Αναπαραγωγή Η καναρα μου στρωνει φωλια. Πρεπει να αφαιρεσω το χωρισμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PRO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PRO

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
248
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Η καναρα μου αρχισε να στρωνει φωλια για τα καλα αυτες τις 2-3 μερες αλλα ο αρσενικος μου δεν της κελαιδαει αλλα ουτε και την φλερταρει. (Τα πουλια τα εχω κανει κοινη προετοιμασια απο τις 9 Φεβρουαριου)Τι πρεπει να κανω τωρα; Αφαιρω το χωρισμα ή να αντικαταστησω αρσενικο;
 
Αν είναι πραγματικά έτοιμη η κανάρα θα τη στρώσει σε 2-3 ώρες. Η δραστηριότητα των πουλιών γενικότερα ποια είναι; Έχεις δει να την ταΐζει καθόλου από το χώρισμα; Έχεις δει καθόλου τη θηλυκιά να τον καλεί;
 
Η καναρα καλει πολλες φορες αλλα το αρσενικο ουτε ταιζει ουτε και κελαιδαει χτυπωντας τα φτερα του.Φοβαμαι μηπως δεν ειναι ακομα ετοιμος και παει στραφι η γεννα...
 
ειχα και εγω 1 καναρο που εκανε τα ιδια και σκεφτομουν τα ιδια. Τα αφησα ομως και η καναρα εκανε 5 αυγα με σπορο. Βγηκαν 2 πουλακια αργοτερα. Δεν τα ειχα δει ουτε να φιλιουνται, ουτε να βατευονται. Ισως να κανανε οτι κανανε το πρωι που δεν τα εβλεπα.
 
Μηπως φταιει το οτι το αρσενικο ειναι πρωταρης; Κ το θυληκο που εχω πρωταρα ειναι αλλα μια χαρα την εφτιαξε την φωλια σημερα την ολοκληρωσε κιολας.
 
βαλτα τα πουλακια μαζι και μετα κρινεις τον αρσενικο, αν κανει η οχι. καμια φορα αν ειναι πρωταρης, μπορει να ειναι και... Ντροπαλος! Εγω ειχα ενα ζευγαρι,ιδια περιπτωση με τη δικια σου,τους ειχα μαζι 1 μηνα... Τιποτα και μολις εβγαλα τον αρσενικο, αρχισε να κελαιδαει σαν τρελος. Τον εβαλα μετα απο μια βδομαδα και ζευγαρωσε κανονικοτατα! Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση, χωρις να θελω να σε στεναχρισω, να μην κανει και τιποτα. υπομονη. τον βαζεις αυγοτροφη;
 
Γεια σου συμπατριωτη Γιαννη.
πριν τον βαλω στην ζευγαρωστρα κελαιδουσε ολη μερα πολυ δυνατα. Μολις τον εβαλα στην ζευγαρωστρα μουγκα. Το θυληκο τζιρτζιριζει συνεχεια και αυτος τον χαλβα του. 🙂
Αυγο δινω εννοειται και πολυβιταμινες καθε μερα εδω και εναμιση μηνα περιπου. Για να δουμε...😎
 
Back
Top