννα.. αν και δεν ειναι καταλληλη εποχη, καθως αρχισαν οι ζεστες


Aφουν δεν είναι κατάλληλη η εποχή για γέννες, γιατι να κανει κατι τέτοιο; Θα είναι σαν να καταδικάζει τα πουλιά σε εξόντωση.

Θα σου πρότεινα να χωρισεις τα πουλιά, να βγάλεις την φωλιά και να πετάξεις τα αυγά. Αν τα αφήσεις τα πουλιά θα βγουν το πρωτο δεκαήμερο του Ιουλίου. Φανταζεσαι ποσο εξοντωτικό θα είναι αυτο για την θηλυκια σου που θα πρέπει να καθεται να κλωσσάει και να ταιζει με 40 βαθμους θερμοκρασία; Ασε που ερχεται και η πτερόροια και δεν θα αντέξει οργανικά...

Για την περιπτωση του Ανασταση, βγαλε την φωλια αφου οι νεοσσοι είναι 3 εβδομαδων και αστα μονο με την μητερα τους. Βαλε μαλακές τροφές οπως μήλο και αυγό και φυσικά σπόρους και σε μια βδομαδα βγαζεις και την μητερα.
 
καλημερα! Εμενα εχει νεοσσους 3 εβδομαδων. τους εβγαζε λιγα φτερακια. χθες το βραδυ της εβαλα φωλια κ νημα κ σημερα το πρωι την ειχε στρωμενη. εν τω μεταξυ εχω βαλει τον αρσενικο σε ξεχωριστο κλουβι γιατι ενοχλουσε τα μικρα. μπορει καποιος να μου πει τι να κανω; 😕

Γιώργο ακόμα και τώρα που έστρωσε φωλιά μη ξεχνάς να έχεις στο κλουβί περίσσευμα κλωστών.
Ετσι αν χρειαστεί να "παίξει" λίγο καιρό ακόμα δεν θα σου μαδάει τα μικρά.
Ελπίζω να μην κάνει αυγά για 10 μέρες ακόμα, ώστε να είναι έτοιμοι οι νεοσσοί για απογαλακτισμό.
 
Και εγώ ίδια περίπτωση είμαι..
Τα θηλυκά μου σαν να μην καταλαβαίνουν
από πτερόρροια και υψηλές θερμοκρασίες.
Βέβαια έχω μεταφέρει όλα τα καναρίνια στο υπόγειο (π ΄ναι πολύ δροσερά)
γιατί είχα μια γέννα αρχές του μήνα και φοβόμουν μην πάθουν
τίποτα οι νεοσσοί..Από τότε η κατάσταση είναι κάπως ανεξέλεγκτη.
Το ζευγάρι με τους νεοσσούς που είναι τώρα 17-19 ημερών έκανε σήμερα το 3ο του αυγό. Οι άλλες οι 2 κανάρες κάνανε κ αυτές από 4 αυγά η κάθε μία χωρίς αρσενικό. Δεν νομίζω ότι μπορούσα να αποφύγω κάτι, ούτε η διατροφή τους είναι τόσο πλούσια. Θα τις αφήσω να κάτσουν στην φωλιά μερικές μέρες ακόμα ελπίζοντας ότι θα ηρεμήσουν όσο περνάνε οι μέρες..
 
Ειχα το ιδιο προβλημα με 2 καναρες που μαδουσαν τα μικρα γιατι ηθελαν να κανουν παλι φωλια. Εκανα το εξης που δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα πετυχε. Τις αλλαξα κλουβι και μερος. Ειναι γνωστο οτι τα καναρινια αν τα μετακινησουμε απο το γνωριμο μερος θελουν λιγο καιρο να προσαρμοστουν ετσι σταματησαν να θελουν να κανουν φωλια.Απομακρυνα και τα αρσενικα να μην τα βλεπουν και επιασε το κολπο.
 
εγω εχω μια θυλικια που γενναει συνεχεια καθε εβδομαδα τα πταει απο τη φωλια και κανει αλλα... μετα εμεινε ενα απο τα 4. και ετσι επειδη δεν ηθελα να το σπασει και αυτο της εβγαλα τη φωλια και το αβγο το εβαλα σε αλλη καναρα που ειχε 4 αυγα. Αν δω πως υπαρχει προβλημα θα ταιζω εγω μερικα... Δεν ειναι πρωτη φορα.
 
Η καναρα σου αν δεν ειναι μικρη σε ηλικια τοτε κατι δεν της αρεσει και πεταει τα αυγα. Μπορει το νημα η θεση της φωλιας αν ειναι εσωτερικη θελει το αντιθετο.Αν την παρακολουθησεις θα καταλαβεις τι θελει. Οι ζεστες σιγουρα δεν φταινε παντως. Πολυ κρυο φιλε εφυγα απο Αθηνα με καυσωνα και Αλεξανδρουπολη με ζακετα.Αλλα περναω ωραια.
 
παντως. Πολυ κρυο φιλε εφυγα απο Αθηνα με καυσωνα και Αλεξανδρουπολη με ζακετα.Αλλα περναω ωραια.
το ξερω βεβαια εγω τωρα ειμαι στο πατρικο μου στην ξανθη αλεξανδρουπολη γεννηθηκα αλλα ξανθη μενουμε και ερχομαστε 3 φορες την εβδομαδα στο σπιτι στην αλεξανδρουπολη γ διακοπες.
 
Back
Top