Γενικά Η καναρα σταματησε να ταιζει τα μικρα και αυτα δεν τρωνε μονα

kostas makris

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2009
Μηνύματα
28
Πόλη
Περιστέρι
πρίν 20 μερες εβγαλα μικρα. Μολις η μητερα αρχισε παλι να γενναει χορισα τιν ζευγαρωστρα στην μεση και εβαλα τα μικρα με τον πατερα.
τις πρωτες μερες τα ταιζε μετα ομως σταματισε. Τα 2 απο τα 4 τρονε μονα τους αυγο και λιγο σπορια.
τα αλλα ομως οχι. τι να κανω;☹
 
Υπαρχει τροφη εμποριου σε σκονη που την φτιαχνεις κρεμα και ταιζεις τα μωρα με συριγγα αν δεν τρωνε καθολου μονα τους θα πρεπει να τα δωσεις εσυ. Για να πουμε οτι ενα πουλι τρωει μονο του δεν αρκει να τσιμπαει λιγο αυγο και αυγοτροφη αλλα οταν τρωει και σπορους.
 
να τους βαζεις καθημερινα αβγο και μηλο και μπορεις με ενα πλαστη να σπασης μερικους σπορους
τα μικρα γεννηθηκαν ολα την ιδια ημερα;
 
Υπαρχει τροφη εμποριου σε σκονη που την φτιαχνεις κρεμα και ταιζεις τα μωρα με συριγγα αν δεν τρωνε καθολου μονα τους θα πρεπει να τα δωσεις εσυ. Για να πουμε οτι ενα πουλι τρωει μονο του δεν αρκει να τσιμπαει λιγο αυγο και αυγοτροφη αλλα οταν τρωει και σπορους.

-Αυτό μπορεί να γίνει όταν έχει ξεκινήσει να ταίζει κανείς απο την πρώτη εβδομάδα.
Εχεις δοκιμάσει να ταίσεις(για πρώτη φορά) νεοσσούς 20 ημερών; Θα φεύγουν τρομαγμένοι όσο πιο
μακρυά γίνεται, απο εσένα και την σύριγγα. ☹
 
K. Μακη εχω τους τα τελευταια γκλοστερακια 25 ημερων σημερα, πριν 3 μερες τα βρηκα χωρις σκουφι και ουρα τα μαδουσε η μανα γιατι ηθελε να ζευγαρωσει παλι και της ειχα βγαλει τον αρσενικο απο πολυ νωρις. Ετσι τα ανελαβα εγω χωρις να τα εχω ξαναταισει γατι δεν χρειαστηκε και τρωνε κανονικα. Καθε 2,5 ωρες τα ταιζω. Μαλιστα μολις περναω μπροστα απο το κλουβι αρχιζουν και τιτιβιζουν. Γιαυτο το ειπα δεν ειχα προβλημα εγω.
 
Ακόμα και 10 ημερών νεοσσοί που μόλις έχουν μαλλιάσει,
αρκεί να πλησιάσει κανείς ή να αντιληφθούν άλλο, ξένο αντικείμενο
κοντά τους, και αντί να σηκώσουν κεφάλι για τάισμα, λουφάζουν και
χώνονται όσο γίνεται πιο βαθιά στην φωλιά.
Τα δικά σου πουλιά μάλλον αποτελούν εξαίρεση.
 
Τα πιανω στο χερι βγαζω λιγο απο την συριγγα και αρχιζουν να τρωνε μολις καταλαβουν οτι ειναι φαι ανοιγουν το στομα διαπλατα. Ειναι το αισθημα της αυτοσυντηρησης μαλλον.
 
Τώρα δηλαδή τί να συμβουλέψουμε τον φίλο μας τον Κώστα που ζητάει μια γνώμη ;
Να πιάνει 4 πουλάκια κάθε μια-δυό ώρες καθημερινά και να τους κάνει αυτό που λές μήπως έχουν την ίδια αντίδραση και φάνε; Αν είναι έτσι, τότε θα πρέπει να τα βάζει ένα -ένα που ταίζει σε ξεχωριστό κλουβάκι,ώστε να μην τα μπερδεύει, πιο τάισε και πιο όχι, και κατόπιν
να τα ξαναμεταφέρει στο κλουβί τους. Αν επιβιώσουν απο την πείνα έχω την γνώμη οτι θα πάνε απο το στρές.☹

Κατά την γνώμη μου την απάντηση την έδωσε ο Φραγκίσκος στο 3ο πόστ. Με την ελπίδα οτι και ο πατέρας θα ταίζει κάποιες φορές, αλλά και τα μικρά με την παρότρυνση αυτών που δοκιμάζουν, θα κάνουν την αρχή και αυτά. Εξ άλλου μια κρίσιμη εβδομάδα μένει, για να αρχίσουν όλα να τρώνε μόνα τους.
 
Και μερικες φωτο απο τα γκλοστερακια που αναγκαστηκα να υιοθετησω και ευχομαι στον φιλο μας να κανει οτι νομιζει καλυτερο για τα πουλια του για να επιβιωσουν.Αν μπορει ας δοκιμασει και αυτο που εκανα και εγω.
 

Συνημμένα

  • 29-06-09_1534.webp
    29-06-09_1534.webp
    8,1 KB · Προβολές: 82
  • 29-06-09_1541.webp
    29-06-09_1541.webp
    13 KB · Προβολές: 85
  • 29-06-09_1543.webp
    29-06-09_1543.webp
    23,6 KB · Προβολές: 86
  • 29-06-09_1544.webp
    29-06-09_1544.webp
    4,8 KB · Προβολές: 84
Back
Top